Aktualności: rok 2008


     

2008

Grudzień 2008
Na rankingowej liście hitów czytelniczych księgarni internetowej MERLIN znalazła się najnowsza książka  prof. Grzegorza W. Kołodko pt. "Wędrujący świat". Pośród 50 największych bestsellerów ostatniego miesiąca (tylko w październiku zostało sprzedanych aż 3.270 egzemplarzy) jest to jedna z trzech prac z zakresu nauk społecznych i książek o biznesie, które dzielnie rywalizują z literaturą popularną, beletrystyką, książkami dla najmłodszych czytelników. Jednakże wszystkie one pozostają w tyle za niedościgłym rywalem pt. "Nie potrafię schudnąć. Rewelacyjna francuska dieta odchudzająca". A Profesor potrafił!

board

Grudzień 2008
Książka prof. Grzegorza W. Kołodko "Wędrujący świat"  przyciąga nieustające zainteresowanie w kraju i na świecie. Wskazują na to także liczne wizyty na specjalnym portalu internetowym, w NAWIGATORZE - www.wedrujacyswiat.pl. Od kwietnia do października do NAWIGATORA zaglądano aż 23.231 razy, a wizyty były z 51 krajów (w tym w Polsce z 434 miejscowości). W samym październiku NAWIGATOR miał aż 6.099 wizyt z 32 krajów (w tym z 205 miejscowości w Polsce), co oznacza przeciętnie około 200 wizyt dziennie. Dodać trzeba, że w październiku zostało - zgodnie z zapowiedzią autora - zaktualizowanych kilkanaście tabel i wykresów oraz map poglądowych umieszczonych w dynamicznym aneksie statystycznym, który - obok blogu www.wedrujacyswiat.pl/blog/ - stanowi trzon NAWIGATORA. Zatem zamieszczone tam dane prezentują najświeższe dostępne informacje.    

mapa

mapa

Grudzień 2008
Został opublikowany kolejny, już 19 zeszyt z cyklu Distinguished Lecture Series. Publikacja jest zapisem wykładu prof. Shyama Sundera z Yale University. Prof. Sunder, który był naszym gościem w marcu 2008, zaprezentował wykład pt. "Better Corporate Governance: What, Why and How?"

Sierpień - Grudzień 2008
Adiunkt TIGERa - dr Małgorzata Runiewicz-Wardyn - przebywa na stażu badawczym w Berkeley University w ramach Postdoctoral Visting Scholar Programme 2008/2009 w Institute of Urban and Regional Development. Dr Runiewicz-Wardyn prowadzi badania porównawcze nad czynnikami wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności międzynarodowej regionów na przykładzie Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Berkeley

Grudzień 30, godz. 16:00
"Dokąd zmierza świat i Polska" to tytuł ostatniego już w tym roku wykładu prof. Grzegorza W. Kołodko. Spotkanie z autorem "Wędrującego świata" odbywa się tym razem w stolicy polskich Tatr, w Zakopanem, a sali Urzędu Miejskiego przy ulicy Kościuszki 13. Wszystkich narciarzy i snowboardzistów serdecznie zapraszamy!

ko

Grudzień 27, 2008, 17:00
Księgarnia "Witkacy Dwa" w Zakopanem (ul. Krupówki 29) gości autora "Wędrującego świata", prof. Grzegorza W. Kołodko. Gość odpowiada na pytania uczestników oraz podpisuje swą najnowszą książkę.

Grudzień 4-19, 2008
I jeszcze jedna okazja do obejrzenia wystawy fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowanej "Świat jaki jest...". Tym razem zdjęcia eksponowane są przez pół miesiąca w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Wernisaż z udziałem autora odbywa się w czwartek, 4 grudnia, o godz. 18:00, przy ul.3-go Maja 9. Zapraszamy!

