Aktualności



     

2024

Kwiecień 11, 2024, godz. 13:00
Prof. Kołodko weźmie udział w dyskusji w ramach spotkania z założycielem Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Andrzejem K. Koźmińskim oraz debaty o historii organizacji. Pretekstem do podjęcia tematu jest książka autobiograficzna prof. Andrzeja K. Koźmińskiego „Sen o szkole”. Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia 2024, o godz. 13:00 w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 59, Aula Leona Koźmińskiego.



Marzec 2024
Opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe PWN książka prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Wojna i pokój” jest teraz dostępna jako audiobook, jak również w wersji e-book: link


Marzec 18-24, 2024
Poczytny tygodnik „PRZEGLĄD” w numerze 12/2024 (s. 8-10) publikuje esej prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany „W oparach zimnej wojny”. To rzadki w czasach nieustannego podkręcania wojennej atmosfery rzeczowy głos rozsądku argumentujący przeciwko marnotrawnemu wyścigowi zbrojeń i za pokojowym rozwojem społeczno-gospodarczym.


Marzec 18, 2024
"Business Insider" oraz „Onet.pl” publikują rozmowę z prof. Grzegorzem W. Kołodko na najważniejsze tematy dotyczący stanu polskiej gospodarki i uwarunkowań jej dalszego rozwoju.  Były, czterokrotny wicepremier ds. gospodarczych i minister finansów podnosi m. in. kwestie konkurencyjności gospodarki, wydatków publicznych, wieku emerytalnego i euro. Wywiad przeprowadził redaktor Grzegorz Kowalczyk.

Wywiad


Marzec 9, 2024, godz. 14:30
Podczas odbywającej się w London School of Economics konferencji “35 Years of Growth: Navigating the Economic Transformation” Dyrektor TIGER-a prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w panelowej debacie na temat “Policy Crossroads: Rethinking Macroeconomic Strategies for Poland’s Sustained Economic Growth”.



29-30 Styczeń 2024, godz. 10:00
Zapraszamy na Specjalną Jubileuszową Konferencję Naukową pt. „Zmiany geopolityczne i ich implikacje dla rozwoju gospodarczego”. To wydarzenie jakiego jeszcze nie było! Dwie dedykowane publikacje książkowe, trzech laureatów Nagrody Nobla, 57 uczonych i ekspertów, m. in. z USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Rosji i Węgier oraz wybitne osobistości nauk społecznych z czołowych ośrodków naukowych i analitycznych w Polsce. Od Pekinu po Stanford, od Londynu do Kijowa, od Krakowa do Gdańska, od mikro do makro, od teorii do praktyki, od ekonomii do polityki, od neoliberalizmu do społecznej gospodarki rynkowej, od przeszłości w przyszłość.
 
Program konferencji

Fotografie z konferencji



9 Stycznia 2024
Instytut Spraw Obywatelskich publikuje wywiad z prof. Kołodko pt. „Wojna i pokój, i Ukraina”. Profesor porusza zagadnienia toczącej się wojny na Ukrainie, zmian geopolitycznych oraz daleko idących za tym konsekwencji dla gospodarki światowej.

2023

2023
Wydawnictwo SPRINGER publikuje książkę prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowaną „Global Consequences of Russia's Invasion of Ukraine: The Economics and Politics of the Second Cold War”. Wydawca pisze o tej pracy: “This book highlights the geopolitical and economic consequences of the Russia’s invasion of Ukraine. The author, a key architect of Polish economic reforms and the most frequently cited economist from post-Communist countries, shares new insights into the causes and mechanisms of the Second Cold War. Written in an unorthodox, bold and lucid style, the book raises provocative issues and provides convincing answers to some of the most difficult questions, such as who the true beneficiaries and interest groups behind the war are, and what their motives and conflicting goals are unorthodox. The book also introduces readers to the greatest challenge of our time, climate change, and explores the long-term effects of the current arms race and rearmament spiral on global warming. This interdisciplinary book, which also addresses the challenges of inflation, mass migrations and clashes between democracy and authoritarianism, will appeal to anyone interested in the contemporary geopolitical shifts triggered by the Russia’s invasion of Ukraine, but also in the dynamics and directions of the evolution of the new cold war.”



Grudzień 2023
“Miesięcznik Finansowy BANK” publikuje wywiad z dyrektorem TIGER-a prof. Grzegorzem W. Kołodko zatytułowany „Potrzebny jest Główny Ekonomista Rzeczypospolitej”.



Październik 9-13, 2023
Prof. Małgorzata Runiewicz-Wardyn bierze udział w 21 Europejskim Tygodniu Regionów i Miast  – największym corocznym wydarzeniu poświęconym polityce spójności odbywającym się w Brukseli. Prof. Runiewicz-Wardyn uczestniczy w kilku warsztatach poświęconych wdrażaniu unijnej gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie lokalnym i regionalnym.

Październik 2, 2023, godz. 17:00
Zapraszamy na wystawę fotografii dyrektora TIGER-a, prof. Grzegorza W. Kołodko, zatytułowaną TWARZE. To oryginalna ekspozycja barwnych 42 zdjęć wykonanych w 33 krajach. Wernisaż odbywa się w Akademii Leona Koźmińskiego w holu przed aulami, a wystawa trwa do 12 listopada br.

Wrzesień 27, 2023
Prof. Marcin Piątkowski otrzymał nagrodę „Ekonomisty Roku” przyznaną przez Związek Pracodawców i Przedsiębiorców za „konsekwentne i merytoryczne promowanie polskich sukcesów gospodarczych w świecie”. Więcej informacji na: https://zpp.net.pl/zpp-przyznal-autorskie-nagrody-gospodarcze-za-2023-rok/



Czerwiec 25, 2023
Mgr Sergiej Druczin w ramach 13 International Week na Polytechnic Institute of Setubal wygłosił wykład na temat „Education as International Public Good. Political economy perspective”.

Maj 15, 2023
“Contemporary social and political mega-crisis and the goals of economics” to tytuł referatu przedstawionego przez prof. Grzegorza W. Kołodko podczas CEU DI-Corvinus-Harvard Symposium na temat “János Kornai’s Holistic Political Economy” w Budapeszcie. W konferencji uczestniczył także prof. Eric Maskin, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych w 2007 roku.



Maj 8, 2023, godz. 17:15
Podczas Tygodnia Unii Europejskiej 2023, którego jednym z organizatorów jest Akademia Leona Koźmińskiego, prof. Grzegorz W. Kolodko wygłasza wykład zatytułowany „The Second Cold War and Its Implications for the European Integration”.



Kwiecień 2023
“Henry Stewart Talks” publikuje audio wywiad z prof. Grzegorzem W. Kołodko. W 40-minutowej rozmowie zatytułowanej „Globalization in the Face of Diminishing Democracy” dyrektor TIGER-a porusza takie zagadnienia, jak demokracja, wolny rynek, II zimna wojna, Ukraina, globalizacja, Chiny, efektywność ekonomiczna, stronniczość polityczna, wyzwanie klimatyczne, militaryzacja, merytokracja, Chinizm, ochrona konsumentów.


Marzec 30, 2023
Ekonomia i Polityka Sankcji. Na 34 konferencji TIGER'a, rok po wprowadzeniu sankcji gospodarczych na Rosję omawiamy ekonomię
i politykę sankcji i dyskutujemy na temat mechanizmów oraz efektywności sankcji,  Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową z udziałem wybitnych naukowców oraz dyplomatów. Moderatorem konferencji będzie prof. Grzegorz W. Kołodko.

Nagranie z konferencji

Program konferencji


Luty 24, 2023
W rocznicę rosyjskiego najazdu na Ukrainę Wydawnictwo Naukowe PWN, które opublikowało książkę prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Wojna i pokój”, udostępniło specjalny wywiad z autorem, który przeprowadził red. Piotr Maślak z Radia TOK FM.


Styczeń 25, 2023
“Rzeczpospolita” publikuje artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Wojna trwa i ma trwać”. Dyrektor TIGER-a pisze: „Losy wojny rosyjsko-ukraińskiej nie na froncie się rozstrzygną (…) Nie rozstrzygnie się też losów tej wojny w fotelach w Ramstein..” I konkluduje: „Im szybciej dojdzie do zawieszenia broni na Ukrainie i im wcześniej rozpoczną się pokojowe negocjacje, tym lepiej. W tym kierunku powinny pójść zmasowane międzynarodowe wysiłki; to czas dyplomacji i mężów stanu, a nie wyścigu zbrojeń i polityków, którzy wierzą w iluzoryczną możliwość zbrojnego pokonania przeciwnika. To również czas intelektualistów i uczonych, którzy powinni jak najwięcej z sobą rozmawiać ponad frontowymi i politycznymi podziałami po to, aby mogli w swoich krajach wywierać wpływ na zapatrywania i działania generałów i politycznych decydentów. Niestety, bywa, że to akurat oni oddziałują na poglądy w akademiach i na kampusach. Czyż nie najwyższy czas, aby znowu ferment i dialog w środowisku uniwersyteckim wywierał znaczący wpływ na bieg spraw?”.

Styczeń 16-20, 2023
Prof. Marcin Piątkowski uczestniczy w World Economic Forum 2023 in Davos, gdzie m.in. będzie debatowal z prof. Nourielem Roubini nt. „A new vision for the world’s development: Key challenges” oraz poprowadzi dyskusje nt. ”The new global crisis: what have we done wrong and what do we do now?” z Martinem Wolfem (Financial Times), prof. Raghuramem G. Rajanem (University of Chicago) oraz Minister Finansów RP Panią Magdaleną Rzeczkowską.


Styczeń 2023
Do Rady Naukowej TIGER dołącza Prof. Aman Agarwal, Dyrektor Indian Institute of Finance w New Delhi.



2022

Październik 2022
Wydawnictwo Naukowe PWN publikuje książkę prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Wojna i pokój”.  Ta interdyscyplinarna praca analizującą magatrendy kształtujące światową gospodarkę i politykę przestrzega przed zagrożeniami oczekującymi nas w przyszłości. Recenzent tej pracy, prof. Marek Ratajczak, napisał: „Lektura książki nie pozostawi nikogo obojętnym, w tym także tych, którzy po nią sięgną z pozycji zadeklarowanych zwolenników zdecydowanie innego niż G. W. Kołodko spojrzenia na otaczający nas świat.” Zatem zapraszamy do lektury!



Październik 2022
Wydawnictwo SPRINGER publikuje książkę prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowaną “Political Economy of New Pragmatism: Implications of Irreversible Globalization”. Monografia ukazuje się w ramach serii  Springer Studies in Alternative Economics. Książka udziela odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz imperatywu współpracy międzynarodowej w świetle nieodwracalnej globalizacji.


2022
„Świat w matni. Czwarta część trylogii”
to tytuł najnowszej książki prof. Grzegorza W. Kołodko, którą publikuje wydawnictwo Prószyński i S-ka. Książka jest dostępna tutaj, a informacje o spotkaniach  autorskich i publicznych wykładach tutaj.

Spis treści



Grudzień 12, 2022, godz. 11:00
Dokładnie 20 lat temu – 12-go grudnia 2002 roku w późnych godzinach wieczornych – zakończył się w Kopenhadze szczyt Unii Europejskiej, na którym osiągnięto porozumienie w sprawie warunków przystąpienia Polski oraz dziewięciu innych państw do Unii. W negocjacjach uczestniczył także dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko, który jako wicepremier i minister finansów w tamtych latach koordynował politykę reform prowadzącą Polskę do tego historycznego wydarzenia. Z okazji tej ważkiej rocznicy w Senacie RP odbywa się specjalna sesja (dla zaproszonych osób), podczas której występuje m.in. prof. Kołodko.



Listopad 28-29, 2022
Prof. Grzegorz W. Kołodko aż trzykrotnie występuje na Forum Ekonomicznym w Tarnowie, uczestnicząc w sesji „Kto rządzi światem na początku XXI wieku” i w panelu dyskusyjnym „Przyszłość jest teraz. Gospodarka bez wróżenia z fusów” oraz prezentując i podpisując książkę „Wojna i Pokój” podczas specjalnego wieczoru autorskiego. Wydarzenie (dla zarejestrowanych uczestników) odbywa się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Lippóczy’ego 4.


Listopad 20, 2022, godz. 13:30
I Festiwal Książki Geopolitycznej to impreza promująca tytuły z zakresu nauk politycznych, stosunków międzynarodowych, dyplomacji, strategii oraz szeroko pojętej geopolityki. W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania autorskie, debaty tematyczne oraz targi książki. Prof. Grzegorz W. Kołodko spotyka się z czytelnikami i podpisuję swoją najnowszą książkę pt. „Wojna i pokój” na Scenie I w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie, ul. Bracka. Zapraszamy!



Listopad 4, 2022, godz. 10:30,
Wojna na Ukrainie, rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Chin, rosnące wydatki zbrojeniowe, widmo inflacji oraz recesji. Na świecie robi się coraz bardziej gorąco - mówią o tym zarówno klimatolodzy, jak i geopolitycy. Jak podejmować racjonalne decyzje w nieracjonalnej rzeczywistości? Jak przerwać lot ćmy do ognia?
Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową z udziałem wybitnych naukowców, przedstawicieli mediów oraz dyplomatów. Tłem do dyskusji jest najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodko "Wojna i Pokój".

Program konferencji

Wystąpienie Rektora ALK



Listopad 2022
W serii TIGER Working Paper ukazał się kolejny numer autorstwa Małgorzaty Runiewicz-Wardyn, nawiązujący do długoterminowych skutków gospodarczych pandemii  w wywiadzie ekonomistą Peter. C. Earle - „A look at Covid-19 recession through Schumpeterian ‘creative destruction’ forces”.

Październik 20, 2022, godz. 10:30, Aula II
Zapraszamy na konferencję naukową pt. „Inflacja i co dalej?” W gronie wybitnych polskich ekonomistów będziemy dyskutować o przyczynach obecnego przyspieszenia inflacji oraz o uwarunkowaniach polityki antyinflacyjnej. Konferencja odbywa się stacjonarnie na Akademii Leona Koźmińskiego, obrady będą transmitowane w sieci.

Program konferencji i rejestracja



Wrzesień 20, 2022, godz. 10:00
W ramach działalności międzynarodowej przedstawiciele Algierskiej Konfederacji Pracodawców, CAP, pod przewodnictwem Pana Abdelkadera Benahmeda współorganizują z Ambasadą RP w Algierii konferencję wysokiego szczebla pod przewodnictwem prof. Grzegorza W. Kołodko, który wygładza wystąpienie na temat: „Ekonomia polityczna wojny i pokoju”. Wydarzenie odbywa się w Hotelu Ferdi Lilly – Ben Aknoun w Algierze.



Lipiec-Sierpień, 2022
Dr hab., prof. ALK Małgorzata Runiewicz-Wardyn przebywa na stażu badawczym w American Institute for Economic Research w Great Barrington, Massachusetts (Stany Zjednoczone). Tematem jej badań jest wpływ COVID-19 na technologiczne, instytucjonalne oraz społeczno-ekonomiczne procesy „twórczej destrukcji” w gospodarkach USA i UE.


Prof. Małgorzata Runiewicz-Wardyn podczas rozmowy z ekonomistą AIER, Peterem C. Earlem, autorem i redaktorem serii książek poświęconych gospodarczym, społecznym, kulturowym i instytucjonalnym skutkom pandemii  Covid-19 (wszystkie książki z tej serii są dostępne w bibliotece ALK)


Lipiec 2022

“Chinism and New Pragmatism: How China’s Development Success and Innovative Economic Thinking Contribute to the Global Development” to tytuł kolejnej książki opublikowanej przez dyrektora TIGERa, prof. Grzegorza W. Kołodko w języku angielskim. Tym razem wydawcą jest Prunes Press, USA.

Amazon E-book



Czerwiec 23, 2022, godz. 10:00
Forbes.pl zaprasza: „W swojej najnowszej książce "Świat w matni" prof. Grzegorz W. Kolodko pisze: "Wolnorynkowy kapitalizm to utopia (...) Gdy wydaje się, że chodzi o idee, w rzeczywistości chodzi o interesy. Rzadko kiedy chodzi o coś innego". W kontekście wojny w Ukrainie i pomocy, której udziela tyle krajów. ludzi, firm... to mocne słowa. Ale gdy przyjrzymy się statystykom podawanym przez ostatni „The Economist”, że po wybuchu wojny eksport ropy z Rosji... wzrósł i dociera ona do Europy jeśli nie bezpośrednio, to jako gotowe paliwo z krajów, które nie nałożyły sankcji na Rosję. A “wycofanie” się z rosyjskiego rynku oznacza w większości przypadków zaparkowanie czasowe biznesu w „partnerskich” spółkach, te słowa zyskują na znaczeniu. O tym, jak wygląda realnie (nie)odpowiedzialność biznesu w tych, jakże trudnych ostatnio czasach, będziemy rozmawiać 23 czerwca, w godz. 10-13 w siedzibie Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul Kredytowa 1. Udział bezpłatny, tylko trzeba się koniecznie zarejestrować pod linkiem.



Czerwiec 10, 2022, godz. 12:00
„O mądrą i sprawną Polskę”. To tytuł konferencji, którą organizuje Akademia Leona Koźmińskiego wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim z okazji setnej rocznicy urodzin Profesora Witolda Kieżuna. Pod takim samym tytułem ukazała się książka przygotowana przez znakomity zespół autorów znających Profesora Kieżuna i z nim współpracujących. Podczas konferencji (godz. 13:40) debatę zatytułowaną „Oblicza polskiej transformacji” prowadzi prof. Grzegorz W. Kołodko, autor rozdziału „Jedna trzecia i wiek cały”. Konferencja odbywa się w auli ALK. Zapraszamy do udziału. 


Czerwiec 1-3, 2022
Prof. Jacek Tomkiewicz z wizytą w Indiach, gdzie na Uniwersytecie BIMTECH odbywa serię wykładów i konsultacji.



Czerwiec 2022
„Open Innovation Ecosystem and Open Innovation Collaboration from the Perspective of the Polish High-Tech and Knowledge-Intensive Small and Medium-Sized Enterprises” to tytuł nowej książki dr hab., prof. ALK Małgorzaty Runiewicz-Wardyn. Wydawcą monografii jest Poltext Warszawa.



Maj 27, 2022

Mgr Sergiej Druczin poprowadzi wykład dla doktorantów z Uniwersytetu Narxoz w Ałmaty na temat „Ekonomia polityczna zmian klimatycznych” ("Politekonomia klimaticheskih izmienienij")



Maj 25, 2022, godz. 11:30, aula II
KONFERENCJA ROKU! Rektor ALK prof. Grzegorz Mazurek zaprasza na interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Świat w matni – jak tam trafiliśmy i jak z tego wybrnąć”. Tłem do debaty z udziałem wybitnych naukowców i praktyków gospodarczych jest najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodko „Świat w matni. Czwarta część trylogii”



Kwiecień 19-22, 2022
Mgr Sergiej Druczin uczestniczy w „Think Global Festiwal” w Amsterdamie, w ramach którego poprowadzi wykłady pod tytułem „Political economy of climate change: What are the challenges facing our generation?”

Kwiecień 8, 2022
“Financial Times” publikuje artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany “Ukraine recovery needs a debt write-off and help from the EU and China”, w którym autor proponuje sposoby udzielenie pomocy gospodarczej w celu odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych. W szczególności dyrektor TIGER-a postuluje utworzenie specjalnego Europejskiego Funduszu Odbudowy Ukrainy, warunkowane postępem w odniesieniu do deoligarchizacji umorzenie zagranicznego długu i zaproszenie przez Chiny Ukrainy do dołączenia do projektu 16+1 w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, BRI.




Luty 24, 2022
UKRAIŃSKIE STYPENDIA
Kto może, niech pomoże! Nie wystarczy potępiać rosyjską napaść na Ukrainę. Nie każdy może nakładać na kremlowski reżim sankcje za ten haniebny akt, ale każdy może wesprzeć słowem i czynem naszych wschodnich sąsiadów. Trzeba pomagać. Wpłaciłem na konto Fundacji Koźmińskich 10 tysięcy złotych z przeznaczeniem na stypendia dla ukraińskich studentów. Nie ma lepszego sposobu na tworzenie warunków do życia w spokoju i pokoju, do zrównoważonego rozwoju i światowego ładu, jak dobre wychowanie i kształcenie. Kto może, niech pomoże i też wpłaca na rachunek Fundacji Koźmińskich: 14 2130 0004 2001 0673 5369 0001 KRS: 0000217541 z dopiskiem: Ukraińskie stypendia.


Na Majdanie, 31.V.2014


Luty 2022
Nakładem wydawnictwa Routledge ukazała się nowa książka prof. Marty Postuły pt. „Public Financial Management in the European Union: Public Finance and Global Crises”, wydawca zapowiada ją następującymi słowami:” Książka oferuje dogłębną i unikatową analizę funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej na tle krajowych podmiotów państw członkowskich UE. Wpisuje się w toczącą debatę na temat globalnych dóbr publicznych i procesów związanych z zarządzaniem ich dostarczaniem. W dalszej części omówiono instrumenty zarządzania finansami publicznymi, wskazując ich historyczną ewolucję w praktyce oraz ich skuteczność mierzoną wskaźnikiem rozwoju społecznego. Autorka przedstawia propozycję zarządzania globalnymi, europejskimi i krajowymi dobrami publicznymi w trzech obszarach: ochrony środowiska, transnarodowych projektów infrastrukturalnych oraz polityki społecznej. Książka analizuje instrumenty zarządzania finansami publicznymi stosowane podczas ostatniej pandemii, „rozróżniające” instrumenty „zwykłe” i „kryzysowe” oceniając ich skuteczność w określonych sytuacjach gospodarczych.”



2021

2021

Wydawnictwo Rowman & Littlefield - Lexington Books opublikowało nową książkę prof. Grzegorza W. Kołodko. Liczącą XII + 253 strony monografię, zatytułowaną „The Quest for Development Success: Bridging Theoretical Reasoning with Economic Practice”, wydawca zapowiada następującymi słowami: „Ludzkość stoi w obliczu epokowych wyzwań wynikających z przenikania się demograficznych, społecznych, gospodarczych, ekologicznych i politycznych megatrendów, na które dodatkowo nakłada się fatalna pandemia COVID-19 i nowa Zimna Wojna. Tradycyjna myśl ekonomiczna nie jest w stanie sobie z płynącymi stąd problemami poradzić. W warunkach nieodwracalnej globalizacji wyzwaniom tym odpowiada oryginalna koncepcja nowego pragmatyzmu – swoistego połączenia teorii ekonomii z praktyczną polityką ekonomiczną na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Informacja o książce


2021
Powołana została nowa Rada Naukowa Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER na dekadę 2021-2030. Przewodniczącym Rady, w skład której wchodzi kilkunastu wybitnych uczonych z całego świata, jest Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Jose Ramos-Horta.

Styczeń 2021
Ukazał się kolejny numer w serii TIGER Working Papers. Jest to essej pt. “Perfect Markets, Perfect Democracies and Pandemics” autorstwa Vito Tanziego.
Zachęcamy do lektury!

Styczeń 2021
To już trzecia dekada działalności Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, które powstało z inicjatywy prof. Grzegorza W. Kołodko w sierpniu 2000 roku. W tym czasie opublikowaliśmy ponad 20 książek, ukazało się 143 TIGER Working Papers, współorganizowaliśmy 26 Distinguished Lectures, goszcząc m.in. sześciokrotnie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, zorganizowaliśmy 29 konferencji naukowych i 121 seminariów. Działamy dalej!


Styczeń 12, 2021, godz. 17:00, platforma Zoom
Zapraszamy na webinar TIGERa. Dyskutujemy o bieżących wyzwaniach dla polityki makroekonomicznej. Wprowadzenie pt. „Czy, jak i kiedy powrót do normalności w polityce makroekonomicznej?” przedstawi Prof. Jacek Tomkiewicz, komentarz wygłosi dr Katarzyna Stabryła-Chudzio z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Luty 2021
Pod koniec listopada w mieszkaniu Kasi i  Igora (prezesa Koła Naukowego Tygryski w latach 2007/2008) wybuchł biokominek. Mieszkanie zostało całkowicie spalone a Igor walczył o życie przez wiele tygodni w szpitalu. Teraz czeka go kosztowne leczenie i rehabilitacja. Fundacja Koźmińskich działająca przy Akademii Leona Koźmińskiego organizuje zbiórkę na ten cel. Za każdą, nawet najmniejszą wpłatę, będziemy bardzo wdzięczni.

Luty 2021
Ukazał się kolejny numer w serii TIGER Working Papers. Jest to publikacja autorstwa Sary Casagrande i Bruno Dallago "The future of the Eurozone: towards a European benchmark".
Zachęcamy do lektury!

Luty 2021
„Miesięcznik Finansowy Bank” (luty 2021, s. 10-13) publikuje obszerny wywiad z prof. Grzegorzem W. Kołodko pt. „Na styku Zachodu i Wschodu”. Dyrektor TIGER-a mówi „O pocovidowej przyszłości globalizacji, dynamice rozwoju światowej gospodarki, zmianach w relacjach politycznych, fali ekstremizmu i perspektywach dla Polski w rozmowie z Pawłem Minkiną”.



Marzec 2021
To jest to! Hat trick! To niezwykłe, że ta sama książka, która została wyróżniona na Zachodzie, w Stanach Zjednoczonych i UK, jako „Financial Times” Summer 2020 Book, zdobyła także Special China Book Award za „facilitating the exchange and mutual appreciation of Chinese and foreign civilizations”.
„China and the Future of Globalization: The Political Economy of China's Rise”
中国 能否 拯救 世界? („Zhōngguó néng fǒu zhěngjiù shìjiè?”)
Wydanie polskie: „Czy Chiny zbawią świat?”



Marzec 23, 2021, godz. 17:00
Zapraszamy na kolejne seminarium TIGERa, na którym dyskutujemy o wyzwaniach dla globalnej gospodarki. Wprowadzenie pt. "Wyzwania globalne vs. narodowe instrumenty – finanse publiczne w warunkach postępującej globalizacji", przedstawi prof. US dr hab. Sławomir Franek, komentarz wygłosi prof. dr hab. Marta Postuła.

Więcej

Marzec 25, 2021, godz. 10:00
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu organizuje międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną „A Review of Changes: 70 years of the People’s Republic of China in an Interdisciplinary Perspective”. To ważne wydarzenie inauguruje wykład Dyrektora TIGER-a, prof. Grzegorza W. Kołodko, pt. „Chinism and the Future of Globalization”. Przed serią pytań i odpowiedzi jako dyskutant występuje prof. David Q. Pan, Executive Dean, Schwarzman College, Tsinghua University w Pekinie. Dwudniowa konferencja – bogata w liczne wątki tematyczne – odbywa się online. Dostęp do sesji otwierającą konferencję i do wykładu prof. Kołodko jest tutaj , a link do wydarzenia na Facebooku tutaj

Program konferencji



Kwiecień 1, 2021, godz. 15:30
Nie tylko gospodarka, lecz również polityka społeczno-ekonomiczna i ekologiczna powinny być w coraz większym stopniu oparte na wiedzy. Nadeszły jednak czasy wyjątkowo trudnej przewidywalności zjawisk i procesów. Tym bardziej trzeba stawiać sobie pytanie: czy wiemy, dokąd zmierzamy? Podczas interdyscyplinarnej konferencji naukowej, transmitowanej online, odpowiedzi na to pytanie poszukiwać będą wybitni polscy ekonomiści, socjologowie i specjaliści od zarządzania. Konferencja odbywa się z okazji jubileuszu Profesora Andrzeja K. Koźmińskiego, a jej moderatorem jest prof. Grzegorz W. Kołodko. Zapraszamy do udziału. Prosimy o wyznaczonej porze wejść na link: https://youtu.be/6sy6ueWHfjs.
Program konferencji

Nagrania z konferencji



Kwiecień 3, 2021
W wieku 88 lat odszedł od nas Professor Robert A. Mundell, jeden w najwybitniejszych współczesnych ekonomistów, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 1999 roku, autor teorii optymalnych obszarów walutowych, uważany za „ojca chrzestnego” wspólnej waluty euro. Zaprzyjaźniony i utrzymujący od 1990 roku robocze kontakty z prof. Grzegorzem W. Kołodko, Profesor Mundell był w latach 2001-2020 Przewodniczącym Rady Naukowej Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER. Dwukrotnie gościł w ALK, prezentując wykłady w naszej serii Distinguished Lectures.


Z Profesorem Robertem A. Mundellem w Nowej Iwicznej

Kwiecień 2021
Z przyjemnością informujemy, że ukazał się nowy numer z serii TWP145! W tym numerze prof. Grzegorz W. Kołodko dzieli się swoimi przemyśleniami na temat Chin i globalizacji.

Kwiecień 2021
Od 1 kwietnia do grona TIGERa dołącza mgr Sergiej Druczin. Jest absolwentem ekonomii i zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Jego głównymi zainteresowaniami badawczymi są zmiany społeczno-gospodarcze w Europie i na świecie, polityka zrównoważonego rozwoju oraz transformacja ustrojowa krajów posocjalistycznych.
CV.


Maj 11, 2021, godz. 17:00, platforma Zoom
Zapraszamy na seminarium TIGERa, na którym dyskutujemy o wyzwaniach dla polityki gospodarczej. Wprowadzenie pt. "Czy nadchodzi rewolucja w podatkach?" przedstawi dr Jarosław Janecki ze Szkoły Głównej Handlowej, komentarz wygłosi dr Paweł Dąbek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Więcej

Maj 26, 2021
Prof. Grzegorz W. Kołodko w uznaniu wybitnego wkładu do światowych nauk społecznych został Zagranicznym Członkiem Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, NANU (ukr. Національна академія наук України, НАНУ). Jego dorobek naukowy zawiera także liczne publikacje w językach ukraińskim oraz rosyjskim.



Czerwiec 9, 2021, godz. 17:00, platforma Zoom 
Zapraszamy na seminarium TIGERa, na którym dyskutujemy o wyzwaniach dla stabilności makroekonomicznej. Wprowadzenie pt. Ostrożnie – inflacja! przedstawi Ludwik Kotecki (Instytut Odpowiedzialnych Finansów), komentarz wygłosi prof. Jacek Tomkiewicz z TIGERa.

Więcej

Czerwiec 17, 2021, godz. 17:00
„Czy i jak grozi nam inflacja?” – to tytuł webinarium online z udziałem prof. Grzegorza W. Kołodko. W dyskusji biorą udział profesorowie Aneta Hryckiewicz-Gontarczyk, Mikołaj Lewicki i Jerzy Żyżyński oraz dr Krzysztof Przybyszewski. Punktem wyjścia do dyskusji moderowanej przez prof. Andrzeja K. Koźmińskiego i prof. Annę Baczyńską są artykuły prof. Kołodko (http://tiger.edu.pl/Inflacja_tlumiona_3.0.pdf & http://tiger.edu.pl/Inflacja_tlumiona_3.0._Drogi.pdf) dotyczące procesów inflacyjnych w Polsce i na świecie w kontekście zwiększonej podaży pieniądza nieznajdującej pokrycia w realnej ofercie towarowej.

Link do formularza rejestracyjnego: https://form.jotform.com/211403153758350



Czerwiec 21-22, 2021
Prof. dr hab. Małgorzata Runiewicz-Wardyn weźmie udział (zdalnie) w międzynarodowej konferencji pt. 18th Open & User Innovation Conference, zorganizowanej przez RWTH Aachen University. Temat jej wystąpienia to:  “Open innovation (OI) ecosystem and OI practices in the Polish high-tech sector” (więcej informacji na stronie http://oui.open-innovation.com)

Wrzesień 8, 2021, godz. 19:30
„Następne pokolenie” to tytuł wystawy fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko prezentowanej na jubileuszowym XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu. 35 fotografii wykonanych w 30 krajach na wszystkich kontynentach pokazuje barwną wielokulturowość współczesnego świata, koncentrując się na młodym pokoleniu. Spotkanie z autorem (dla zarejestrowanych uczestników Forum) odbywa się w hotelu Gołębiowski w holu na poziomie 7.


Październik 2021
“Studia Socjologiczno-Polityczne”, nr 1/14/2021, s. 43-65, opublikowały artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany „Merytokracja demokratyczna i autokratyczna a rozwój gospodarczy”.


Październik 2021
Ukazał się kolejny zeszyt TIGER Working Paper Series. TWP No. 146 prezentuje tekst prof.  Iryny Sikorskiej pt. " Increasing imperative of the intercultural education in European policies, initiatives and actions".

Październik 8, 2021, godz. 11:00
W uznaniu wybitnych osiągnięć badawczych w zakresie ekonomii i twórczej współpracy z ukraińskimi uczonymi Prezes Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, akademik Anatolij Zagorodny wręczył prof. Grzegorzowi W. Kołodko dyplom Zagranicznego Członka Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.



Październik 12, 2021, godz. 11:00
Obchodzący 95-lecie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu uchwałą senatu uczelni w uznaniu wybitnych osiągnięć w naukach ekonomicznych przyznał profesorowi Grzegorzowi W. Kołodko tytuł Doktora Honoris Causa. Uroczystość nadania godności odbędzie się podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego, podczas której profesor wygłasza wykład zatytułowany „Nieodwracalność globalizacji a przyszłość polskiej gospodarki”.

Laudacja i recenzje
Wykład Doktora Honoris Causa na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, 12 października 2021 r.

Październik 19, 2021, godz. 17:00, platforma Zoom
Serdecznie zapraszamy na seminarium pt. „Ekonomiczne skutki transformacji klimatycznej”. Wprowadzenie przedstawi Priv.-Doz. Dr. Monika Köppl-Turyna (Vienna University of Economics and Business, Director of EcoAustria), komentarz wygłosi Prof. Waldemar Karpa z Akademii Leona Koźmińskiego.
Time: Oct 19, 2021 05:00 PM Warsaw
Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/94307339553?pwd=Smk0Tyt0aVVVR2ZlTW96RlZFVm9iZz09
Meeting ID: 943 0733 9553
Passcode: 626801

Listopad 2021
Ukazał się kolejny numer w serii TIGER Working Paper: “The role of technological changes in labor markets transition: from historical to modern perspective”,  autorstwa Teony Eliashvilli, doktorantki w Akademii Leona Koźmińskiego

Grudzień 1-3, 2021
Dyrektor TIGER-a wygłasza wykład pt. “Irreversibility of Globalizations and Its Implications for Socio-Economic Development” na odbywającym się w stolicy Azerbejdżanu międzynarodowym forum ekonomicznym. Gospodarzem spotkania jest Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny w Baku. Prof. Kołodko uczestniczy także z głosem na temat “Lessons from Poland’s Economic Success for Emancipating Economies” w panelowej debacie zatytułowanej “Future Development Strategy of Azerbaijan: Global Trends and Local Factors”.


2020


Grudzień 22, 2020

Zmarł Profesor Domenico Mario Nuti, członek Rady Naukowej Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER od początku jego istnienia. Pryncypialny, społecznie postępowy, człowiek wielkiego serca oraz wyrozumiałości.  Wybitny ekonomista,  światowej renomy ekspert, wielki przyjaciel Polski. W latach 1994-1997 i 2002-2003 doradca wicepremiera i ministra finansów prof. Grzegorza W. Kołodko. Doradzał polskiemu rządowi w finalnej i najtrudniejszej fazie zakończonych sukcesem negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Doradca Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, MOP i UNDP. Jest autorem wielu wybitnych prac naukowych. Jego odejście jest dla nas niepowetowaną stratą.

Wspomnienie


2020

Nakładem Wydawnictwa Poltext ukazała się nowa książka prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowana „Od ekonomicznej teorii do politycznej praktyki”.

O książce

Spis treści




2020
Nakładem wydawnictwa Bloomsbury – I.B. Tauris ukazała się książka prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowana „China and the Future of Globalization: The Political Economy of China's Rise”. Praca zyskała pozytywne oceny wybitnych autorytetów.

„Financial Times” about the book




Styczeń 2020

Nakładem Encyclopedia of China Publishing House ukazała się praca prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Zhong guo neng fou zheng jiu shi jie?” („Czy Chiny zbawią świat?”). To już piąta książka dyrektora TIGER-a opublikowana w języku chińskim.


Styczeń-czerwiec 2020
Periodyk “Zdanie” w numerze 1-2/2020 (184-185) publikuje artykuł Profesora Bronisława Łagowskiego, wybitnego filozofa i historyka idei, zatytułowany “Pochwała Grzegorza Kołodki” (s. 56-58). Autor stwierdza m.in.: „Gdy studiowałem na Uniwersytecie Warszawskim, do czołowych autorytetów naszej uczelni  należeli – tak się złożyło – ekonomiści właśnie tacy jak Oskar Lange, Michał Kalecki, Czesław Bobrowski, Edward Lipiński, a także pod pewnym względem Włodzimierz Brus. Ich oddziaływanie sięgało poza wydział ekonomiczny, a ich wypowiedzi były słuchane z uwagą, ponieważ ekonomia dotykała zasadniczych kwestii ustrojowych i panowało takie przekonanie, że gdyby władza ich słuchała, to w Polsce byłoby lepiej. I to przekonanie było słuszne, tak jak obecnie słuszne jest, że gdyby władza słuchała Grzegorza Kołodkę, to w Polsce byłoby lepiej.”



Styczeń 15-16, 2020
Prof. Grzegorz W. Kolodko uczestniczy w Forum Gajdara w Moskwie. Tym razem temat spotkania to „Rosja i świat. Wyzwania nowej dekady”. Gospodarzem Forum jest Akademia Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej.



Styczeń 22, 2020
Dyrektor TIGER-a ponownie na Forum Ekonomicznym w Davos. Prof. Grzegorz W. Kołodko bierze udział w 4-tym Belt and Road Forum, tym razem na temat „High Quality Development and Poverty Reduction”.



Luty 4-5, 2020
W Rzeszowie-Jesionce odbywa się XIII Forum Europa – Ukraina, tym razem pod hasłem „Nowe możliwości, stare zagrożenia”. Do udziału w Forum zaproszony został także prof. Kołodko, który w pierwszym dniu obrad uczestniczy w panelowej debacie na temat „Wpływ inwestycji zagranicznych na gospodarkę i społeczeństwo. Korzyści i ryzyka ”, a w później w indywidualnej rozmowie odpowiada na pytanie „Jak uniknąć peryferyjnego rozwoju? Dylematy polityki gospodarczej”. Miejsce wydarzenia to G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego. 




Luty 24, 2020, godz. 18:00

W ramach serii spotkań "Meet in Mitte" prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza specjalny wykład w Instytucie Badawczym Dialogu Cywilizacji, DOC-RI, w Berlinie. Tytuł wystąpienia Dyrektora TIGER-a to „Chinism and the Future of Globalization“. Spotkanie odbywa się w sali konferencyjnej DOC-RI przy Französische Strasse 23 w Berlinie.

Tezy wykładu



Kwiecień 2020
Ukazał się kolejny zeszyt TIGER Working Paper Series. TWP No. 140 prezentuje tekst prof.  Vladimira Popova pt. "A Myth of Soft Budget Constraints in Socialist Economies".



Kwiecień 2020
Ukazała się książka pod redakcją Profesor Małgorzaty Runiewicz-Wardyn pt. "Social Capital in the University-Based Innovation Ecosystems in the Leading Life Sciences Clusters. Implications for Poland” nakładem Wydawnictwa Poltext. Monografia została sfinansowana z grantu OPUS (UMO-2016/21 / BHS4 / 02008) przez Polskie Narodowe Centrum Nauki: Kapitał społeczny, innowacyjność i rozwój regionów. Analiza porównawcza klastrów przemysłu biotechnologicznego.

O książce


Czerwiec 15, 2020
Prof. dr hab. Małgorzata Runiewicz-Wardyn wzięła udział w międzynarodowej konferencji Triple Helix Conference 2020, zorganizowanej przez Uniwersytet Tempere w Finlandii. Temat jej wystąpienia to :  “The Role of Intermediaries in the Evolution of Triple Helix Knowledge Networks. The Case of Life Sciences Industry” (https://events.tuni.fi/thc2020/programme/)

Wrzesień 16, 2020
Prezydent Andrzej Duda wręczył tytuł profesora nauk społecznych Marcie Postuła. Pani Profesor jest doktorantką i wieloletnim współpracownikiem prof. G.W. Kołodko.


Wrzesień 23, 2020, godz. 10:00 (CET)
Prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza specjalne przemówienie podczas sesji otwierającej VI Globalny Szczyt Think Tank pt. „Overcome the Pandemic and Move Forward with Joint Effort”. Konferencja organizowana jest przez Chińskie Centrum Międzynarodowej Wymiany Ekonomicznej, CCIEE. W sesji plenarnej udział wezmą również Fukuda Yasuo, były premier Japonii, Goh Chok Tong, były premier Singapuru, Kevin Rudd, były premier Australii, Jean-Pierre Raffarin, były premier Francji oraz Liu Zhenmin, Zastępca Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.