Grudzień 19, 2008, godz. 10:00
"Jak 'wędrujący świat' może wyjść z kryzysu gospodarczego" - to tytuł wystąpienia prof. Grzegorza W. Kołodko na III Kongresie Zarządzania Należnościami. Temat kongresu to "Relacje między bankami a biznesem w dobie kryzysu gospodarczego". Impreza odbywa się w Centrum Konferencyjno-Kongresowym PWSBiA, Sala Senacka, ul. Bobrowiecka 9.

Grudzień 18, 2008, 17:00
Klub pod Jaszczurami zaprasza na spotkanie z prof. Grzegorzem W. Kołodko w ramach "Salonu Politycznego". Spotkanie, zatytułowane "Dokąd zmierza świat?", odbywa się w Krakowie przy ul. Rynek Główny 8.

Grudzień 18, 2008, 14:30
Na zaproszenie prof. Antoniego Tajdusia, Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Dokąd zmierza świat?". Spotkanie odbywa się w siedzibie uczelni, w Krakowie przy al. Mickiewicza 30.

Grudzień 18, 2008, godz. 13:15
Przebywający w Krakowe prof. Grzegorz W. Kołodko podpisuje książkę "Wędrujący świat" w Głównej Księgarnii Naukowej przy ul. Podwale 6.

Grudzień 17, 2008
Marcin Piątkowski, Adiunkt, opublikował artykuł w Financial Times pt. "Time to loosen the criteria for joining the euro"

Grudzień 17, 2008, godz. 14:30
Cykl seminariów TIGERa w roku 2008 kończymy dyskusją na temat jednego z największych i najważniejszych spotkań ekonomicznych w naszej części świata. "Forum Ekonomiczne w Krynicy - jak to się robi?" - to tytuł seminarium z udziałem Dr. Zygmunta Berdychowskiego, Przewodniczącego Rady Programowej Instytutu Studiów Wschodnich oraz inicjatora tych znaczących spotkań. W ostatnim, we wrześniu br., uczestniczyło ponad 1700 osób z około 40 krajów. Seminarium prowadzi Dyrektor TIGERa, prof. Grzegorz W. Kołodko. Zapraszamy!
CV
Tezy wystąpienia

Berdychowski

Grudzień 15, 2008
Prof. Grzegorz W. Kołodko w Izraelu. Na zaproszenie gazety "Globes", czołowego izraelskiego pisma biznesowego, dyrektor TIGERa wygłasza główny referat na konferencji absolwentów INSEAD i uczestniczy w panelu podczas Israel Business Conference 2008. Prof. Kołodko mówi o perspektywach światowej gospodarki w świetle kryzysu finansowego oraz o uwarunkowaniach rozwoju krajów transformacji Europy Środkowo-Wschodniej, a także o możliwościach inwestycyjnych w regionie, w tym w szczególności w Polsce. Konferencja odbywa się w hotelu David Intercontinental w Tel Avivie.

tel

Grudzień 11, 2008, godz. 14:00, Aula Główna
Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku Białej serdecznie zaprasza na wykład zatytułowany "Dokąd zmierza światowa gospodarka?", który wygłosi Dyrektor Centrum Badawczego TIGER, prof. Grzegorz W. Kołodko. Spotkanie odbywa się w siedzibie uczelni, w Bielsku-Białej przy ul. Tańskiego 5.

Grudzień 11, 2008, godz. 11:00
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej serdecznie zaprasza na wykład zatytułowany "Wędrujący świat", który wygłosi Dyrektor Centrum Badawczego TIGER, prof. Grzegorz W. Kołodko. Spotkanie odbywa się w siedzibie uczelni, w Bielsku-Białej przy ul. Willowej 2.

Grudzień 9-11, 2008
Dr Małgorzata Runiewicz-Wardyn wzięła udział w szkoleniu instruktorów kursu  "Microeconomics of Competitiveness" (MoC) zainicjowanego przez Prof. Micheala Portera,  Dyrektora Institute for Strategy and Competitiveness Harvard Business School. Obecnie sieć MoC zrzesza 84 uczelni na świecie. Akademia Leona Koźmińskiego planuje wprowadzić ten przedmiot od października 2009 r.