Wrzesień 28, 2020, godz. 10:00 (czas indyjski)
Profesor G. W. Kołodko występuje jako Gość Honorowy na IIF International Research Conference & Award Summit (IIF-IRCAS 2020). Tytuł wykładu dyrektora TIGER-a to „Economics and Politics in the Post-Pandemic World”. Wydarzenie jest organizowane przez Indyjski Instytut Finansów w New Delhi. Profesor Kołodko jest Honorowym Profesorem IIF.

Program Konferencji



Październik  2020
Ukazał się kolejny numer w serii TIGER Working Papers. Jest to artykuł pt. “Globalisation and Income Distribution – Dynamics and Structure of Income in Emerging Economies” autorstwa Jacka Tomkiewicza.
Zachęcamy do lektury!


Październik 3, 2020, godz. 17:00
W Katowicach odbywa się organizowany przez zdobywcę Oskara, Jana A.P. Kaczmarka, 10. Festiwal Filmowy Transatlantyk. Towarzyszą mu debaty, których kuratorem jest redaktor Rafał Woś. W jednej z nich, na temat „Transformacja ekonomii. Między dochodem podstawowym a widmem recesji” uczestniczy prof. Grzegorz W. Kołodko. Spotkanie odbywa się w Rondzie Sztuki.



Grudzień 2020
Zgromadzenie Ogólne prestiżowego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (SOCIETAS SCIENTIARUM VARSAVIENSIS), którego początki sięgają roku 1800 i mającego swą siedzibę w historycznym Pałacu Staszica w Warszawie, wybrało 35 nowych członków. Rekomendowani przez Wydziały uczeni musieli przekroczyć ogromnie wysoki statutowy próg 2/3 ważnych głosów. W gronie nowo wybranych członków Towarzystwa znalazł się prof. Grzegorz W. Kołodko.



Listopad 27-28, 2020
Prof. dr hab. Małgorzata Runiewicz-Wardyn weźmie udział w międzynarodowej konferencji pt. III International Triple Helix Summit 2020, zorganizowanej przez Triple Helix Association (THA) oraz Bologna University. Temat jej wystąpienia to:  “The Role of Proximity in Technology Dynamics of High-Tech Industries: the Case of Biotechnology and Aviation” (więcej informacji na stronie)



Grudzień 18, 2020
Podczas specjalnej uroczystości w Pekinie wręczono najwyższej rangi chińskie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie i wydawnicze. Jednym z laureatów jest Dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko, który został wyróżniony Special China Book Award za “facilitating the exchange and mutual appreciation of Chinese and foreign civilizations”, w szczególności za książkę pt. „Zhong guo neng fou zheng jiu shi jie?” (Encyclopedia of China Publishing House, Beijing 2020). W związku z ograniczeniami w podróżowaniu spowodowanymi pandemią koronawirusa trofeum w imieniu prof. Kołodko przyjął  Pan Wojciech Zajączkowski, ambasador Polski w Chinach. Wykaz licznych publikacji laureata w języku chińskim jest tutaj.



2019
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka pt. „Ekonomia i polityka. Wokół teorii Grzegorza W. Kołodko”. Jest to wyjątkowa praca zbiorowa, przygotowana pod redakcją prof. Elżbiety Mączyńskiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, której autorami jest grono 28 wybitnych polskich ekonomistów. Książka ukazuje się w związku z jubileuszem prof. Kołodko.

Spis treści książki

2019
Z okazji jubileuszu prof. Grzegorza W. Kołodko kwartalnik „Acta Oeconomica”, prestiżowy periodyk naukowy z impact factor, opublikował specjalne wydanie (Vol. 69, Special Issue 1). W poprzednich latach ukazały się jedynie trzy specjalne wydania poświęcone naukowym osiągnięciom takich wybitnych ekonomistów, jak John von Neumann, Nicholas Kaldor i Janos Kornai. W gronie 18 autorów opublikowanych artykułów znajduje się m. in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych, Edmund S. Phelps.

Spis treści

2019
Nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan ukazała się książka prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Whither the World: The Political Economy of the Future”. Praca została opublikowana w dwu tomach: Vol.I oraz Vol. II. To kolejne obcojęzyczne wydanie bestsellera "Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości". Dotychczas ukazały się także wydania chińskie, rosyjskie i rumuńskie. Warto nadmienić, że fotografie na okładkach obu tomów wydania w języku angielskim są także autorstwa Profesora.



Grudzień 21, 2019, godz. 14:00

Na Uniwerystecie Beijing Normal grupa wybitnych uczonych, działaczy społecznych i dziennikarzy uczestniczyła w spotkaniu autorskim z prof. Grzegorzem W. Kołodko w związku z publikacją jego kolejnej, już piątej, książki po chińsku. Praca zatytułowana „Zhong guo neng fou zheng jiu shi jie?” („Czy Chiny zbawią świat?”) ukazała się nakładem Encyclopedia of China Publishing House.

Program spotkania


Grudzień 18, 2019, godz. 10:00
Przebywając w Chinach, prof. Grzegorz W. Kołodko jest gościem Beijing Normal University na pięknym nowym kampusie w Zhuhai, między Hongkongiem a Macao. Dyrektor TIGER-a wystąpił z wykładem na Jingshi Belt and Road Forum 2019.


Grudzień 16, 2019,  godz. 9:00
Podczas pobytu profesora G. W. Kołodko w Pekinie Uniwersytet Renmin organizuje Międzynarodowe Sympozjum pt. „Chiny i świat w nowej erze”. Profesor Kołodko mówi na temat „Rozwój gospodarczy Chin i jego implikacje dla inkluzywnej globalizacji”.



Grudzień 12-22, 2019
Dyrektor TIGER-a ponownie w Państwie Środka. Tym razem z cyklem wykładów pt. „The Leadership at the Era of Rebalancing Globalization” prezentowanych na Uniwersytecie Normal w Pekinie (12-15.XII) oraz na jego nowym kampusie w Zhuhai (16-20.XII). W końcowej fazie pobytu prof. Kołodko, który jest Distinguished Professor of Emerging Markets Institute goszczącego go uniwersytetu, prezentuje nową książkę, tym razem o Chinach, po chińsku.



Grudzień 12, 2019
Polska Akademia Nauk (PAN) przyznała tegoroczną prestiżową nagrodę im. Fryderyka Skarbka dr hab. Marcinowi Piątkowskiemu, profesorowi w TIGERze, za książke pt. „Europe’s Growth Champion. Insights from the Economic Rise of Poland” wydaną przez Oxford University Press. To pierwszy przypadek w dziejach PAN, aby tę nagrodę otrzymało dwu ekonomistów z ALK: w 2013 roku laureatem został Prof. Grzegorz W. Kołodko za książkę pt. "Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości".



Grudzień 10, 2019, godz. 18:00
Krakowski Teatr Groteska gości prof. Grzegorza W. Kołodko w ramach cyklu spotkań zatytułowanych „Kod Mistrza”. Na scenie teatru rozmowę z dyrektorem TIGER-a prowadzi Katarzyna Kolasa, profesor Akademii Leona Koźmińskiego.


Grudzień 4, 2019

Dr hab. Marcin Piątkowski, profesor w TIGERze i Starszy Ekonomista w Banku Światowym, odebrał dyplom habilitacyjny oraz wygłosił otwierający uroczystość wykład w ALK.



Grudzień 4, 2019, godz. 16:00, sala B-17

Na kolejnym seminarium TIGERa dyskutujemy o Polskiej gospodarce. Wystąpi Marcin Piątkowski, profesor w TIGERze i Starszy Ekonomista w Banku Światowym, którego książka pt. „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu” właśnie ukazała się na polskim rynku.

Grudzień 4, 2019, godz. 9:30
Prof. Grzegorz W. Kołodko zaprasza na 29. Naukową Konferencję TIGER-a. Tym razem dyskutować będziemy na temat amerykańsko - chińskiej rywalizacji handlowej. O jej przyczynach, możliwych scenariuszach oraz globalnych konsekwencjach. W debacie uczestniczyć będą m.in. profesorowie Bogdan Góralczyk, Marcin Piątkowski, Leszek Sykulski, Wojciech Huebner, Łukasz Gacek, ambasador Krzysztof Szumski oraz Michał Mrożek (CEO HSBC Bank) i Radosław Pyffel (PKP Cargo), a gościem specjalnym będzie ambasador Chin J.E. Liu Guangyuan.
Miejsce spotkania to Sala B17.
Zapraszamy

Rejestracja
Program Konferencji
Nagranie z konferencji





Listopad 28-29, 2019
Co pięć lat odbywają się Kongresy Ekonomistów Polskich. Obecne spotkanie to już jubileuszowy X Kongres. Uczestniczą w nim także pracownicy TIGER-a – profesorowie Akademii Leona Koźmińskiego, dr hab. Marcin Piątkowski i dr hab. Jacek Tomkiewicz oraz dr Grzegorz Malinowski. Prof. Grzegorz W. Kołodko podczas głównej sesji plenarnej (czwartek, 28.XI, godz. 11:50) prezentuje referat zatytułowany „Ekonomia nowego pragmatyzmu: tożsamość, cele, metoda”, s. 47-65.

Udział w Kongresie wymaga uprzedniej rejestracji.



Listopad 25, 2019, godz. 10:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko zaprasza na 28. Naukową Konferencję TIGER-a. Tym razem temat obrad to „Program dla Polski: Gospodarka – Społeczeństwo – Państwo”. W debacie uczestniczą m. in. profesorowie Marek Belka, Ewa Łętowska i Piotr Sztompka oraz redaktorzy Bogusław Chrabota, Rafał Woś i Jacek Żakowski. Miejsce spotkania to Aula LK. Zapraszamy!

Program Konferencji
Rejestracja



Listopad 10-12, 2019

Na zaproszenie prof. Jamesa K. Galbraitha dyrektor TIGER-ra uczestniczy w odbywającej się na Uniwersity of Texas w Austin konferencji pt. "New Deals in Europe and America". Prof. Kołodko występuje m. in. w panelu  “The New Deal in the United States” oraz w sumującej debatę sesji “Next Steps Toward a New New Deal”. Organizatorem konferencji jest Lyndon B. Johnson School of Public Affairs.



Listopad 8-9, 2019
Prof. Grzegorz W. Kołodko ponownie bierze udział w Forum Ekonomicznym w Kijowie. Tym razem to wydarzenie odbywa się pod hasłem „Creating the Future in a Changing World”.



Listopad 5-6, 2019
Prof. Wang Linggui, wiceprezes zarządu i sekretarz generalny Narodowego Instytutu Strategii Globalnej (NIGS) Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) zaprosił profesora G.W. Kołodko do wystąpienia na międzynarodowym sympozjum na temat „70-letni rozwój Chin i budowanie wspólnej przyszłością dla ludzkości”. Podczas wydarzenia, które odbywa się w Szanghaju w trakcie Drugiej Międzynarodowej Wystawy Importowej w Chinach, dyrektor TIGER-a przedstawia referat zatytułowany „China and the Rebalancing of Globalization”.



Listopad 2, 2019
Prof. Jacek Tomkiewicz prezentuje swoje badania na temat rozkładu dochodów w UE na konferencji w Szanghaju, którą organizuje China Europe International Business School.

Listopad 2019
Nakładem wydawnictwa Poltext ukazała się książka dr hab. Marcina Piątkowskiego pt. „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii to gospodarki sukcesu". To polska wersja książki wydanej przez Oxford University Press pt. "Europe's Growth Champion. Insights from the Economic Rise of Poland". Chińska wersja książki pojawi się w 2020/21 roku nakładem CITIC Publishing, największego wydawnictwa biznesowego w Chinach. Wiecej informacji u autorze na www.marcinpiatkowski.com

Streszczenie


Październik 15-16, 2019

Prof. Małgorzata Runiewicz-Wardyn bierze udział w Europejskim EURACTIV Forum "Smart and Open Europe", którą organizuje Komisja Europejska Dyrekcja ds. Innowacji i Badań.

Październik 12, 2019, godz. 9:30

Przebywający w Chinach prof. Grzegorz W. Kołodko gości na Hebei University of Science and Technology w Shijiazhuang z wykładem zatytułowanym "The New Pragmatism and the Rebalancing of Globalization".



Październik 11, 2019
“Irrevesibility of Globalization in the Digital Age” to tytuł wystąpienia prof. G. W. Kołodko podczas China International Digital Economy Expo (CIDEE) 2019, które odbywa się w Shijiazhuang (prowincja  Heibei). Wkrótce ukazuje się jego nowa książka zatytułowana “China and the Future of Globalization: The Political Economy of China’s Rise.

 

Październik 10-12, 2019
Prof. Jacek Tomkiewicz bierze udział w konferencji, którą organizuje w Lizbonie Euroasia Business and Economic Society. Prof. Tomkiewicz prezentuje tam referat (współautorem jest prof. Marta Postuła) na temat współczesnych wyzwań dla polityki podatkowej.


Październik 7, 2019
Na zaproszenie laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prof. Edmunda Phelpsa, prof. Grzegorz W. Kołodko bierze udział w konferencji na temat “Progressivism, Socialism, Nationalism”. Organizatorem konferencji, w której uczestniczy także Noblista prof. Joseph Stiglitz, jest Center on Capitalism and Society Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.



Październik 3, 2019

Prof. Małgorzata Runiewicz-Wardyn bierze udział w warsztatach pt. „Challenges For Responsible Innovation”, zorganizowanych przez Dyrekcję Generalną ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej w Brukseli. Prof. Runiewicz-Wardyn podzieli się z uczestnikami warsztatów swoim doświadczeniem z prowadzonych przez nią badań pt.  “ Kapitał społeczny, innowacyjność i wzrost w regionach. Analiza porównawcza klastrów przemysłu biotechnologicznego (grant OPUS 11)”.

Wrzesień 26-27, 2019
Prof. Grzegorz W. Kołodko bierze udział w odbywającym się w Sopocie IX Europejskim Forum Nowych Idei, EFNI. Dyrektor TIGER-a uczestniczy w panelach zatytułowanych „Europa wobec Azji, Ameryk i Afryki” (czwartek, 26.09, godz. 16:00) oraz „Polska w układance wielkich mocarstw. Rywalizacja Chin i Stanów Zjednoczonych z krajowej i wspólnotowej perspektywy” (czwartek, 26.09, godz. 17:30). W drugim dniu forum (piątek, 27.09, godz. 11:00) odbywa się spotkanie autorskie z książką „Strategia dla Polski. Ćwierć wieku później” w tle.



Wrzesień 17-19, 2019
Na zaproszenie prof. Roberta Wolcotta, dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w odbywającym się w Chicago spotkaniu TWIN Global 2019. Podczas konferencji z udziałem intelektualistów, przywódców politycznych, przedsiębiorców, menedżerów i innowatorów dyskutowane są wyzwania, przed którymi stoi współczesna cywilizacja i światowa gospodarka.


Wrzesień 3-5, 2019
Krynica-Zdrój gości kolejne, już XXIX Forum Ekonomiczne. Tym razem debaty, w których uczestniczy także dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko, odbywają się pod hasłem “Europa jutra. Silna, czyli jaka?”



Czerwiec 17, 2019
Prof. dr hab. Małgorzata Runiewicz-Wardyn jest recenzentem oraz członkiem komisji egzaminacyjnej rozprawy doktorskiej Pani mgr Agnė Vaiciukevičiūtė pt.Assessing economics impact and efficiency of higher education institutions (promotor: prof. dr hab. Jelena Stankeviciene) oraz rozprawy doktorskiej Pani mgr. Ireny Danilevičienė pt. Interaction between remuneration, employment and productivity (promotor: prof. dr hab. Bogusław Grużewski) na Wileńskim Uniwersytecie Technicznym im. Giedymina w Wilnie (WUTG).


Czerwiec 4, 2019, godz. 17:00
Stowarzyszenie Kuźnica przyznała prof. Grzegorzowi W. Kołodko honorową nagrodę Kowadło Kuźnicy w uznaniu dorobku naukowego w dziedzinie ekonomii, roli w reformowaniu polskiej gospodarki oraz światowego autorytetu w zakresie ekonomii rozwoju i polityki gospodarczej. Uroczystość wręczenie nagrody, podczas której laudację wygłasza prof. Bronisław Łagowski, odbyła się w Krakowie w nowej siedzibie stowarzyszenia przy Al. Słowackiego 44.


Czerwiec 4, 2019, godz. 10:30
Na konferencji na temat „Gospodarka Polski 1990-2019. O lepszy model gospodarki opartej na wiedzy”, której organizatorem jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza referat zatytułowany „Uwarunkowania długofalowego rozwoju”. Miejsce obrad to sala konferencyjna NBP, ul. Basztowa 20 (wejście od Placu Matejki, IV piętro).


Maj 23, 2019, godz. 9:00
Referat pt. “Economy and Security, or Cold War Two” na XIX Międzynarodowej Lichaczowskiej Konferencji Naukowej na temat “Global Development: Challenges of Predictability and Manageability”. Gospodarzem konferencji jest Uniwersytet Humanistyki i Nauk Społecznych w Petersburgu.    


Maj 16, 2019, godz. 10:00
Konferencja na temat uwarunkowań i perspektyw rozwojowych polskiej gospodarki pt „Strategia dla Polski 25 lat później”. Pretekstem do organizacji konferencji jest 25. rocznica przygotowania programu Strategia dla Polski, który był kluczowym zestawem reform realizowanych w latach 1994-97.
W konferencji weźmie udział m. in. Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005. (więcej)

Maj 16, 2019 , 9:15
Wystąpienie na temat “Poland, Europe and the World – After the Crisis or Before the Next One?” na sesji inaugurującej 14th European Research Seminar (ERS) on Logistics and SCM. Spotkanie, które odbywa się w Centrum Konferencyjnym POLIN w Muzeum Historii Żydów Polskich, organizowane jest przez Council of Supply Chain Management Professionals (SCSMP), Akademię Leona Koźmińskiego, Szkołę Główną Handlową oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
(dla zarejestrowanych uczestników)


Maj 14, 2019
Hat-trick profesora Kołodko na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach:
9:30 – wystąpienie na Forum współpracy gospodarczej Polska-Chiny.
11:30 – udział w panelowej debacie na temat „Europa w globalnej gospodarce”.
15:10 – wywiad dziennika „Rzeczpospolita”. Rozmowę o Polsce, Europie i świecie prowadzi redaktor Krzysztof Kowalczyk.
(dla zarejestrowanych uczestników)

Maj 2019
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka pod redakcją naukową Grzegorza W. Kołodko i Jacka Tomkiewicza zatytułowana „Strategia dla Polski. Ćwierć wieku później”. To wyjątkowe dzieło, liczące 472 strony, przygotowane zostało przez osiemnastoosobowy zespół autorów – teoretyków ekonomii, finansów i zarządzania oraz polityków i praktyków gospodarczych.

Spis treści




Kwiecień 17-20, 2019

Na zaproszenie rektora Uniwersytetu Finansów w Moskwie, prof. Michaiła Eskindarowa, dyrektor TIGER-a wygłasza 12-godzinny cykl wykładów zatytułowany „Globalization, Crisis and What Next: Neoliberalism, New Nationalism or New Pragmatism?” Prof. Kołodko jest Doktorem Honoris Causa uniwersytetu, który właśnie obchodzi swoje 100-lecie.




Kwiecień 11, 2019, godz. 9:30
Organizatorzy zapraszają: „Przyjedź na 11. Baltic Business Forum, a będziesz mieć okazję dowiedzieć się, dokąd zmierza świat i Polska podczas wykładu prof. Grzegorza Kołodko, ekonomicznego eksperta i wizjonera”.



Kwiecień 8, 2019, godz. 16:30, sala B-5
Na kolejnym seminarium TIGERa dyskutujemy o stabilności sektora finansów publicznych w Polsce w kontekście ostatnich zapowiedzi rządu zakładających istotny wzrost nakładów publicznych. Wprowadzenie do dyskusji przedstawi Pan Ludwik Kotecki – Wiceminister Finansów w latach 2008-12.

Marzec 20, 2019, godz. 16:30
QUANT TANK, Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz, zaprasza na seminarium na temat "Rola państwa w gospodarce", do której wykład wiodący wygłasza prof. Grzegorz W. Kołodko. Debata odbywa się w warszawskiej SGH.


Marzec 15, 2019
I jeszcze jeden jubileusz! Prof. Kołodko przebieg swój 50-ty maraton! Tym razem trudną trasą, z licznymi podbiegami, w Jerozolimie. Tak oto za nim już 2110 km maratonów... 


Marzec 15, 2019
Prof. Grzegorz W. Kołodko spotyka się w Jerozolimie z laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prof. Robertem Aumannem, dyrektorem Centrum Studiów nad Racjonalnością na Uniwersytecie Hebrajskim. Prof. Aumann gościł w Polsce na zaproszenie dyrektora TIGER-a w 2009 roku, wygłaszając w Akademii Leona Koźmińskiego specjalny wykład pt. "Game Engineering".

Luty 2019
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka pt. „Polityka społeczno-gospodarcza w UE. Finanse na poziomie krajowym, europejskim i globalnym.” Publikacja wpisuje się w toczącą się w środowisku praktyków i teoretyków dyskusję na temat słabości działania instytucji ponadnarodowych, jak i krajowych, które uwidocznił kryzys finansowy. Czy wyciągnęliśmy właściwe wnioski i jesteśmy lepiej przygotowani na nadejście ewentualnych kolejnych kryzysów? Czy warto realizować inicjatywy o horyzoncie ponadnarodowym czy też lepiej skupić się na działaniach podejmowanych w ramach nurtu nowego nacjonalizmu? Autorka szukając odpowiedzi na powyższe pytania, analizuje sprawność działania europejskich instytucji ponadnarodowych na tle podmiotów krajowych i efektywność stosowanych przez nie instrumentów.
Spis treści.



Styczeń 28-29, 2019

Pod auspicjami Akademii Leona Koźmińskiego, Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego zapraszamy na specjalną, jubileuszową, międzynarodową konferencję naukową "W Poszukiwaniu Lepszego Świata - Ekonomia i Polityka".
Pierwszego dnia (28 stycznia - World Day) ma miejsce cykl debat z udziałem wybitnych ekonomistów z kilkunastu krajów, współautorów specjalnego wydania ACTA OECONOMICA (Vol 69, Special Issue 1) "Grzegorz W. Kolodko turns 70". Dyskusje dotyczyć będą uwarunkowań i strategii rozwoju gospodarczego, dalszych losów globalizacji, polityki fiskalnej i monetarnej, metodologii współczesnej ekonomii oraz chińskiego modelu rozwoju. Główny wykład (keynote speech) wygłosi prof. Justin Yifu Lin, były Wiceprezydent ds. Rozwoju i Główny Ekonomista Banku Światowego. Szczegółowy Program dnia
Drugiego dnia (29 stycznia - Dzień Polski) w gronie czołowych polskich ekonomistów, współautorów opublikowanej przez Wydawnictwo PWN książki "Ekonomia i Polityka. Wokół teorii gospodarczej Grzegorza W. Kołodko", dyskutować będziemy o najważniejszych wyzwaniach współczesnej ekonomii i polityki, uwarunkowaniach i perspektywach gospodarki światowej, kondycji i ewolucji Unii Europejskiej oraz szansach i zagrożeniach stojących przed polską gospodarką.
Szczegółowy Program dnia
Chętnych do uczestnictwa w konferencji prosimy o uprzednią rejestrację. Formularz dostępny jest tutaj.

Zapraszamy także do zapoznania się z materiałami pokonferencyjnymi


Styczeń 23-24, 2019
Jak corocznie o tej porze w alpejskim kurorcie Davos odbywa się Światowe Forum Gospodarcze. Rozmaitych napięć w globalnej gospodarce nie brakuje, tym bardziej więc ciekawie zapowiadają się debaty, w których także uczestniczy Dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko, który mówi o chińskich wyzwaniach wobec światowej gospodarki.



Styczeń 25, 2019 godz. 12:10
Ponad 800 uczestników z Polski, Ukrainy, krajów UE i USA – przedstawiciele rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich – bierze udział w odbywającym się w Rzeszowie XII Forum Europa-Ukraina. Wśród uczestników jest także prof. Grzegorz W. Kołodko, który występuje na plenarnej sesji zatytułowanej „Czy można uchronić gospodarkę przed populizmem? Wyzwanie dla regiony i całego kontynentu”.

Marzec 28, 2019, godz. 9:50
Prof. Grzegorz W. Kołodko odbiera przyznany mu przez Uniwersytet Korwina w Budapeszcie w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych tytuł Doktora Honoris Causa. Przy tej okazji wygłasza wykład zatytułowany „Whither the World: Neoliberalism, New Nationalism or New Pragmatism?”




2018

Grudzień 5, 2018, godz. 15:00
Na zaproszenie IDRI, Instytutu Dyplomacji i Spraw Międzynarodowych algierskiego MSZ, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany „Globalization, Crisis and What Next: Neoliberalizm, New Nationalism or New Pragmatism?“. Spotkanie odbywa się w sali audytoryjnej MSZ w Algierze.



Listopad 26, 2018, godz. 19:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko wygłosił wykład zatytułowany "Will China Save the World?" na HUST, Uniwersytecie Technologicznym w Wuhan. Wykład wysłuchało 350 studentów i profesorów. Dyrektor TIGER-a został wyróżniony tytułem Visiting Professor HUST w 2016 roku.




Listopad 24-25, 2018
“Chinese Economy at the Era of Globalization” – to tytuł referatu prezentowanego przez prof. Grzegorza W. Kołodko na odbywającym sie w Wuhan w chińskiej prowincji Hubei East Lake Forum na temat “Human Destiny Community and Global Governance”. Współgospodarzem forum jest Huazhong University of Science and Technology (HUST). Dyrektor TIGER-a jest Visiting Professor HUST.



Listopad 15-16, 2018
Prof. Małgorzata Runiewicz-Wardyn bierze udział w międzynarodowej konferencji pt.  “New Horizons for Cities and Regions in a Changing World”, zorganizowanej przez Regional Studies  Association (RSA)  w dniach 15-16 listopada 2018r. w Londynie. Prof. Runiewicz-Wardyn wystąpi z prezentacją pt. “The role of proximity in the university driven social networks. The case of the US and EU biotechnology clusters”.


Listopad 14, 2018
Za wybitne osiągnięcia naukowe Senat Uniwersytetu Korwina w Budapeszcie przyznał prof. Grzegorzowi W. Kołodko tytuł Honorowego Profesora.



Listopad 5, 2018
Profesor Kołodko ponownie w Szanghaju. Tym razem bierze udział w Hongqiao International Business Media & Think Tank Forum, którego gospodarzem jest Biuro Informacyjne Rady Państwa w Chinach. Wydarzenie odbywa się w National Exhibition and Convention Centre w dniu otwarcia pierwszego China International Expo (CIIE). W ramach tematu "Build and Communicate an Open World Economy” uczestnicy forum debatują nad dwoma problemami: 1. Rola mediów i think tanków w otwartej gospodarce światowej oraz 2. Otwarte Chiny i rozwój świata. Ponad 600 menedżerów mediów biznesowych, ekspertów z think tanków i przedsiębiorców bierze udział w tym wydarzeniu, wnosząc swoje pomysły i dyskutując koncepcje i praktyki dotyczące globalnego zarządzania gospodarczego w nowej erze.


Z Billem Gatesem

Październik 29 - Listopad 4, 2018
Na zaproszenie prof. Bilianga Hu, Dziekana Emerging Markets Institute Uniwersytetu Normal w Pekinie, prof. Grzegorz W. Kołodko gości z cyklem wykładów na temat „Leadership at the New Era of Globalization”. Wykład adresowany jest do grupy kilkudziesięciu słuchaczy podyplomowego studium pochodzących z 33 krajów.

Październik 25, 2018, godz. 10:30
"Jak Chiny zmienią świat?" -  Konferencja z udziałem ambasadorów, profesorów oraz przedsiębiorców. Czy Chiny czeka kryzys? W jakim stopniu ekonomiczna konfrontacja Chin i USA wpłynie na międzynarodowe stosunki gospodarcze? Jakie nadzieje mogą wiązać polscy przedsiębiorcy z Nowym Jedwabnym Szlakiem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą prof. G. W. Kołodko oraz nasi goście w ramach trzech paneli dyskusyjnych: ambasadorów, profesorów oraz przedsiębiorców. Serdecznie zapraszamy na jubileuszową, 25 konferencję organizowaną przez TIGER-a na 25-lecie Akademii Leona Koźmińskiego! Więcej tutaj.



Październik 18, 2018, godz. 12:30
Prof. Grzegorz W. Kołodko ponownie uczestniczy w Kijowskim Forum Ekonomicznym, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Creating the Future in a High-Tech World”. Tym razem Dyrektor TIGER-a bierze udział w debacie na temat „The Future of Competitiveness: Corporations, Cities, Countries”. Moderator stawia przed panelistami następujące pytania: “How to ensure mutual cooperation of corporations, cities and countries? What kind of responsibility can business borrow of the countries? What should countries do to achieve sustainable cities? How can cities have world’s leading positions?”



Październik, 9, 2018, godz. 9:15
W obchodzącej 25-lecie Akademii Leona Koźmińskiego pod hasłem “One Europe One World?” odbywa się EFMD GN Annual Conference for Central and Eastern Europe. Na plenarnej sesji w panelu na temat „Geopolitical Changes and Implications for the Future Development and Management Education” Dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko, debatuje z Tomasem Sedlackiem, Chief Macroeconomic Strategist at ČSOB, autorem bestselera “Ekonomia dobra i zła”.


Październik 8, 2018, godz. 15:00

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Akademii Leona Koźmińskiego laureat Nagrody Nobla w ekonomii, prof. Edward C. Prescott odbier doktorat Honoris Causa. Laudację, prezentującą jego osobę i dorobek naukowy, wygłasza prof. Grzegorz W. Kołodko, na którego zaproszenie prof. Prescott odwiedzał z wykładami ALK w przeszłości. Nagrodę Nobla otrzymał wraz z Finnem E. Kydlandem „za ich wkład w dynamiczną makroekonomię: spójność czasowa polityki gospodarczej i siły napędowe cyklu koniunkturalnego”.


Wrzesień 27-28, 2018
W Sopocie odbywa się VIII Edycja Europejskiego Forum Nowych Idei, EFNI To jedna z największych w tej części kontynentu konferencji poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Prof. Kołodko został zaproszony do udziału w panelowej debacie zatytułowanej „Czy Chiną są najpotężniejszym krajem na świcie?” W trakcie EFNI odbędzie się także spotkanie z autorem bestsellera „Czy Chiny zbawią świat?”.



Wrzesień 26, 2018, godz. 9:00
“HORIZONS Re-Envisioning Business, Society & Self in the 21st Century” – to tytuł spotkania TWIN, The World Innovation Network, w którym uczestniczy prof. G.W. Kołodko. Dyrektor TIGER-a w panelu z byłym premierem Finlandii, Esko Aho, dyskutują na temat innowacji i zmian kulturowych.  Konferencja odbywa się w ikonie Chicago, Merchandise Mart and Museum of Contemporary Art. Program konferencji.


Wrzesień 17, 2018
Na zaproszenie prof. Edmunda Phelpsa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w odbywającej się w Nowym Jorku na Uniwersytecie Columbia w Center for Capitsalism and Society konferencji naukowej zatytułowanej  The Economic Consequences of Mr. Trump: Jobs, Wages, Trade, Growth, Health and Satisfaction. W konferencji uczestniczą także Nobliści Joseph Stiglitz i Agnus Deaton.


Z laureatami Nagrody Nobla, prof. Edmundem Phelpsem i prof. Josephem Stiglitzem


Wrzesień 4-6, 2018                                               
Prof. Grzegorz W. Kołodko ponownie uczestniczy w odbywającym się w Krynicy Forum Ekonomicznym. Dyrektor TIGER-a bierze udział między innymi w panelowych dyskusjach na temat technologicznych, ekonomicznych i politycznych uwarunkowań zmian w gospodarce światowej oraz zagrożeń tzw. pułapką średniego dochodu w krajach Europy Środkowej. Prof. Kołodko prezentuje także swoją najnowszą książkę zatytułowaną "Czy Chiny zbawią świat?"



Wrzesień 1, 2018.
Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Humanistyki i Nauk Społecznych w Petersburgu prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład pt. "Kuda Idiot mir: neoliberalizm, nowyj nacjonalizm ili nowyj pragmatizm?"


Lipiec - Sierpień 2018
Prof. Małgorzata Runiewicz-Wardyn przebywa na stażu badawczym w Institute of the Research in Social Sciences Uniwersytetu Stanforda w ramach dwuletniego projektu badawczego finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki, program OPUS. Przedmiotem jej badań są sieci współpracy oraz tworzenie się kapitału społecznego w klastrach sektora biotechnologii.

Lipiec 27, 2018
Prof. dr hab. Małgorzata Runiewicz-Wardyn jest członkiem komisji egzaminacyjnej rozprawy doktorskiej mgr Virginie Maghe zatytułowanej „The National Innovation System As Theoretical Framework For The Evaluation Of Innovation Policies”, która odbędzie się w Solvay Brussels School of Economics and Management oraz International Center for Innovation, Technology and Education Studies (iCite), Univeriste Libre de Bruxelles.

Czerwiec 16-17, 2018
Dyrektor TIGER-a ponownie odwiedza Pekin. Tym razem z wykładem zatytułowanym "Inkluzyjna Globalizacja" uczestniczy w Third Annual China Global Think Tank Innovation Forum. Forum jest organizowane przez Center for China and Globalization, CCG, którego prof. Kołodko jest międzynarodowym doradcą.



Wrzesień 2017 - Czerwiec 2018
Harvard University jest najlepszą instytucją naukową świata. W ramach tej amerykańskiej uczelni funkcjonuje Centrum Studiów Europejskich, gdzie prowadzi się badania nad problemami współczesnej gospodarki europejskiej. Dr Jacek Tomkiewicz, Dyrektor ds. Naukowych TIGERa, prowadzi tam studia na temat dystrybucji dochodów w Europie.



Czerwiec 2018
Nakłady książek prof. Grzegorza W. Kołodko o światowych wyzwaniach,  globalizacji, transformacji i przyszłości świata opublikowane przez wydawnictwo Prószyński i S-ka  przekroczyły nakład 100 tysięcy! Rekordzistą jest książka pt. „Wędrujący świat”, która w języku polskim rozeszła się w ponad 60 tysiącach egzemplarzy, a ponadto ukazała się w dziesięciu innych językach. Z tej wyjątkowej okazji w stołecznym EMPiK-u Nowy Świat odbyło się spotkanie, na którym autor został wyróżniony statuetką IKAR.



Maj 29, 2018, godz. 18:00
„Kołodko 100 000 Plus” to specjalne spotkanie z okazji przekroczenia nakładu 100 tysięcy egzemplarzy książek opublikowanych przez wydawnictwo Prószyński. Przy okazji prezentowana jest najnowsza książka pt. „Czy Chiny zbawią świat?” Spotkanie, które odbywa się w salonie EMPiK-u przy Nowym Świecie w Warszawie, prowadzi redaktor Jacek Żakowski.


Maj 20, 2018, godz. 14:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko podpisuje swoją najnowszą książkę pt. „Czy Chiny zbawią świat?” na Warszawskich Targach Książki odbywających się na PGE Stadionie Narodowym. Na stoisku wydawnictwa Prószyński i S-ka będzie można uzyskać osobistą dedykację w innych książkach autora. Zapraszamy!



Maj 18, 2018, godz. 9:00
Na odbywającej się w Petersburgu XXVIII  Międzynarodowej Lichaczowskiej Konferencji na temat “Global World: Systemic Changes, Challenges and Profiles of the Future” prof. G. W. Kołodko przedstawia referat pt. “Capitalism and Socialism: the Convergence Theory Revisited”. Organizatorem spotkania jest Petersburski Uniwersytet Humanistyki i Nauk Społecznych. 



Maj 2-5, 2018
Prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza cykl wykładów zatytułowany "Przywództwo w dobie transformacji globalizacji" dla studentów studiów podyplomowych na Beijing Normal University, BNU. Dyrektor TIGER-a piastuje stanowisko Distinguished Professor of Emerging Markets Institute na BNU.

Kwiecień 17, 2018, godz. 10:00
Dyrektor TIGER-a, prof. G. W. Kołodko, wygłasza wykład pt. „Euro a sprawa polska” inaugurujący konferencję naukową organizowaną przez Instytut Finansów Akademii Finansów i Bankowości VISTULA w Warszawie. 



Kwiecień 16, 2018, godz. 10:00
Dyrektor TIGER-a, prof. G. W. Kołodko, wygłasza wykład pt. „Euro a sprawa polska” inaugurujący konferencję naukową organizowaną przez Instytut Finansów Akademii Finansów i Bankowości VISTULA w Warszawie. 



Kwiecień 3, 2018
W obecności 1200 uczestników Moskiewskiego Forum Ekonomicznego prof. Aleksander M. Sergeev, Prezes Rosyjskiej Akademii Nauk, wręczył prof. Grzegorzowi W. Kołodko dyplom przyznający zaszczytny tytuł Zagranicznego Członka Rosyjskiej Akademii Nauk. 



Kwiecień 3, 2018, godz. 9:00
Na Moskiewskim Forum Ekonomicznym corocznie odbywającym się o tej porze roku na Uniwersytecie Łomonosowa prof. G. W. Kołodko występuje na plenarnej sesji inaugurującej debatę z głosem na temat przyszłości globalizacji. Dyrektor TIGER-a jest Zagranicznym Członkiem Rosyjskiej Akademii Nauk i przy okazji pobytu w Moskwie Prezes RAN wręczy mu specjalny dyplom.  



Marzec 24, 2018, godz. 17:00
Dla członków Polish City Club Paris prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład pt. „Polska, Europa, świat - po kryzysie czy przed?”. Spotkanie (dla zaproszonych uczestników) odbywa się w Stacji Naukowej PAN w Paryżu.



Luty 28, 2018, godz. 11:30
“The Economics and Politics of Belt and Road Initiative: A Case of 16+1 Initiative” to tytuł wykładu prof. G. W. Kołodko na międzynarodowej konferencji na temat “Sustainable economic development, stability and security in Central Asia amidst geopolitical and geoeconomic change” organizowanej przez Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie. 



Styczeń 19, 2018, godz. 10:30
Podczas pobytu w Budapeszcie prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza na Uniwersytecie Corvinus wykład publiczny zatytułowany “The New Pragmatism: Economics and Economic Policy for the Future”. Warto wspomnieć, że kilka lat temu ukazała się po węgiersku książka profesora pt. „Megatrendek”.   



Styczeń 18, 2018, godz. 14:00
Prof. G. W. Kołodko został zaproszony do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej dedykowanej wybitnemu uczonemu, ekonomiście światowej rangi, Profesorowi Janosowi Kornaiowi z okazji jego 90-lecia. Jubilatowi serdecznie gratulujemy! Temat referatu dyrektora TIGER-a to “Socialism or Capitalism? Tertium Datur”. Konferencje odbywa się w Budapeszcie na Uniwersytecie Corvinus, , Fovam Sq. 8 III Auditorium.   


Z profesorem Janosem Kornaiem (maj 2005)


Styczeń 17, 2018, godz. 11:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko swą tegoroczną światową aktywność naukową zaczyna od specjalnego seminarium dla międzynarodowego grona doktorantów Uniwersytetu Corvinus w Budapeszcie. Tytuł seminarium to “Globalization, Crisis and What Next?”.



Styczeń 2018
Na naszej stronie publikujemy “26th Kozminski University & TIGER Distinguished Lecture” pt. “The Belt and Road Initiative and the Transformation of Globalisation”, który wygłosił prof. Biliang Hu.

Styczeń 2018
Ukazał się kolejny zeszyt TIGER Working Paper Series. TWP No. 138 prezentuje tekst prof. Jamesa K. Galbraith'a pt. "Backwater Economics and New Pragmatism: Crises and Evolution of Economic".





2017

2017
Nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka zatytułowana „Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm”. To kolejna praca prof. Grzegorza W. Kołodko, tym razem przygotowana wespół z prof. Andrzejem K. Koźmińskim.   
Spis treści



Listopad 30, 2017

Profesor Grzegorz W. Kołodko przebywa w Lizbonie, gdzie odbywa się posiedzenie Rady Naukowej Europejskiej Fundacji Studiów Postępowych, FEPS. Dyrektor TIGER-a jest członkiem Rady od 2009 roku.