MOC

Grudzień 10, 2008 godz. 16:00, sala D 304
W ramach cyklu Interdyscyplinarne Seminarium u Koźmińskiego wyniki swoich badań zaprezentuje Dr Jacek Tomkiewicz. Dr Tomkiewicz przedstawi referat pt. "Nierówności dochodowe w krajach posocjalistycznych - mechanizmy i uwarunkowania na tle tendencji światowych", koreferentem będzie prof. Hanna Kuzińska z Katedry Finansów Akademii Leona Koźmińskiego.

Grudzień 10, 2008, 15:00
Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie (Ul. Krakowskie Przedmieście 7) gości autora "Wędrującego świata", prof. Grzegorza W. Kołodko. Gość odpowiada na pytania uczestników oraz podpisuje swą najnowszą książkę.

Grudzień 8-9, 2008
Dr Jacek Tomkiewicz bierze udział w międzynarodowej konferencji organizowanej przez Narodowy Bank Polski na temat: "Migracja, rynek pracy i wzrost gospodarczy w Europie po rozszerzeniu UE". Dr Tomkiewicz zaprezentuje referat pt. "Migration and Income Inequalities both within and between "Old" and "New" EU Members".
Program konferencji

Grudzień 8, 2008, 18:00
Klub Inteligencji Lewicy zaprasza na wykład prof. Grzegorza W. Kołodko pt. "Dokąd zmierza świat i Polska?". Spotkanie odbywa się w sali widowiskowej Centrum "Łowicka", w Warszawie przy ul. Łowickiej 21.

Grudzień 5, 2008, 14:00
Na zaproszenie Sanockiego Centrum Kultury prof. Grzegorza W. Kołodko wygłasza wykład pt. "Dokąd zmierza świat?". Spotkanie odbywa się w siedzibie centrum, w Sanoku przy ul. Mickiewicza 24.

Grudzień 5, 2008, 12:30
Księgarnia "Quo Vadis" w Sanoku (ul. Jagiellońska 9) gości autora "Wędrującego świata", prof. Grzegorza W. Kołodko. Gość odpowiada na pytania uczestników oraz podpisuje swą najnowszą książkę.

Grudzień 5, 2008, 10:00, Budynek F, Aula
Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Miasta Sanoka, oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku serdecznie zapraszają na wykład prof. Grzegorza W. Kołodko pt."Wedrujący swiat".

Grudzień 4, 2008, 15:30
Prof. Grzegorz W. Kołodko ponownie gości w Rzeszowie - tym razem na zaproszenie Wojewódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Dyrektor TIGERa wygłasza wykład zatytułowany "Dokąd zmierza świat?".

Grudzień 4, 2008, godz. 9:30
Na zaproszenie uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Curie-Skłodowskiej prof. Grzegorz W. Kołodko gości w Rzeszowie w z wykładem zatytułowanym "Dokąd wędruje światowa gospodarka?"

Grudzień 2, 2008, godz. 17:15
Wykładem zatytułowanym "Dokąd zmierza świat?" prof. Grzegorz W. Kołodko inauguruje swoje obrady VI Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Listopad 13-30, 2008
Wystawa fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko - "Świat jaki jest..." - wędruje do Olsztyna, gdzie ponad 200 zdjęć wykonanych w wielu miejscach świata eksponuje Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie przy ul. Marii Rodziewiczówny 3. Wernisaż z udziałem autora odbywa się w czwartek, 13-go listopada o godz. 17:00.

Listopad 29, 2008, 13:30
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Sage Symfonia zapraszają na wykład prof. Grzegorza W. Kołodko pt. "Kryzys i świat przyszłości". Wystąpienie oraz udział w panelu dyskusyjnym odbywa się podczas Konkursu "Księgowy Roku 2008" w hotelu Intercontinental w Warszawie, ul. Emilii Plater 49, II piętro, połączone sale Verdi + Puccini + Mozart.