Listopad 21, 2017
Podczas krótkiego roboczego pobytu w Pekinie prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza dwa wykłady. O godz. 14:00 w National Development Center Uniwersytetu Pekińskiego mówi na temat "The New Pragmatism: Economics and Development Strategy for the Future" oraz o godz. 18:00 w Chongyang Institute for Financial Studies na Uniwersytecie Renmin na temat “The New Pragmatism and Transformation of Globalization".



Listopad 17-18, 2017
Profesor Grzegorz W. Kołodko znowu w Chinach. Tym razem na zaproszenie Center for China and Globalization, CCG, uczestniczy w 4th China Outbound Forum obradującym na wyspie Hainan. Dyrektor TIGER-a występuję w plenarnej sesji na temat „Globalization, the Belt and Road Initiative, and the New Era of Chinese Enterprises ‘Going Global’”.    



Listopad 15, 2017, godz. 10:30, Sala Senatu
"Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm" - inspirowana książką prof. Grzegorza W. Kołodko i prof. Andrzeja K. Koźmińskiego debata z udziałem autorów oraz zaproszonych gości. Dyskutować będziemy o przyszłości - tej nieuniknionej i tej, która jest możliwa, o tej pożądanej i o tej, której się obawiamy. Serdecznie zapraszamy do udziału i włączenia się w dyskusję!



Listopad 5-7, 2017

Na zaproszenie prof. Jamesa K. Galbraitha dyrektor TIGER-a uczestniczy w międzynarodowej konferencji poświęconej problematyce integracji europejskiej i strefie euro. Na konferencji, która odbywa się w Lyndon B. Johnson School of Public Affairs na University of Texas w Austin, prof. Grzegorz W. Kołodko prezentuje referat zatytułowany „Economics and Politics of the European Currency Convergence”.

 

Listopad 1, 2017
Na zaproszenie University of Texas at Dallas prof. Grzegorz W. Kołodko oraz Dr Grzegorz M. Malinowski uczestniczą w konferencji "The Future of Poland's Economy" poświęconej perspektywom i uwarunkowaniom rozwoju polskiej gospodarki.


Październik 18-24, 2017
Prof. Kołodko ponownie w Pekinie. Tym razem na zaproszenie Pekińskiego Uniwersytetu Normal, BNU, który mianował go na honorowe stanowisko Distinguished Professor, Dyrektor TIGER-a wygłasza na podyplomowych studiach w Emerging Markets Institute BNU 18-godzinny wykład zatytułowany „Globalization and Economic Transition in East Central Europe”.


Październik 27, 2017, godz. 10:30
KONFERENCJA ROKU! "Dokąd zmierza polska gospodarka?". Podobnie jak przed rokiem prof. Grzegorz W. Kołodko będzie gospodarzem wydarzenia, w którym udział weźmie Pan Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i minister rozwoju oraz aż ośmiu byłych wicepremierów ds. gospodarczych, ministrów finansów bądź gospodarki. Dyskusja koncentrować się będzie wokół oceny stanu realizacji "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", ale pojawią się także wątki dotyczące szans i zagrożeń rozwojowych Polski w kontekście wewnętrznym i zewnętrznym, głównych wyzwań rozwojowych oraz warunków prowadzenia skutecznej polityki gospodarczej. Zapraszamy do udziału i dyskusji!

https://www.youtube.com/watch?v=w5h8FL4UrPg



Październik 11, 2017
Dr Jerzy Toborowicz odebrał dyplom doktorski za pracę pt. "Przydatność Ekonomii Behawioralnej w Polityce Społecznej" podczas ceremonii promocji doktorów i doktorów habilitowanych w Akademii Leona Koźmińskiego. Promotorem pracy jest Profesor Grzegorz W. Kołodko.


Październik 9, 2017, godz. 18:00
W ślad za ukazaniem się książki profesorów Grzegorza W. Kołodko i Andrzeja K. Koźmińskiego pt. „Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm” odbywa się cykl spotkań autorskich. Warszawski EMPiK (ul. Nowy Świat 15/17) zaprasza na pierwsze z nich, podczas którego można podyskutować z autorami na ważkie tematy poruszane w książce oraz zdobyć osobistą dedykację.

 

Wrzesień
Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało książkę dr. Jacka Tomkiewicza Dyrektora ds. Naukowych w Centrum Badawczym TIGER, zatytułowaną „Dynamika i struktura dochodów w warunkach
globalizacji”. Książka pokazuje jak mechanizmy zachodzące we współczesnej gospodarce determinują
podział dochodów w różnych wymiarach.
Spis treści
Opinia o książce



Wrzesień 2017
Kwartalnik “Communist and Post-Communist Studies”, Vol. 50, No. 3, s. 183-194 opublikował artykuł Dyrektora TIGER-a, prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany “Economics and Politics of the Currency Convergence: the Case of Poland”. 



Wrzesień 2017
Chiński periodyk “Jing Ji Zi Liao Yi Cong” (“Journal of Translation from Foreign Literature of Economics”), Vol. 173, No. 3, s. 27-41, publikuje artykuł prof. G. W. Kołodko pt. “Ru he hui mie yi ge gou jia—xi la wei ji de jing ji xue yu zheng zhi xue” (“Jak zniszczyć kraj. Ekonomia i polityka greckiego kryzysu”). 



Wrzesień 27-29, 2017
Prof. Kołodko bierze udział w odbywającym się w Sopocie Europejskim Forum Nowych Idei, podczas którego między innymi występuje ostatniego dnia Forum, 29.IX o godz. 17:00, w debacie na temat „Polska i euro – czas na decyzję”.



Wrzesień 25-29
Dr Jacek Tomkiewicz, Dyrektor ds. Naukowych w TIGERze, wygłasza serię wykładów w
Międzynarodowej Szkole Ekonomii i Biznesu w Rydze na Łowie

Wrzesień 20, 2017
Prof. G. W. Kołodko występuje z wykładem na plenarnej sesji sympozjum na temat „Belt and Road”, którego organizatorem jest Uniwersytet Politechniczny w Hongkongu.



Wrzesień 12, 2017, godz. 13:00
Na zaproszenie Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk Dr Grzegorz M. Malinowski wygłasza wykład zatytułowany "Nierówności i wzrost gospodarczy". Podczas wykładu zaprezentowane zostaną główne tezy książki o tym tytule wydanej w 2016 roku przez wydawnictwo PWN. 



Wrzesień 10, 2017
Prof. Kołodko pokonał kolejny, już 49-ty maraton. Tym razem dystans 42,195 km przebiegł na zakończenie Festiwalu Biegowego w Krynicy. Gratulacje i czekamy na jubileuszowy 50-ty bieg!



Wrzesień 5-7, 2017
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”. Dyrektor TIGER-a bierze udział w debatach na temat przyszłości światowej gospodarki oraz uwarunkowań i perspektyw społeczno-gospodarczego rozwoju Polski.



Wrzesień 8-10, 2017
Bezpośrednio po Forum Ekonomicznym prof. Kołodko bierze udział w Festiwalu Biegów w Krynicy, podczas  którego nie tylko biega, lecz również spotyka się z uczestnikami festiwalu na wykładzie pt. „Biegający świat”. Sportowe zdjęcia profesora można obejrzeć tu http://www.tiger.edu.pl/kolodko/galeria/sport/sport.htm



Czerwiec 29-30, 2017
Dr Jacek Tomkiewicz bierze udział w konferencji organizowanej przez Uniwersytet Kraju Basków w Bilbao w Hiszpanii. Dr Tomkiewicz prezentuje tam referat (współautorem jest prof. Marta Postuła) na temat pomiaru skuteczności polityki fiskalnej w przypadku krajów strefy euro.
 


Maj 11 – Czerwiec 3, 2017
Galeria Młodych Twórców Łazienkowska 7 w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowaną OKNA. Wernisaż z udziałem autora odbywa się 11 maja o godzinie 13:00. Jego wcześniejsze wystawy można obejrzeć tutaj: „Świat jaki jest…”, „Sąsiedzi”, „Módlmy się”, „Następne pokolenie”.



Maj 31 –  Czerwiec 2, 2017
Na zaproszenie Prof. Roberta C. Wolcotta, założyciela i Dyrektora Kellogg Innovation Network (KIN),  prof. Grzegorz W. Kołodko bierze udział w międzynarodowej konferencji “KIN Global 2017. Foresight:  Where Will We Go?”. Spotkanie odbywa się w Kellogg School’s New Global Hub, Northwestern University, w Evanston, Illinois, USA. Dyrektor TIGER-a występuję z wykładem na temat “The New Pragmatism as an Alternative to the Threat of New Nationalism, Populism, and Neoliberalism”.


Prof. G. W. Kołodko z prof. Robertem C. Wolcottem

Maj 2017
„Finanse publiczne w architekturze globalnej gospodarki. Teoria a polska praktyka gospodarcza” to tytuł nowej książki dr hab. prof. ALK Marty Postuły. Wydawcą monografii (320 stron) jest Wydawnictwo Difin
Spis treści
O książce


Maj 2017
Zaktualizowany został NAWIGATOR, czyli portal internetowy specjalnie przygotowany dla Czytelników książek Wędrujący świat, Świat na wyciągnięcie myśli oraz Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości. W formie tabel (T), wykresów (W) i map (M) znaleźć tam można wiele danych ilustrujących zjawiska i procesy, o których pisze prof. Grzegorz W. Kołodko. Zaktualizowany NAWIGATOR zawiera jeszcze więcej ciekawych informacji zaprezentowanych w bardziej przystępnej - interaktywnej formie.



Maj 24, 2017
Jerzy Toborowicz, doktorant Akademii Leona Koźmińskiego obronił rozprawę doktorską pod tytułem: "Przydatność Ekonomii Behawioralnej dla Polityki Społecznej". Promotorem rozprawy jest prof. Grzegorz Kołodko.


Maj 24, 2017, godz. 10:45, Sala B17
Zapraszamy na 26. wykład w ramach Kozminski University & TIGER Distinguished Lecture Series. Tym razem gościmy profesora Bilianga Hu, Dziekana Instytutu Wschodzących Rynków Uniwersytetu Normal w Pekinie, który wygłasza wykład zatytułowany „The Belt and Road Initiative and the Transformation of Globalization”.
Streszczenie

Maj 18-20, 2017
Prof. G. W. Kołodko oraz Dr Grzegorz Malinowski biorą udział w XVII Międzynarodowej Naukowej Konferencji Lichaczowowskiej, której gospodarzem jest Uniwersytet Humanistyczny w St. Petersburgu. Tegoroczna dyskusja toczyć się będzie wokół tematu "Globalizacja: Zmiany systemowe, Wyzwania i Prognozy".


Maj 11, 2017, godz. 16:00, Sala Senatu
Kolejna Debata Profesorska w ALK. Tym razem prof. Andrzej K. Koźmiński moderuje dyskusję na temat „Euro a sprawa polska”, w której konfrontują swoje poglądy profesorowie Grzegorz W. Kołodko oraz Leon Podkaminer z Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Studiów Ekonomicznych (wiiw).


Kwiecień 2017
Ukazał się kolejny zeszyt TIGER Working Paper Series. TWP No. 137 prezentuje tekst prof. Kołodko pt. "New Pragmatism versus New Nationalism".
Kwiecień 27, 2017, godz. 19:00
Burmistrz Urzędu Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy, Krzysztof Bugla, który objął patronatem cykl rozmów „Goście Kamila Dąbrowy", zaprasza na spotkanie z prof. Grzegorzem W. Kołodko. Porozmawiamy nie tylko o gospodarce, lecz również o wielkich pasjach profesora. Będziemy mieli dla Państwa jego książki, które wręczymy za najciekawsze pytania. Spotkanie odbywa się w restauracji „Tęcza od kuchni”, ul. Pawła Suzina 8. Wstęp wolny (https://www.facebook.com/events/647151718821422/?active_tab=about).

Kwiecień 23, 2017
Prof. Grzegorz W. Kołodko ukończył kolejny maraton; tym razem Warsaw Orlen Marathon. To już 48. dystans 42,195 kilometrów przebiegnięty przez Dyrektora TIGER-a podczas minionych 16 lat. Tak trzymać!  

Kwiecień 11, 2017, godz. 16:30
W ślad za debatą, jaka rozgorzała po opublikowaniu w „Rzeczpospolitej” artykułu prof. Kołodko pt. „Czy Polska zbawi Europę?”, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne organizuje dyskusję zatytułowaną „Dlaczego euro, dla kogo euro?” Spotkanie odbywa się w Domu Ekonomisty przy Nowym Świecie 49.

Kwiecień 4-6, 2017
Na 20. Eurasian Economic Summit, organizowanym przez Marmara Group Foundation w Istambule, prof. Grzegorz W. Kołodko mówi na temat “Globalization - ideas and reality”. Z kolei Dr Grzegorz Malinowski weźmie udział w dyskusji na temat "Global challenge of migration and security". Dyskusja na tegorocznym szczycie koncentruje się na zagadnieniach “Responding to the global challenge of migration and security. Challenges that the European Union faces with and its future concerns”.


Marzec 2017
Galeria zdjęć Dyrektora TIGER-a, prof. Grzegorza W. Kołodko została wzbogacona o kolejną serię fotografii, tym razem z Haiti i Dominikany. W sumie w sekcjach Rodzina, Nauka, Polityka, Podróże, Natura, Kultura, Sport możesz obejrzeć z górą pół tysiąca zdjęć z ponad stu krajów!

Z królową karnawału 2017 w La Vega, Dominikana

Marzec 2017
Ukazało się kolejne opracowanie w naszej „TIGER Working Paper Series”. Autorem artykułu pt. „Evolution of Economics and the New Pragmatism of Grzegorz W. Kolodko” jest prof. Maciej Bałtowski z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Niedawno nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się praca zbiorowa pod jego redakcją zatytułowana „ Ekonomia przyszłości. Wokół nowego pragmatyzmu Grzegorza W. Kołodko”.  
Marzec 2017
Nie tylko o Polsce, kryzysie, prezydencie Trumpie, euro i nowym pragmatyzmie… Kto zechce, może obejrzeć i posłuchać:
“’Patriotyzm’ Trumpa jest ekonomicznie nierozsądny”, „Rozmowa poranka”, TVN24 BiS, 1 marca 2017 (odnośnik)
„Po przemówieniu prezydenta Trumpa w Kongresie USA”, „Rozmowa dnia z Jackiem Żakowskim”, TV SuperStacja, 1 marca 2017 (odnośnik)
„Czy Polska wejdzie do Strefy Euro? A jeśli tak, to po co?”, Radio TOK FM, 6 marca 2017 (odnośnik)
„Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm”, Debata Profesorska, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, 8 marca 2017 (odnośnik)
„Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm, czyli inne spojrzenie na gospodarkę”, „W samo południe”, Polskie Radio Jedynka, 9 marca 2017 (odnośnik)


Fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Marzec 30-31, 2017

Na zaproszenie akademika Rusłana Grinberga prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w głównym panelu podczas plenarnej sesji najważniejszej dorocznej debaty rosyjskich ekonomistów, przedsiębiorców i polityków gospodarczych. V Moskiewskie Forum Gospodarcze, które odbywa się na Uniwersytecie im. Łomonosowa, poświęcone jest problematyce nowej ekonomicznej i geopolitycznej agendy oraz alternatywnych strategii rozwoju dla Rosji i świata. Prof. Kołodko przedstawia swoje tezy na temat “The Perspectives of New Pragmatism versus the Threat of New Nationalism”.

Marzec 16-21, 2017
Prof. Grzegorz W. Kołodko i Dr Grzegorz Malinowski uczestniczą w Crans Montana Forum, którego tematem w tym roku jest „Stability, Cohesion and Solidarity for a sustainable Development. The structuring Role of Marocco in Africa”. Na konferencji, której gospodarzem jest Maroko, a która odbywa się w Dakhla, Zachodnia Sahara, oraz w Casablance, dyrektor TIGER-a wypowiada się na temat ekonomii przyszłości oraz społecznych, ekologicznych i ekonomicznych uwarunkowań zrównoważonego rozwoju.


Marzec 14, 2017, godz. 16.00, sala B5
Jerzy Toborowicz, ekonomista w Banku Światowym i doktorant ALK prezentuje wyniki swoich badań na temat: „Przydatność ekonomii behawioralnej w polityce społecznej". Serdecznie zapraszamy.
Życiorys
Streszczenie

Marzec 8, 2017, godz. 16:00, Sala Senatu

Profesorowie Grzegorz W. Kołodko i Andrzej K. Koźmiński zapraszają do debaty na temat „Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm”.  Dokąd zmierza świat? Czy nieuchronnie podąża w kierunku „nowego nacjonalizmu”? Czy zwycięży chciwość tych, którzy już dziś mają największe zasoby i władzę, czy też będziemy w stanie sprawiedliwie dzielić to, co wytwarza ludzkość i czym obdarowuje nas natura? Czy nowy pragmatyzm (https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_pragmatyzm) jest sposobem na rozwiązanie największych problemów świata przyszłości?

Całość debaty do obejrzenia tutaj


Marzec 2, 2017

Dr Jacek Tomkiewicz jest gościem na Uniwersytecie w Dallas gdzie przedstawi wykład nt. Emerging European Economies – Opportunities and Challenges

Luty 28, 2017
Prof. Małgorzata Runiewicz-Wardyn bierze udział w międzynarodowej konferencji pt. „How will Brexit impact regional policy in the UK and EU post-2020?”, zorganizowanej przez East of England European Partnership. Konferencja odbędzie się w Komitecie Regionów w Brukseli.

Luty 27, 2017, godz. 16:00

W ramach cyklu ‘Gwiazdy – Nauka – Społeczeństwo’ z wykładem pt. „Dla kogo dobrobyt?” prof. Grzegorz W. Kołodko gości w Toruniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Spotkanie odbywa się w Klubie Od Nowa.

Styczeń 30, 2017
Prof. Grzegorz W. Kołodko został zaszczycony tytułem Honorowego Obywatela Tczewa, swego rodzinnego miasta, „za etycznie wzorową postawę oraz promocję w dziedzinie ekonomii, gospodarki i polityki społecznej”. Uroczyste wręczenie tytułu odbyło się w Dniu Tczewa podczas uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10.




Fot. Jacek Cherek/Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie


Styczeń 23, 2017, godz. 15:00

“Poland, Europe and the Word: After Crisis or Before the Next One” to tytuł wykładu publicznego, który prof. G. W. Kołodko wygłasza w Ottawie. Dyrektor TIGER-a gości w Kanadzie na zaproszenie Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Carleton. Miejsce spotkania to Alumni Boardroom, 608 Roberson Hall.

Styczeń 17, 2017
W uznaniu „Za krzewienie idei pracy organicznej” prof. G. W. Kołodko został wyróżniony przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego medalem ‘LABOR OMNIA VINCIT’.

Styczeń 12, 2017, godz. 15:30
Prof. Grzegorz W. Kołodko bierze udział w panelowej debacie na temat „Russia’s Financial Institutions: Quality and Quidity podczas odbywającego się w Moskwie Forum Ekonomicznego im. Jegora Gajdra

Listopad 27, 2016 – Styczeń 6, 2017

„Okna” w Oknie. Nową wystawę fotografii prof. Kołodko zatytułowaną „Okna” – tym razem 34 zdjęcia wykonane w ponad 30 krajach – można obejrzeć w Galerii Okno Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli w Starej Iwicznej przy ul. Nowej 6. Wcześniejsze wystawy dyrektora TIGER-a są tutaj: „Świat jaki jest…, „Sąsiedzi”, „Módlmy się”, „Następne pokolenie”.




2016

2016
Nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan ukazała się książka prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Whither the World: The Political Economy of the Future”. Praca została opublikowana w dwu tomach: Vol.I oraz Vol. II. To kolejne obcojęzyczne wydanie bestsellera "Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości". Dotychczas ukazały się także wydania chińskie, rosyjskie i rumuńskie. Warto nadmienić, że fotografie na okładkach obu tomów wydania w języku angielskim są także autorstwa Profesora.


2016
Nowy pragmatyzm roztacza coraz szersze kręgi. Ukazała się kolejna monografia poświęcona ekonomicznej teorii prof. Kołodko. Tym razem Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało pracę zbiorową zatytułowaną „Ekonomia przyszłości. Wokół nowego pragmatyzmu Grzegorza W. Kołodko”. Redaktorem naukowym dzieła, w którym obok czołówki polskich ekonomistów piszą takie  światowe sławy, jak James K. Galbraith, Aleksander Nekipielow i Satoshi Mizobata, jest prof. Maciej Bałtowski.



2016
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się interesująca książka pt. „Ekonomia umiaru - realna perspektywa? Nowy Paradygmat Grzegorza W. Kołodko”. Praca, zawierająca 35 rozdziałów, została przygotowana pod redakcją naukową Janiny Pach, Katarzyny Kowalskiej i Pauliny Szyji. Wydawca anonsuje: „Ekonomia umiaru – jako nowy paradygmat – jest promowana przez prof. Grzegorza W. Kołodko w jego licznych publikacjach. Książka ma stanowić próbę wyjaśnienia tego zjawiska i dać odpowiedzi na pytanie, czy ta koncepcja jest realna w realizacji. Temat jest obecnie bardzo istotny i budzi ogromne zainteresowanie, szczególnie że czasy w których żyjemy to czasy dotkliwych kryzysów, ogromnych dysproporcji rozwojowych i dochodowych świata, narastającego skażenia środowiska naturalnego, a także ewolucji sposobu myślenia o racjonalności w procesie gospodarowania.”

ekonomia umiaru

Listopad 27, 2016 – Styczeń 6, 2017
„Okna” w Oknie. Nową wystawę fotografii prof. Kołodko zatytułowaną „Okna” – tym razem 34 zdjęcia wykonane w ponad 30 krajach – można obejrzeć w Galerii Okno Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli w Starej Iwicznej przy ul. Nowej 6. Wcześniejsze wystawy dyrektora TIGER-a są tutaj: „Świat jaki jest…, „Sąsiedzi”, „Módlmy się”, „Następne pokolenie”.



Grudzień 11, 2016
Prof. G. W. Kołodko został wyróżniony tytułem Distinguished Professor of Emerging Markets Institute Beijing Normal University. Podczas pobytu w Chinach dyrektor TIGER-a uczestniczył w międzynarodowym seminarium na temat „Shared Development and Shared Economy”, na którym wygłosił wykład zatytułowany “Cooperation and Development of 16+1 under the Belt and Road Framework”.

Grudzień 8-10, 2016
Dr Jacek Tomkiewicz bierze udział w seminarium na temat konkurencyjności gospodarki, które odbywa się w Uniwersytecie Harvarda w USA.

Grudzień 7-8, 2016
Prof. dr hab. Małgorzata Runiewicz-Wardyn wygłasza referat pt. "Universities, social capital formation and smart specializations of regions” podczas konferencji poświęconej inteligentnym miastom - 4th Smart Cities Conference - zorganizowanej przez The National School of Political Science and Public Administration w Bukareszcie.

Grudzień 1-2, 2016
Prof. dr hab. Małgorzata Runiewicz-Wardyn bierze udział w międzynarodowej konferencji poświęconej problematyce klastrów technologicznych pt. European Cluster Conference 2016 w Brukseli.

Listopad 30, 2016, godz. 16.00, Aula Leona Koźmińskiego
Głośny Chiński ekonomista Song Hongbing, autor bestselerowych książek z serii „Wojna o pieniądz”, przedstawi wystąpienie pt. „Wojny walut a światowy kryzys. Przyczyny, następstwa i co dalej?”.

Listopad 24, 2016, godz. 10:00, sala B17
W ślad za opublikowaniem dwu ważkich prac o poszukiwaniu nowych ścieżek myśli ekonomicznej - "Ekonomia umiaru – realna perspektywa? Nowy paradygmat Grzegorza W. Kołodko" pod redakcją naukową Janiny Pach, Katarzyny Kowalskiej i Pauliny Szyji (http://ksiegarnia.pwn.pl/Ekonomia-umiaru-realna-perspektywa,580222987,p.html) oraz "Ekonomia przyszłości. Wokół nowego pragmatyzmu Grzegorza W. Kołodko" pod redakcją naukową Macieja Bałtowskiego (http://ksiegarnia.pwn.pl/Ekonomia-przyszlosci,614671644,p.html) Centrum Badawcze Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER organizuje interdyscyplinarną konferencję naukową zatytułowaną „Nowy pragmatyzm. W poszukiwaniu paradygmatu ekonomii XXI wieku”, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Będzie bardzo ciekawie!

Zapis konferencji

Listopad 14-15, 2016
Prof. G. W. Kolodko został po raz kolejny zaproszony do odwiedzenia Chin, tym razem w celu wygłoszenia specjalnego wykładu pt.  „Przyszłość chińskiej gospodarki w niestabilnym świecie” na plenarnej sesji inaugurującej Międzynarodowe Forum „One Belt, One Road”. Wydarzenie odbywa się w Yiwu (prowincja Zhejiang).

china

Listopad 11-13, 2016
Na zaproszenie China Public Diplomacy Institute oraz Institute of State Governance, Huazhong University of Science and Technology prof. G. W. Kołodko uczestniczy w Międzynarodowym Symposium na temat “Green Development and Global Governance”, aka “Donghu Forum on Global Governance”, w Wuhan w Chinach.  Prof. Kołodko jest Honorowym Przewodniczącym China Public Diplomacy Institute. 


Październik

Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało książkę dr. Grzegorza M. Malinowskiego, adiunkta w Centrum Badawczym TIGER, zatytułowaną „Nierówności i wzrost gospodarczy. Sojusznicy czy wrogowie”. Spojrzenie zaprezentowane przez autora otwiera oczy na istotę, mechanizmy oraz następstwa narastania nadmiernych nierówności, a politykom wskazuje sensowne sposoby przeciwdziałania kontynuacji tej zgubnej tendencji.
Spis treści
Recenzja 1
Recenzja 2

PWN

Październik

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka pod redakcją Profesor Małgorzaty Runiewicz-Wardyn pt. "Innovations and Emerging Technologies for the Prosperity and Quality if Life. The Case of Poland". Książka omawia znaczenie nowoczesnych technologii i innowacji w modernizacji, poprawie dobrobytu gospodarczego i jakości życia w Polsce i Unii Europejskiej oraz zgłębia obecne i przyszłe wyzwania związane z tymi technologiami na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Szczegóły na stronie: KSIĘGARNIA INTERNETOWA PWN




Październik 28, 2016
Dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko, został Zagranicznym Członkiem Rosyjskiej Akademii Nauk. Pośród elitarnego grona ekonomistów znajdują się w nim m. in. laureaci Nagrody Nobla Joseph E. Stiglitz, Edmund S. Phelps and Kenneth J. Arrow. Gratulacje!


Październik 28, 2016, godz. 10:30

KONFERENCJA ROKU! „Jaka przyszłość dla polskiej gospodarki?” Z udziałem Pana Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju oraz aż ośmiu byłych wicepremierów ds. gospodarczych, ministrów finansów bądź gospodarki – Marka Belki, Marka Borowskiego, Henryka Goryszewskiego, Grzegorza W. Kołodko,  Waldemara Pawlaka, Janusza Piechocińskiego,  Jacka Rostowskiego i Janusza Steinhoffa –  dyskutujemy o gospodarczej przyszłości Polski. W kontekście wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań rozmawiamy o diagnozie stanu gospodarki i głównych wyzwaniach rozwojowych, o alternatywnych propozycjach w sferze polityki gospodarczej, zmian instytucjonalnych i reform strukturalnych oraz o ocenie rządowej „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Zapraszamy do udziału i dyskusji!


Zapis konferencji



Październik 9, 2016

W barwach Kozminski Marathon Club prof. G. W. Kolodko pokonał dzielnie po raz 47-my dystans 42,195 km. Tym razem był to 17. PKO Maraton w Poznaniu. To już 2000 kilometrów przebiegniętych na maratonach na wszystkich kontynentach: od San Diego do Petersburga, od Tromso w Arktyce do Mutare w Zimbabwe, od Madrytu do Rotorua w Nowej Zelandii. Tak trzymać!



Październik 6-7, 2016
Dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kolodko został zaproszony do wystąpienia na Kijowskim Międzynarodowym Forum Ekonomicznym, które w tym roku odbywa się pod tytułem „Ukraina: na progu czwartej rewolucji przemysłowej”. Celem gospodarzy jest zebranie wybitnych przedstawicieli biznesu i ekspertów sektora publicznego oraz sformułowanie skutecznej strategii wzrostu gospodarczego na Ukrainie.

kijow

Wrzesień, 2016
Ukazały się dwa kolejne numery w serii TIGER Working Papers. Są to: "Political Economy of Brexit, or Brexitology" oraz "Causes, Mechanism and Implications of Grexit: Its Politics and Economics" autorstwa Profesora Grzegorza W. Kołodko. Zachęcamy do lektury!



Wrzesień 30, 2016
Prof. Grzegorz W. Kołodko został zaproszony jako jeden z architektów rozwoju gospodarczego Polski do poprowadzenia panelowej debaty na temat “Modele i polityki wzrostu” na specjalnej konferencji poświęconej spuściźnie Nicholasa Kaldora i jej znaczenia w XXI wieku. Organizatorami konferencja pt. „Wzrost gospodarczy i równość społeczna” są Wydział Polityki Gospodarczej Uniwerystetu Corvinusa w Budapeszcie oraz Friedrich Ebert Stiftung. Nicholas Kaldor, ekonomista Uniwersytetu Cambridge, zmarł 30 lat temu. Urodził się w Budapeszcie, studiował w London School of Economics, pracował w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, doradzał brytyjskiemu labourzystowskiemu rządowi w sprawach opodatkowania i polityki gospodarczej.

budapest

Wrzesień 26-27, 2016
Jeszcze jedno ważne wystąpienie dyrektora TIGER-a w Chinach. Tym razem prof. G. W. Kołodko wygłasza wykład na planarnej sesji inaugurującej międzynarodową konferencję na temat „One Belt, One Road” poświęconej problematyce nowego Jedwabnego Szlaku. Wydarzenie odbywa się w historycznym mieście Xi’an znanym z terakotowej armii.

china obor


Wrzesień 11-24, 2016

Przez dwa tygodnie można oglądać „Okna”, wystawę fotografii prof. Kołodko, na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie. 

niemcy


Wrzesień 11, 2016, godz. 18:00
Podczas Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w panelowej  debacie o losach Europy po Brexicie. Dyskusję o tym czy jesteśmy jeszcze w UE, czy raczej w czymś co jest Związkiem Republik Europejskich, prowadzi redaktor Kamil Dąbrowa.
logo

Wrzesień 9-10, 2016
Bezpośrednio po Forum Ekonomicznym w Krynicy prof. Kołodko bierze aktywny udział w Festiwalu Biegów, na którym m. in. w sobotę, 10 września o godz. 19:00 prezentuje wykład publiczny zatytułowany „Biegający świat”. Jego zdjęcie sportowe można obejrzeć tutaj: http://www.tiger.edu.pl/kolodko/galeria/sport/sport.htm.

bieg

Wrzesień 6-8, 2016
Podobnie jak w poprzednich latach prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w Forum Ekonomicznym w Krynicy. W tegorocznym, już 26. spotkaniu, które odbywa się pod hasłem „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”, Dyrektor TIGER-a bierze udział w panelowych debatach na temat przyszłości światowej gospodarki oraz perspektyw rozwojowych Polski.

krynica

Sierpień 31, 2016
Co widać w oknach? Co widać z okien? Kto i co kryje się za oknami? Jak różne mogą być okna na świat... Zapraszamy na kolejną, już piątą wystawę fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko. Tym razem 34 zdjęcia, wykonane w ponad 30 krajach, prezentowane są na wystawie zatytułowanej „Okna”. Wernisaż – z udziałem redaktor Elżbiety Dzikowskiej, znanej podróżniczki, reporterki i krytyka sztuki – odbyło się w czwartek, 21 stycznia 2016 r. o godz. 18:00 w Akademii Leona Koźmińskiego (gmach A, I piętro). Osoby i instytucje zainteresowane goszczeniem wystawy u siebie proszone są o kontakt z Panią Anną Miziołek: miziolek@kozminski.edu.pl.
Fotografie prezentowane na czterech poprzednich wystawach można obejrzeć tutaj:
Świat jaki jest” „Sąsiedzi” „Módlmy się” „Następne pokolenie

okno


Czerwiec 10-16, 2016
Dr Jacek Tomkiewicz, Dyrektor ds. Naukowych w TIGERze wygłasza serię wykładów nt. finansów publicznych w Międzynarodowym Instytucie Zarządzania na Cyprze.

Czerwiec 1-3, 2016
Na zaproszenie prof. Roberta C. Wolcotta, Dyrektora Kellogg Innovation Network Uniwersytetu Northwestern, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany “Economics and Economic Policy for the Future” na Światowym Szczycie KIN 2016 nt. “New Worlds: Creating the Future”. Konferencja odbywa się w Miami Beach.

czerwiec
Z prof.  Robertem C. Wolcottem

Maj 2016
Ukazała się kolejna książka prof. Grzegorza W. Kołodko w języku rosyjskim. Wydawnictwo MAGISTR opublikowało pracę zatytułowaną "25 лет трансформации: от неолиберальных провалов к прагматичному росту" („25 lat transformacji. Od neoliberalnych porażek do pragmatycznego wzrostu”).

nowa ksiazka


Maj 19-21, 2016
Podobnie jak przed rokiem prof. G. W. Kołodko bierze udział w Międzynarodowej Naukowej Konferencji Lichaczowowskiej, której gospodarzem jest Uniwersytet Humanistyczny w St. Petersburgu. Tym razem jego referat nosi tytuł “Neither Washington, Nor Beijing Consensus, but the New Pragmatism”.

most

Maj 19-21, 2016
Dr Grzegorz Malinowski bierze udział w Międzynarodowej Naukowej Konferencji Lichaczowowskiej, której gospodarzem jest Uniwersytet Humanistyczny w St. Petersburgu. Jego referat nosi tytuł “Globalisation, consumption patterns and political stability".

Maj 10, 2016, godz. 16:00, sala B-17
W ślad za opublikowaniem przez profesora Andrzeja K. Koźmińskiego książki pt. "Wyobraźnia Ekonomiczna”, Centrum Badawcze TIGER oraz Studenckie Koło Naukowe "Tygryski" zapraszają na wspólne seminarium pod tym samym tytułem. Spotkanie z udziałem prof. Koźmińskiego jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych tym prowokującym tematem.

gosc


Kwiecień 2016
Zakończył się projekt badawczy realizowany przez zespół TIGER. Projekt pt. „Globalizacja, nierówności dochodowe, wzrost gospodarczy” został sfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki. W ramach realizacji projektu powstało kilkanaście publikacji autorstwa prof. Grzegorza W. Kołodko, dr Jacka Tomkiewicza i dr Grzegorza Malinowskiego.

Kwiecień 28, 2016, godz. 12:00
Narodowy Bank Chin i Międzynarodowy Fundusz Walutowy organizują w Pekinie konferencję nt. “Strengthening the International Monetary System and International Experience in Resolving Debt Problems”, która koncentruje się na problemach globalnego system monetarnego oraz międzynarodowych doświadczeniach w rozwiązywaniu boomu kredytowego oraz kwestii zadłużenia. Na konferencji prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza specjalny wykład pt. “Poland’s experience with SOE and related financial reforms”.




Kwiecień 24, 2016
Prof. G. W. Kołodko przebiegł swój 46ty maraton! Tym razem, Rock'n'Roll Maraton w Madrycie. Gratulacje i tak trzymać!

bieg


Kwiecień 13, 2015, godz. 16:00, sala B-17
„Dyplomacja - czyli seks w polityce zagranicznej. Jak dostać to, czego chcemy, nadmiernie nie prosząc i nie naciskając?” to tytuł kolejnego seminarium organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe "Tygryski". Naszym gościem będzie Witold Jurasz - prezes Ośrodka Analiz Strategicznych, doświadczony dyplomata.





Kwiecień 8, 2016, godz. 10:30
Prof. Grzegorz W. Kołodko zaprasza na specjalną konferencję naukową pt. PRZEDSIĘBIORSTWO – GOSPODARKA – SPOŁECZEŃSTWO organizowaną z okazji 75-lecia Profesora Andrzeja K. Koźmińskiego. W trakcie spotkania odbędą się trzy panelowe dyskusje: Zarządzanie, Socjologia, Ekonomia. Konferencja odbywa się na uczelni w Auli. 
Program konferencji

akk

Kwiecień 5-7, 2016
Na 19. Eurasian Economic Summit, organizowanym przez Marmara Group Foundation w Istambule, prof. Grzegorz W. Kołodko mówi na temat “Economics for the Future International Co-operation”. Dyskusja na tegorocznym szczycie koncentruje się na zagadnieniach “The Silk Road Economy, Energy, Forced Migration and Terrorism”.

istanbul2016


Kwiecień 5, 2016
27 lat temu zawarte zostały historyczne porozumienia Okrągłego Stołu prowadzące do zasadniczych zmian ustrojowych wpierw w Polsce, wkrótce potem w pozostałych państwach Europy Środkowej, nieco później w Rosji i innych republikach poradzieckich. Profesor Grzegorz W. Kołodko – wtedy dyrektor Instytutu Finansów – brał udział w tamtym wydarzeniu. Na zdjęciu (drugi z prawej) podczas podpisywania porozumienia dotyczącego reform gospodarczych przez współprzewodniczących profesorów Władysława Bakę i Witolda Trzeciakowskiego.

okragly stol


Marzec 23-24, 2016
Prof. Grzegorz W. Kołodko, jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych, uczestniczy w panelowej debacie podczas plenarnej sesji Moskiewskiego Forum Gospodarczego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone jest dyskusji o doświadczeniach 25 lat posocjalistycznej transformacji w Rosji, republikach byłego Związku Radzieckiego i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. 

Rosja


Marzec 17-21, 2016
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w Crans Montana Forum, którego tematem w tym roku jest „Africa, Regional Cooperation and the Future of the South-South”. Na konferencji, której gospodarzem jest Maroko, a która odbywa się w Dakhla, Zachodnia Sahara, oraz w Casablance, dyrektor TIGER-a mówi o poszukiwaniu nowego paradygmatu w ekonomii rozwoju. 


africa

Marzec 11, 2016, godz. 10:45
Dyrektor TIGER-a, prof. G. W. Kołodko, jest gościem specjalnym na odbywającej się na Uniwersytecie Łódzkim międzynarodowej konferencji naukowej „Economy Today”, na której wygłasza wykład zatytułowany „New Pragmatism: Economics and Economic Policy for the Future”.
Program konferencji
economy today

Luty 2016
Na naszej stronie publikujemy “25th Kozminski University & TIGER Distinguished Lecture” pt. “Greece and Europe: Economic and Ethical Issues”, który wygłosił prof. James K. Galbraith.




Luty 2016
Dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko został Honorowym Przewodniczącym Chińskiego Instytutu Dyplomacji Publicznej w Sanya.  Gratulujemy takiego wyróżnienia, zwłaszcza w okresie prac nad wielkim programem "One Belt and One Road”.

Chiny

Luty 2, 2016, godz. 15:00
Na zaproszenie prof. Abduala Barkata, byłego Prezesa Bangladesh Economic Association, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza w Dhace specjalny wykład publiczny zatytułowany ”Whither the World: The Political Economy of the Future”. Podczas spotkania Dyrektor TIGER-a odbiera wyróżnienie – the Honorary Life Member of Bangladesh Economic Association. Gratulacje!
 (Synopsis of Kolodko's Bangladesh Lecture)

Abduala Barkata

2015

2015
Nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan ukazała się książka prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Whither the World: The Political Economy of the Future”. Praca została opublikowana w dwu tomach: Vol. I oraz Vol. II. To kolejne obcojęzyczne wydanie bestsellera "Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości". Warto nadmienić, że także fotografie na okładkach obu tomów są autorstwa Profesora.

2015
„Droga do teraz” to tytuł nowej książki prof. Grzegorza W. Kołodko opublikowanej przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Licząca 312 stron praca ma formę rozmowy, którą z dyrektorem TIGER-a przeprowadził profesor Paweł Kozłowski. Wydawca tak anonsuje książkę: „Droga do teraz. Ta osobista i ta Polski. Książka zmusza czytelnika do refleksji nad krajem, rzeczywistością i nad samym sobą. Autor ze swadą i odwagą, rzeczowością i logiką pokazuje, w jaki sposób w jego obecności, a później i przy jego udziale nabierała kształtu polityka współdecydująca o naszych losach. A ta zawsze ma swoje kuluary, w których przewija się wiele osób…”

2015
Shi Jie Qu Xiang He Fang: Wei Lai De Zheng Zhi Jing Ji Xue” (Foreign Languages Press, Pekin 2015, s. 328), to chińskie wydanie książki prof. Grzegorza W. Kołodko „Dokąd zmierza świat.Ekonomia polityczna przyszłości” (Prószyński i S-ka, Warszawa 2013, s. 448). To już piąta wersja językowa tego międzynarodowego bestsellera. Książka ukazała się również po angielsku pt. „Whither the World: the Political Economy of the Future", w dwu tomach nakładem Palgrave Macmillan (Houndmills & Basingstoke, Hampshire 2014, s. 224 + 226), po rosyjsku pt. „Kuda idiot mir. Politiczeskaja ekonomija buduszczego" (Izdatielstwo Magistr, Moskwa 2014, s. 528) oraz po rumuńsku pt. „Incotro se indreapta lumea. Economia politica a viitorului" (Editura Polirom, Bukareszt 2015, s. 328)



Grudzień 19, 2015, godz. 13:00
Dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko kończy roboczy rok wystąpieniem na panelowej debacie na temat „Gospodarcza przyszłość Polski po roku 2020. Co będzie napędzać rozwój, gdy wyschną europejskie źródła finansowania?” podczas odbywającego się w Karpaczu Forum Przemysłowego organizowanego przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich.

Grudzień 16, 2015
Chinese Academy of Social Sciences (CASS), Secretariat for Cooperation between China and Central and Eastern European Countries oraz China Foundation for International Studies (CFIS) organizują Third High-Level Symposium of Think Tanks of China and Central and Eastern European Countries nt. “From Suzhou Onwards: Think Tank Exchanges in Support of 16+1 Cooperation”. Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w debacie z wystąpieniem pt. “New Pragmatism and the Way Forward for China and East Central Europe Co-operation”.


Grzegorz Kolodko


Grudzień 11, 2015, godz. 9:30, sala D202
Na organizowanej przez Akademię Leona Koźmińskiego III Ogólnopolskiej Naukowej Konferencji Doktorantów prof. G. W. Kołodko wygłasza wykład inauguracyjny pt. „Dokąd zmierza świat, dokąd zmierza ekonomia”. Konferencja obejmuje trzy obszary problemowe:
zarządzanie strategiczne oraz nowe formy zarządzania; kultura organizacyjna i zarządzanie ludźmi; ekonomia i finanse.

Grudzień 7-10, 2015, godz 10:15, Sala B17
Dr Jacek Tomkiewicz bierze udział w seminarium na temat konkurencyjności gospodarki, które odbywa się w Uniwersytecie Harvarda w USA

Grudzień 8, 2015, godz. 10:15, audytorium B17
Na jubileuszowym, 25. Kozminski University & TIGER Distinguished Lecture gościmy wybitnego amerykańskiego ekonomistę, Profesora Jamesa Kennetha Galbraitha, który wygłasza wykład zatytułowany "The Greek Drama: Economic and Ethical Issues".

Fot. Eric Fouere


Grudzień 3, 2015, godz.15:40, sala B5
Na 111. Seminarium Centrum Badawczego TIGER były menedżer Motoroli i Apple Richard Łada wygłosi wykład pt. "Rola sektora ICT w awansie Polski do 1. Ligi Światowej", podczas którego opowie, jak możemy wykorzystać sektor ICT dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego, jak ważne są miękkie umiejętności w biznesie oraz jak być bardziej innowacyjnym menedżerem.

Grudzień 3, 2015, godz. 14:00, sala B17
Studenckie Koło Naukowe TYGRYSKI, działające przy Centrum Badawczym Transformacji, Integracji i Globalizacji, zaprasza na wykład prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany "Dokąd zmierza świat i Polska".

dokad zmierza swiat i polska

Listopad 29 - Grudzień 4, 2015
Ambasada RP w Tajlandii organizuje serię konferencji nt. doświadczeń gospodarczych krajów transformujących swoje systemy gospodarcze. Na seminariach w Yangon (Myanmar) i Phnom Penh (Kambodża) referat nt. polskich doświadczeń w transformacji systemowej prezentuje Dr Jacek Tomkiewicz.

Listopad 26, 2015, godz.15:40, sala B5
Na 111. Seminarium Centrum Badawczego TIGER były menedżer Motoroli i Apple Richard Łada wygłosi wykład pt. "Rola sektora ICT w awansie Polski do 1. Ligi Światowej", podczas którego opowie, jak możemy wykorzystać sektor ICT dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego, jak ważne są miękkie umiejętności w biznesie oraz jak być bardziej innowacyjnym menedżerem.

Listopad 20, 2015
Profesor Grzegorz W. Kołodko został zaproszony przez  World Forum for Ethics in Business do wygłoszenia wykładu na konferencji nt. "The Double Bottom Line - How rich we really are" podczas 11. International Leadership Symposium on Ethics in Business, które odbywa się w Parlamencie Europejskim w Brukseli.


Listopad 12, 2015, godz 10:15, Sala B17
Centrum Badawcze TIGER organizuje konferencję naukową pt. „Równowaga społeczna – wyzwanie dla współczesnej gospodarki”. W czasie konferencji zostaną przedstawione wyniki badań nad spójnością społeczną prowadzone w czołowych polskich ośrodkach naukowych.

Listopad 3, 2015
Na zaproszenie Center for Russian, East European and Eurasian Studies Uniwersytetu Texas w Austin prof. G. W. Kołodko wygłasza publiczny wykład na temat polskiej transformacji systemowej zatytułowany "From Shock Without Therapy to Therapy Without Shocks".

Listopad 2-3, 2015
London B. Johnson School of Public Affairs University of Texas w Austin organizuje dwudniową konferencję na temat "Strefa euro i Ameryka: dług i demokracja".  Przywódcy polityczni i eksperci z Europy oraz z Ameryki Północnej i Południowej spotykają się, aby podzielić się pomysłami i debatować na temat opcji politycznych. Wśród uczestników konferencji są m. in. Ska Keller, wiceprezes Partii Zielonych w Parlamencie Europejskim; Grzegorz W. Kołodko, były wicepremier Polski; Damon Silvers, dyrektor polityczny AFL-CIO; Pedro Páez, Market Power Control, Ekwador; Rui Tavares, założyciel LIVRE, Portugalia, Jorge Uxó, Podemos, Hiszpania. Dyrektor TIGER-a bierze udział w dwóch debatach panelowych: "Jak radzić sobie z długami" oraz "Jaka przyszłość dla Europy?".

Październik 2015
Stołeczna galeria sztuki DOMOTEKA gości do końca miesiąca wystawę fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowaną „Następne pokolenie”. Wernisaż odbywa się 1 października
o 19:00 w Warszawie przy ul. Malborskiej 41.

Październik 26-28, 2015
Prof. Grzegorz W. Kołodko prezentuje referat zatytułowany „Новый прагматизм – экономическая наука будущего” („Nowy pragmatyzm – ekonomiczna nauka przyszłości”) na IV-tym Międzynarodowym Kongresie Naukowym „Globalistyka”, który odbywa się na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie.

Październik 20, 2015, godz. 10:15
Na zaproszenie Dyrektora TIGER-a, prof. Grzegorza W. Kołodko, Akademii Leona Koźmińskiego gości Jesse Jacksona, założyciela i prezesa Koalicji Rainbow PUSH, organizacji wspierającej sprawiedliwość społeczną i  prawa obywatelskie. Jesse Jackson to jedna z najważniejszych postaci walczących o prawa obywatelskie i polityczne. Wystąpi on z wykładem publicznym na temat praw obywatelskich w epoce globalizacji. To już 24. wykład w ramach naszej serii  Kozminski University and TIGER Distinguished Lecture.

Pazdziernik 1, 2015
Dr Marcin Piatkowski zostal starszym ekonomista w Banku Swiatowym w Waszyngtonie odpowiedzialnym za konkurencyjnosc, innowacje i rozwoj przedsiebiorczosci w krajach Azji Wschodniej, od Chin do Filipin. Zapraszamy na jego Twittera @mmpiatkowski

Sierpień 1, 2015
TIGER ma 15 lat! Z inicjatywy prof. Grzegorza W. Kołodko Centrum Badawcze Transformacji, Integracji i Globalizacji w 2000 roku zostało powołane przez prof. Andrzeja K. Koźmińskiego, rektora ówczesnej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania, WSPiZ, obecnie Akademia Leona Koźmińskiego. Przewodniczącym Rady Naukowej TIGER-a został prof. Robert A. Mundell, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Lipiec, 2015
Nakładem Wydawnictwa Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się nowa książka prof. ALK dr hab. Marty Postuły pt. „Instrumenty zarządzania finansami publicznymi”. Publikacja została zrecenzowana przez prof. dr hab. H. Kuzińską z Akademii Leona Koźmińskiego. W opinii Recenzenta „(…)książka na pewno ułatwi rozwikłanie ekonomicznego i prawnego znaczenia wielu kwestii. Np. dotyczących celowości wprowadzania i sposobu stosowania reguł fiskalnych, potrzeby funkcjonowania niezależnych instytucji fiskalnych, realistycznego planowania średniookresowego i wieloletniego, czy potrzeby podejmowania przeglądu i oceny wydatków publicznych.”

Lipiec 10, 2015, godz. 14:00
O tym, którędy (jeśli w ogóle) prowadzi „Polska droga do euro”, prof. Grzegorz W. Kołodko dyskutuje z redaktorem Jackiem Żakowskim na odbywającym się w Darłowie Festiwalu Media i Sztuka, który odbywa się pod patronem medialnym Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Czerwiec 29, 2015, godz. 10:00
W 100-ną rocznicę urodzin wybitnego uczonego Profesora Maksymiliana Pohorile (1915-2003), ekonomisty teoretyka i akademickiego nauczyciela, w jego macierzystej uczelni, Szkole Głównej Handlowej, odbywa się specjalna konferencja naukowa. Wystąpienie wprowadzające wygłasza prof. Grzegorz W. Kołodko - student, magistrant, doktorant i wieloletni współpracownik Profesora Pohorille. Konferencja odbywa się w Sali 152 w gmachu głównym SGH, Aleje Niepodległości 162.

Czerwiec 26, 2015, godz. 16:30
Na odbywającym się w Pekinie Fourth Global Think Tank Summit, którego organizatorem jest China Center for International Economic Exchanges, profesor Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład na temat wyzwań stojących przed naukami społecznymi na obecnym etapie ewolucji światowej gospodarki i polityki. Wydarzenie odbędzie się w budynku China World Hotel przy ul. Janguomen Wai 1.

Czerwiec 25, 2015, godz. 14:30
Profesor Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Globalizacja, kryzys i co dalej? W stronę Nowego Pragmatyzmu" na zaproszenie Beijing Normal University. Wykład zostanie wygłoszony w gmachu Uniwersytetu przy ul. Xinjiekou WaiDaJie 19, dystrykt Haidian.

Czerwiec 24, 2015, godz. 10:30
W ramach seminarium naukowego zorganizowanego przez Center for China and Globalization profesor Grzegorz W. Kołodko wygłosi wykład na temat globalnych wyzwań stojących przed światową gospodarką. Wykład odbędzie się w siedzibie Center for Globalization przy ul. Guanghua 7, dystrykt Chaoyang.

Czerwiec 24, 2015, godz. 14:30
Ambasada Polski w Pekinie we współpracy z chińskim wydawcą książki "Dokąd Zmierza Świat. Ekonomia Polityczna Przyszłości" zapraszają na wykład profesora Grzegorza W. Kołodko poświęcony zagadnieniom poruszonym w publikacji. Spotkanie ma miejsce w budynku Ambasady Polski przy ul. Ritan 1, dystrykt Chaoyang.

Czerwiec 23, 2015, godz. 9:30
Profesor Grzegorz W. Kołodko na zaproszenie Central Compilation & Translation Press wygłosi wykład poświęcony wyzwaniom światowej gospodarki. Wykład odbędzie się w siedzibie CC&TP przy ul. Xixie Jie 36, dystrykt Xicheng, Pekin.

Czerwiec 23, 2015, godz. 14:30
Profesor Grzegorz W. Kołodko na zaproszenie prof. Yu Qiao wygłasza na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie wykład na temat transformacji gospodarczej w Polsce oraz krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wykład odbywa się przy ul. QuingHuaYuan 1, dystrykt Haidian.

Czerwiec 23, 2015, godz. 19:00
"Dokąd zmierza Świat. Ekonomia Polityczna Przyszłości" - to tytuł wykładu profesora Grzegorza W. Kołodko na Uniwersytecie Renmin w Pekinie przy ul. Zhong GuanCun DA 59, dystrykt Haidian.

Czerwiec 16, 2015, godz. 16:35
W stołecznym Domu Ekonomisty (ul. Nowy Świat 49) odbywa się kolejne konwersatorium, choć we wtorek, z cyklu "Czwartki u ekonomistów". Spotkanie,  które moderuje Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbieta Mączyńska, zatytułowane jest "Wokół ekonomii Nowego Pragmatyzmu Grzegorza W. Kołodko". Do dyskusji wprowadzają referaty "Dobra ekonomia i dobra gospodarka w ujęciu Grzegorza W. Kołodki" prof. Macieja Bałtowski z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz "Teoretyczne i metodologiczne podstawy ekonomii rozwoju zrównoważonego " prof. Andrzeja Matysiaka z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Dyskusję podsumowuje prof. Kołodko.

Czerwiec 9, 2015, Kraków
Nawiązując do prac prof. Kołodko, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie organizuje konferencję pt. „Ekonomia umiaru – realna perspektywa?”, na które przedstawione będą wyniki badań nad koncepcją zrównoważonego rozwoju. W konferencji, obok prof. Kołodko, bierze udział także prof. Marta Postuła, dr Jacek Tomkiewicz i dr Grzegorz Malinowski.

Maj 14-15, 2015
Na zaproszenie prof. A. S. Zapesockiego, rektora Petersburskiego Uniwersytetu Humanistyki i Nauk Społecznych, prof. G. W. Kołodko uczestniczy w XV-ej Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. "National Economies in Global Challenges Context", na której prezentuje referat zatytułowany "К лучшему будущему: перспективы интеграции".

Maj 12, 2015, Akademia Leona Koźmińskiego
Koło Naukowe Macroeconomics Club, organizuje studencką konferencję pt. “Dokąd zmierza świat – ekonomia, społeczeństwo, polityka”. na której naukowcy, politycy i studenci dyskutują o kierunkach rozwoju gospodarki i społeczeństwa.

Kwiecień 17 - Maj 10, 2015
Wystawa fotografii "Następne pokolenie" w Galerii OKNO w Gminnym Ośrodku Kultury Lesznowola w Starej Iwicznej, ul. Nowa 6. Otwarcie wystawy, z udziałem autora, prof. Grzegorza W. Kołodko, w piątek, 17 kwietnia, o godz. 18:00.  Zapraszamy!

Maj 7, 2015, godz. 12:30
Prof. Grzegorz W. Kołodko odbiera Specjalną Nagrodę Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego za wybitny dorobek naukowy i sławienie polskiej ekonomii w świecie. Przy tej okazji Dyrektor TIGER-a wygłasza specjalny wykład zatytułowany "Dokąd zmierza świat? Dokąd zmierza ekonomia?". Wykaz publikacji prof. Kołodko w języku angielskim można znaleźć tutaj http://www.tiger.edu.pl/english/kolodko/list-of-publications-ENG.pdf, a spis wszystkich publikacji – w 26 językach – jest pod tu: http://www.tiger.edu.pl/kolodko/GWK-Publikacje.pdf.

Maj 7, 2015, godz. 15.40, sala B5
Profesor SGGW i Akademii Leona Koźmińskiego Piotr Zielonka, wygłosi wykład o behawioralnych aspektach grania na giełdzie. Profesor Zielonka opublikował książkę pt. "Giełda i psychologia" i prowadzi badania w tym temacie. Podczas wykładu profesor opowie o tym, jakie zagrożenia stoją przed inwestorem, na jakie emocje podatny jest każdy, kto inwestuje na giełdzie oraz przedstawi najnowsze wyniki badań.

Kwiecień 2015
Grzegorz Malinowski, doktorant Akademii Leona Koźmińskiego obronił rozprawę doktorską pod tytułem: "Nierówności w podziale dochodu a wzrost gospodarczy". Promotorem rozprawy jest prof. Grzegorz Kołodko.

Kwiecień 27, 2015, godz. 16:30
Dyrektor TIGER-a w Londynie. Na zaproszenie Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych prof. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany w ślad za jego najnowszą książką w języku angielskim "Whither the World: the Political Economy of the Future". Wykład ma miejsce w Chatham House, Astor Room, 10 St James's Square.

Kwiecień 21-26, 2015
Dr Jacek Tomkiewicz, Dyrektor ds. Naukowych w TIGERze wygłasza serię wykładów nt. finansów publicznych w Międzynarodowym Instytucie Zarządzania na Cyprze.

Kwiecień 21, 2015, godz. 14:30
Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku gości prof. Grzegorza W. Kołodko na specjalnym seminarium poświęconym prezentacji jego książki o przyszłości świata zatytułowanej "Whither the World: the Political Economy of the Future", Palgrave Macmillan, Houndmills, Basingstoke, Hampshire, 2014, vol. I & vol. II. Dyskutantami są dwaj laureaci Nagrody Nobla w ekonomii, profesorowie Columbia University Edmund S. Phelps oraz Joseph E. Stiglitz. Spotkanie ma miejsce na Uniwersytecie Columbia, International Affairs Building, Room 1512

Luty - kwiecień, 2015
Columbia University jest czołową instytucją naukową świata. W ramach tej amerykańskiej uczelni funkcjonuje Instytut „East Central Europe Center” prowadzący badania nad problemami współczesnej gospodarki europejskiej. Dr Jacek Tomkiewicz, Dyrektor ds. Naukowych TIGERa, prowadzi tam studia na temat dynamiki i struktury dochodów.

Kwiecień 7-9, 2015
Podczas 18. Euroazjatyckiego Szczytu Gospodarczego w Istanbule Prof. G. W. Kołodko wygłasza referat na temat następstw światowego kryzysu finansowego.

Marzec 25-26, 2015
Prof. G. W. Kołodko uczestniczy w Moskiewskim Forum Ekonomicznym, podczas którego prezentuje swoje tezy na temat pożądanych kierunków reform strukturalnych oraz przemian instytucjonalnych w Rosji.

Marzec 12-14, 2015
Na zaproszenie Crans Montana Forum  Prof. G. W. Kołodko wygłasza wykład na temat przyszłości światowej gospodarki na międzynarodowej konferencji zatytułowanej "Together for a Better World". Forum odbywa się w Dakhla, Zachodnia Sahara, Maroko. 

Marzec 3, 2015, godz. 17:30
Prof. Grzegorz W. Kołodko gości w Poznaniu, gdzie w ramach Seminarium Tumskiego mówi na temat implikacji etycznych aktualnych przemian ekonomicznych. Spotkanie odbywa się w Auli przy Kurii Metropolitalnej na Ostrowie Tumskim.

Luty 12-13, Kijów, Ukraina
Brytyjski Instytut Carnegie Europe oraz austriacki Uniwersytet w Grazu organizują konferencję pt. „Europe Beyond Borders”. W konferencji bierze udział dr Jacek Tomkiewicz, Dyrektor ds. Naukowych TIGERa, który zaprezentuje wyniki badań nad spójnością społeczną w Europie Środkowo-wschodniej.

Listopad 20, 2014 – Styczeń 31, 2015
Zapraszamy na kolejną wystawę fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko. Po ekspozycjach „Świat jaki jest…”, „Sąsiedzi” i „Módlmy się” nadszedł czas na pokazanie 35 zdjęć z ponad 30 krajów zatytułowanych „Następne pokolenie”. Wernisaż, z udziałem red. Elżbiety Dzikowskiej i autora, odbywa się w czwartek, 20 listopada o godz. 18:00 w Atrium Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 57/59. Wpadnij i obejrzyj!

Styczeń 10-27, 2015
W ślad za ukazaniem się w języku angielskim nowej książki prof. Grzegorza W. Kołodko pt. "Whither the World: The Political Economy of the Future" (tom I i tom II), Dyrektor TIGER-a udaje się na USA Book Tour 2015. Na trasie wykładów i spotkań profesora Kołodko znajdują się m. in. Bank Światowy i Wilson Center w Waszyngtonie, University of Chicago i Kellog School of Management, University of California w Los Angeles, uniwersytety Berkeley i Stanford na zachodnim wybrzeżu oraz Columbia w Nowym Jorku.

2014

2014
Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się trzecia z serii książek prof. Grzegorza W. Kołodko. Po bestsellerowym „Wędrującym świecie” , opublikowanym dotychczas w dziesięciu językach, oraz „Świecie na wyciągnięcie myśli” przyszedł czas na „Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości” (s. 447). To wielowątkowa książkę o tym, co nas czeka i o zmierzaniu się z rozlicznymi wyzwaniami przyszłości.


ksiazka

2014
Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR publikuje obszerne dzieło (1 279 stron) pod tytułem „Grzegorz W. Kołodko i ćwierćwiecze transformacji” przygotowane pod redakcją naukową profesorów Pawła Kozłowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marcina Wojtysiaka-Kotlarskiego ze Szkoły Głównej Handlowej. Piszą oni we Wprowadzeniu do książki: „Niezależność w myśleniu jest jednym z powodów, dla których Grzegorz W. Kołodko staje się dla wielu przedstawicieli młodego pokolenia, nie tylko ekonomistów, wyraźnym punktem odniesienia na ich drodze rozwijania poznawczej pasji. Jest z jednej strony autorytetem, a z drugiej strony wyzwaniem. Jego książki na temat zmieniającego się świata w czasach globalizacji oraz ekonomii politycznej przyszłości to obowiązkowe lektury tych, którzy pragną rozszerzać swoje horyzonty wiedzy o teraźniejszości, a jednocześnie z troską myślą o następnych pokoleniach.”

2014
W Iranie ukazało się kolejne obcojęzyczne, już dziesiąte, wydanie międzynarodowego bestellera prof. Grzegorza W. Kołodko “Wędrujący świat”. W języku farsi, współczesnym perskim, książka jest zatytułowana “Wakyyat ha, doroogh ha, wa khata ha. Syasat wa eqtesad dar jahan motalatem” (“Prawda, błąd i kłamstwa. Ekonomia i polityka w chwiejnym świecie”), a jej wydawcą jest Pazhooheshkadeh Pooli Va Banki (Monetary and Banking Research Institute, MBRI), Tehran, s. 396.

Listopad 20, 2014 – Styczeń 31, 2015
Zapraszamy na kolejną wystawę fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko. Po ekspozycjach „Świat jaki jest…”, „Sąsiedzi” i „Módlmy się” nadszedł czas na pokazanie 35 zdjęć z ponad 30 krajów zatytułowanych „Następne pokolenie”. Wernisaż, z udziałem red. Elżbiety Dzikowskiej i autora, odbywa się w czwartek, 20 listopada o godz. 18:00 w Atrium Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 57/59. Wpadnij i obejrzyj!


Grudzień 17, 2014, godz. 16.30, sala B5
Marcin Najbar, doktorant Akademii Leona Koźmińskiego i przedsiębiorca (link do biografii), przedstawi prezentację pt. „Analiza decyzji dotyczących rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Grecji” obejmującą następujące zagadnienia:

  • Decydenci i instytucje podczas kryzysu zadłużeniowego w Grecji.
  • Potencjalne rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Grecji w maju 2010.
  • Problemy związane ze znalezieniem optymalnej decyzji.

Grudzień 13, 2014, 10:00
„Sankcje międzynarodowe - konsekwencje gospodarcze i polityczne” to tytuł wykładu, który Prof. Grzegorz W. Kolodko wygłasza dla studentów jedenastej edycji Akademii Młodych Dyplomatów. Spotkanie – dla zarejestrowanych uczestników – odbywa się siedzibie KSAP, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie przy ul. Wawelskiej 56.

Listopad 2014
Ukazał się 132. numer w serii TIGER Working Papers. Jest to artykuł pt. “Post – crisis monetary policy and social cohesion” autorstwa Jacka Tomkiewicza.
Zachęcamy do lektury!

Listopad 27-28, 2014
Centrum Badawcze TIGER organizuje konferencję naukową pt. "Innovations and emerging technologies for the prosperity and quality of life in Poland and EU”. Celem konferencji jest po pierwsze, omówienie roli innowacji i wschodzących technologii we wzroście gospodarczym i poprawie jakości życia w Polsce i UE , po drugie wskazanie kluczowych obecnych i przyszłych wyzwań krajowej i regionalnych strategii innowacji oraz strategii Europa 2020. Konferencja jest skierowana do przedstawicieli świata akademickiego i nauki (nauk społecznych, ścisłych i technicznych), biznesu, administracji publicznej (krajowej i samorządowej) i organizacji pozarządowych.

Listopad 24-25, 2014
Dyrektor TIGER-a, prof. G. W. Kołodko wygłasza referat pt. “Nowy Pragmatyzm” oraz uczestniczy w panelach i debacie okrągłego stołu podczas Międzynarodowego Finansowego i Ekonomicznego Forum “Russian Economic Policy in the Presence of Global Turbulence”. Gospodarzem konferencji jest Moskiewski Uniwersytet Finansów, którego prof. Kołodko jest Doktorem Honoris Causa.

Listopad 24, 2014
W ślad za Nagrodą Naukową im. Fryderyka Skarbka przyznaną przez Polską Akademię Nauk za książkę "Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości" prof. Grzegorz W. Kołodko otrzymał NAGRODĘ MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE w dziedzinie badania na rzecz rozwoju gospodarki. Książka ukazała się także w obcych językach, w tym po angielsku, chińsku i rosyjsku. Warto wspomnieć, że amerykańskie wydanie pierwszej książki profesora z tzw. trylogii o świecie – „Wędrujący świat” zostało nominowane do Nagrody Michaela Harringtona „za wybitną książkę, która pokazuje, jak badania naukowe mogą być wykorzystane w walce o lepszy świat”.

Listopad 10-12, 2014
W ramach programu wymiany wykładowców, Dr Jacek Tomkiewicz wygłasza serię wykładów w Międzynarodowej Szkole Ekonomii i Biznesu w Rydze na Łotwie.

Październik  2014
Ukazał się kolejny numer w serii TIGER Working Papers. Jest to: The Warsaw Consensus: The New European Growth Model autorstwa Marcina Piątkowskiego.
Zachęcamy do lektury!

Październik 29, 2014, godz. 16:00
Jerzy Toborowicz, doktorant Akademii Leona Koźmińskiego, konsultant Banku Światowego i wiceprezes Inicjatywy Młodzi Reformują Polskę (www.mlodzireformujapolske.pl) zaprezentuje raport napisany przez młodych ekonomistów o ostatnim ćwierćwieczu w Polsce i kierunkach rozwoju na przyszłość oraz opowie o szybko rosnącej inicjatywie młodych ludzi powstającej wokół raportu.

Październik 23, 2014, godz. 16:30
Kolejny “Czwartek u Ekonomistów” organizowany przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, PTE, poświęcony jest dyskusji nad książką “Droga do teraz”, na kartach której prof. Kołodko odpowiada prof. Pawłowi Kozłowskiemu z Uniwersytetu Warszawskiego na pytania dotyczące gospodarki i ekonomii, społeczeństwa i polityki, Polski i świata. Otwarte dla wszystkich zainteresowanych spotkanie, które prowadzi prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes PTE, odbywa się w stołecznym Domu Ekonomisty na Nowym Świecie 49.

Październik 22, 2014, godz. 15:00
„Profesor Kołodko i ćwierćwiecze transformacji” to tytuł kolejnej debaty w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium u Koźmińskiego, tym razem z udziałem profesorów Pawła Kozłowskiego, Ewy Łętowskiej oraz Elżbiety Mączyńskiej. Dyskusję moderuje Adam Noga, a podsumowuje prof. Grzegorz W. Kołodko. Spotkanie odbywa się w Sali Senatu ALK. 

Październik 14, 2014, godz. 18:00
Podczas autorskiego spotkania, które w stołecznym EMPiK-u Junior na ul. Marszałkowskiej (vis-a-vis Pałacu Kultury i Nauki) prowadzi redaktor Jacek Żakowski z „Polityki”, prof. Grzegorz W. Kołodko prezentuje nową książkę zatytułowaną "Droga do teraz" (http://ksiegarnia.proszynski.pl/product,71473). To także pierwsza okazja do uzyskania osobistej dedykacji w książce. Zapraszamy!

Październik 7, 2014, godz. 12:00
Na pierwszym po letniej przerwie posiedzeniu Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk prof. G. W. Kołodko wygłasza wykład pt. „Ćwierćwiecze transformacji ustrojowej: teoria i praktyka”.

Wrzesień 29, 2014
Prof. Grzegorz W. Kołodko został wyróżniony Odznakę Honorową "ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ". Odznaczenie wręczył Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Marek Belka.

Wrzesień 29, 2014
Podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2014/15 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prof. Lena Kolarska-Bobińska wręczyła prof. Grzegorzowi W. Kołodko Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Wrzesień 29, 2014, godz. 11:00
Nowy rok akademicki 2014/15 w Akademii Leona Koźmińskiego inauguruje wykład Dyrektora TIGER-a, prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany „Ćwierćwiecze transformacji: czy mogło być lepiej, czy będzie”. To już 22-gi rok akademicki w naszej uczelni.

Wrzesień 2-7, 2014
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w odbywającym się w Krynicy-Zdroju XXIV Forum Ekonomicznym (2-4.IX). Bezpośrednio po Forum Dyrektor TIGER-a bierze także udział w Festiwalu Biegowym, wygłaszając wykład pt. „Biegiem przez świat” oraz spotykając się z czytelnikami, którym podpisuje swoje książki o świecie.

Czerwiec 16, 2014, godz. 10:00
Katedra Finansów Akademii Leona Koźmińskiego organizuje konferencję naukową pt. "Celowość i oszczędność wydatków publicznych". Debatę rozpoczyna panelowa dyskusja, do której wprowadza wystąpienie prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowane "Finanse publiczne - wzrost gospodarczy - spójność społeczna".

Czerwiec 9, 2014, godz. 12:20
Na VII Konferencji Krakowskiej, która odbywa się w dniach 8-10 czerwca pod hasłem „Przyszłość wolności. Wymiar krajowy – regionalny – międzynarodowy”, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład pt. „Demokracja i rozwój”. Wystąpienie dyrektora TIGER-a wprowadza do panelowej dyskusji na temat „Wolność – gospodarka – niezależność”. W panelu, który moderuje Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, uczestniczą Marek Borowski, senator RP, Igor Chalupiec, Prezes Zarządu ICENTIS Corporate Solutions S.K.A., dr hab. Tomasz G. Grosse z Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie, prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz prof. Witold Orłowski, Członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP. Konferencja odbywa się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach na Rynku. 

Czerwiec 6, 2014, godz. 17:00
Na zaproszenie Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Studiów Ekonomicznych, WIIW, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Quarter of a Century of Post-socialist Transformation and What Next?". Spotkanie odbywa się w siedzibie w Wiedniu w WIIW, Rahlgasse 3, 6 Bezirk.

Czerwiec 2, 2014, godz. 17:00
Szkoła Główna Handlowa zaprasza na wykład publiczny prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Ćwierćwiecze transformacji i co dalej?” Spotkanie odbywa się w gmachu przy al. Niepodległości 128 (róg ul. Madalińskiego), w auli I.

Maj 2014
Nakładem wydawnictwa Nova Science, New York, ukazała się książka pod redakcją naukową prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowana „Management and Economic Policy for Development”. Jest to zbiorowe dzieło, które powstało w rezultacie konferencji zorganizowanej w październiku zeszłego roku z okazji 20-lecia Akademii Leona Koźmińskiego.

Maj 31, 2014, godz. 10:00
Podczas uroczystego wręczenie doktoratu Honoris Causa przez Międzynarodowy Instytut Zarządzania w Kijowie, MIM-Kyiv, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza dla członków Rady Naukowej oraz studentów MBA specjalny wykład zatytułowany “Whither the World: the Political Economy of the Future".

Maj 30, 2014, godz. 11:30
Dyrektor TIGER-a, prof. G. W. Kolodko wygłasza w Kijowie wykład pt. "What Ukraine Can Learn from the Polish Successful Transformation?" na International Forum 2014 "Ukraine: Facing the Future", którego gospodarzem jest International Management Institute, MIM.

Maj 21-24, 2014
Prof. Grzegorz W. Kołodko występuje z referatem pt. “Новый прагматизм – экономика u пoлитикa будущего” (“Nowy pragmatyzm – ekonomia i polityka dla przyszłości”) na 4. Międzynarodowym Noblowskim Kongresie Ekonomicznym “The World Economy in XXI Century: Cycles and Crises”, który odbywa się na Uniwersytecie Alfreda Nobla w Dniepropietrowsku na Ukrainie. Temat tegorocznego spotkania to “Economic Sciences and Policies: Dialectics of Mutual Relationship”.

Maj 22, 2014
Za wybitne osiągnięcia w zakresie teorii i praktyki ustrojowej transformacji oraz rozwoju światowej gospodarki Uniwersytet im. Alfreda Nobla w Dniepropietrowsku nadal prof. Grzegorzowi W. Kołodko tytuł Honorowego Profesora.

Maj 15, 2014, godz. 11:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko, wygłasza kluczowy wykład pt. „In Quest for a Better Future: The New Pragmatism” na konferencji „Leadership, Education, Innovation” organizowanej przez Fundację Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą USA w Polsce  w ramach obchodów 55-lecia działalności Programu Fulbrighta w Polsce. Prof. Kołodko był stypendystą Fulbrighta w latach 1985-86. Konferencja odbywa się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście.

Maj 14, 2014, godz. 10:00
Na zaproszenie Jana Gagackiego, dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej w Orońskuprof. Grzegorz W. Kołodko gości z wykładem zatytułowanym „Zrównoważony rozwój w epoce globalizacji” na międzynarodowej konferencji na temat zrównoważonego rozwoju i lokalnej tożsamości.

Maj 14, 2014, godz. 15.00, sala B5
Dr Marcin Kilanowski, Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, wystąpi z wykładem pt. „The Role of Experts in Global Governance - A Critical Approach".

Maj 8, 2014, godz. 10:00
Mija 25 lat od pamiętnego 1989 roku, który przyspieszył i ukierunkował przemiany ustrojowe wpierw w Polsce, a wkrótce potem w naszej części świata. Choć korzenie tych zmian po części tkwią już we wcześniejszych latach, to właśnie rok 1989, a zwłaszcza zakończone porozumieniem obrady Okrągłego Stołu, powszechnie uważa się za czas, w którym działa się historia. Z tej okazji Centrum Badawcze Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER organizuje konferencję naukową zatytułowaną „Ćwierćwiecze transformacji i co dalej?”

Sponsorzy:

Kwiecień 30, 2014, godz. 11:00
Dziesięć lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska weszła w skład Unii Europejskiej. Ten historyczny akt był możliwy dzięki wielkim zmianom ustrojowym, które wieńczone były powodzeniem w latach 2002-03, kiedy prof. Grzegorz W. Kołodko był wicepremierem i ministrem finansów oraz przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego w rządzie koalicji SLD-PSL. W przeddzień rocznicy tego wydarzenia w Sejmie RP odbywa się sesja, na której specjalny wykład o procesie integracji Polski z UE wygłasza prof. Kołodko.

Kwiecień 29, 2014, godz. 16:30
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne organizuje specjalne seminarium, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, na temat „Ćwierćwiecze posocjalistycznej transformacji”. Wprowadzenia do dyskusji dokonają prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes PTE, prof. Paweł Kozłowski z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Marcin Wojtysiak-Kotlarski ze Szkoły Głównej Handlowej, a dyskusję podsumuje prof. Grzegorz W. Kolodko. Podczas seminarium zaprezentowana zostanie książka pod redakcją naukową profesorów Kozłowskiego i Wojtysiaka pr. „Grzegorz W. Kołodko i ćwierćwiecze transformacji”. Spotkanie odbywa się w siedzibie PTE w Warszawie przy ul. Nowy Świat 49.

Kwiecień 28, 2014
Dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko, przyjął goszczącą z roboczą wizytą w Warszawie delegację Banku Światowego na czele z Wiceprezydentem ds. Rozwoju i Głównym Ekonomistą, profesorem Kaushikem Basu.

Kwiecień 13, 2014
Prof. G. W. Kołodko pokonał po raz 42-gi dystans ponad 42 kilometrów! Tym razem w czasie 4:45.59 przebiegł Orlen Warsaw Marathon. Warto dodać, że Dyrektor TIGER-a zainicjować na naszej uczelni Kozminski Marathon Club i aż pięć osób z ALK – w tym troje pracowników TIGER-a, bo także dr Jacek Tomkiewicz i dr Marcin Piątkowski – zwycięsko dobiegli do mety pod Stadionem Narodowym. Gratulacje!

Kwiecień 12, 2014, godz. 16:00
Na odbywającej się w Pałacu Chojnata w Białej Rawskiej celebracji przypadającej na pierwszą połowę br. prezydencję Grecji w Unii Europejskiej prof. G. W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany „Grecki kryzys, europejski problem, nasza przyszłość”.

Kwiecień 9, 2014, godz. 16.30
Dr Dawid Sześciło, adiunkt w Zakładzie Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wygłosi wykład pt. ""Urynkowienie usług publicznych w teorii i praktyce nowego zarządzania publicznego. Spojrzenie krytyczne".
Biografia

Kwiecień 7, 2014
Magazyn "Think Tank" organizuje konferencję na temat "25 lat polskiej transformacji" i z tej okazji zaprosił  prof. Grzegorz W. Kołodko – uczestnika obrad Okrągłego Stołu, członka Rady Ekonomicznej Rady Ministrów w latach 1989-91, wicepremiera i ministra finansów w czterech rządach w latach 1994-97 i 2002-03 – do udziału w panelowej debacie z udziałem między innymi profesorów  Marka Belki i Witolda Orłowskiego. Konferencja ma miejsce w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przy ul. Książęcej.

Kwiecień 5, 2014
Dokładnie 25 lat temu – 5-go kwietnia 1989 roku – podpisaniem porozumienia zakończyły się dwumiesięczne, odbywające się w Warszawie, obrady Okrągłego Stołu. To historyczne wydarzenie, w którym uczestniczył również prof. Grzegorz W. Kołodko – wtedy dyrektor Instytutu Finansów, miało zasadnicze znaczenie dla zdynamizowania i ukierunkowania demokratycznych przemian ustrojowych w naszej części świata.

Kwiecień 2, 2014
Dr Małgorzata Runiewicz-Wardyn wygłosi wykład pt. „Przepływ wiedzy, dynamiczne efekty zewnętrzne a zmiany technologiczne w regionach UE” w Centrum Badawczym Innowacji i Przedsiębiorczości (iCite) w Solvay Brussels School, Université Libre de Bruxelles w Brukseli.

Marzec 26, 2014, godz. 10:00
Podobnie jak w ubiegłym roku, prof. Grzegorz W. Kołodko bierze udział w Moskiewskim Forum Gospodarczym odbywającym się pod hasłem "НЕСЫРЬЕВОЕ БУДУЩЕЕ РОССИИ". Wraz z wybitnymi uczonymi i politykami dyrektor TIGEER-a uczestniczy w debacie (po rosyjsku) na temat «Перспективы реиндустриализации мировой экономики. Новая промышленная политика против экономического застоя». Forum odbywa się na Prospekcie Łomonosowa 27, korpus 4. 

Marzec 19, 2014, godz. 15:00
Na uczelni gościmy Pana Pierre'a Buhlera, ambasadora Francji w Polsce, z wykładem pt. "The French Vision of Europe". Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. Spotkanie odbywa się w Sali D200.

Marzec 18, 2014
Dr Runiewicz-Wardyn uczestniczy w międzynarodowych warsztatach eksperckich pt. "Regiony, przemysł oraz zaawansowane technologie", zorganizowanych przez partnerów programu monitorującego innowacyjność regionów Unii Europejskiej - The Regional Innovation Monitor Plus Partners (Technopolis Group, ERRIN, Fraunhofer ISI, UNU-MERIT) w przedstawicielstwie Greater Birmingham West Midlands Brussels Office w Brukseli.

Marzec 12, 2014, godz. 9:50
prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład pt. “Global and regional macro-economic forecasts” na organizowanym przez tygodnik „The Economist” w stolicy Azerbejdżanu, Baku, “Azerbaijan Investment Summit: 2020 and beyond - accelerating economic development”. Wystąpienie dyrektora  TIGER-a poprzedza dyskusję z ministrem Finansów Azerbejdżanu, Samirem Sharifowem.

Marzec 6, 2014, godz. 10:00
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Uniwersytet Warszawski zapraszają do udziału w konferencji z okazji obchodów 60-lecia polsko-indyjskich stosunków dyplomatycznych. W czasie konferencji zostały zaplanowane cztery dyskusje panelowe, w tym sesja 2. “Poland and India in