Listopad 27, 2008, 17:00
Księgarnia PWN w Łodzi (Ul. Więckowskiego 13) gości autora "Wędrującego świata", prof. Grzegorza W. Kołodko. Gość odpowiada na pytania uczestników oraz podpisuje swą najnowszą książkę.

Listopad 27, 2008, 14:00, budynek A
Na zaproszenie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Zrozumieć świat". Spotkanie odbywa się w siedzibie uczelni, w Łodzi przy ul. Targowej 61/63.

Listopad 27, 2008, 10:00, sala 31
Na zaproszenie prof. Antoniego Wierzbińskiego, Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Dokąd zmierza świat?". Spotkanie odbywa się w siedzibie uczelni, w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32.

Listopad 26, 2008
W siedzibie Komisji Europejskiej odbywa się konferencja podsumowującą dorobek naukowy projektu pt "Inequalities: mechanisms, effects and policies", którego TIGER jest jednym z wykonawców. W konferencji TIGER będzie reprezentowany przez Dr. Jacka Tomkiewicza.

Listopad 24, 2008, 17:00, Stara Aula
Na zaproszenie Uniwersytetu Warszawskiego prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Dokąd zmierza świat?". Spotkanie odbywa się w siedzibie uczelni, w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Listopad 24, 2008, 11:40
Na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Zrównoważonego Rozwoju 'OIKOS', działającego w Szkole Głównej Handlowej, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Jaki jest ten świat? Jaki będzie?". Spotkanie odbywa się w siedzibie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugo Kołłątaja w Warszawie przy ul. Grójeckiej 93.

Listopad 22, 2008, 14:00
Na zaproszenie Akademii Młodych Liderów Fundacji Amicus Europae prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Dokąd zmierza świat?". Spotkanie odbywa się w Warszawie przy al. Przyjaciół 8/5.

Listopad 20, 2008, 13:00
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie gości (w dniach 20 - 21 listopada) Targi Wydawnictw Ekonomicznych. Przy stoisku Wydawnictwa Prószyński i S-ka prof. Grzegorz W. Kołodko podpisuje swoją najnowszą książkę "Wędrujący świat". To znakomita okazja, aby zdobyć egzemplarz z osobistą dedykacją i oryginalnym autografem autora! Zapraszamy!

Listopad 19, 2008, godz. 16:00, sala B5
Prof. Grzegorz W. Kołodko zaprasza na comiesięczne seminarium TIGERa. Tym razem gościmy Pana Macieja Leśnego, Przewodniczącego Rady Nadzorczej BRE Banku SA, który wygłosi referat pt. "Rady nadzorcze wiodących instytucji finansowych. Funkcjonowanie i zagrożenia".
CV
Streszczenie

Wojciechowski

Listopad 18, 2008, godz. 18:00
"Świat na wyciągnięcie myśli", to tytuł spotkania z prof. Grzegorzem W. Kołodko, autorem książki "Wędrujący świat", które organizuje warszawski EMPiK (róg Alej Jerozolimskich i Nowego Światu). Spotkanie prowadzi Red. Jacek Żakowski z tygodnika "Polityka". Jeszcze jedna okazja do zdobycia książki z autografem autora. Zapraszamy!
Fotorelacja ze spotkania w EMPiKu

empik

Listopad, 14, 2008 godz. 13:00
Na zaproszenie Polskiej Izby Ekologii prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład "Wędrujący świat - granice wzrostu". Spotkanie odbywa się w Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Leśnik" w Ustroniu - Jaszowcu, ul. Turystyczna 7.

Listopad 15, 2008, godz. 9:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko gości z sześciogodzinnym wykładem dla słuchaczy Executive Master of Business Administration Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Temat wykładu to "Wędrujący świat. Uwarunkowania i zagrożenia rozwoju globalnej gospodarki".

Wojciechowski

Listopad 13, 2008, godz. 18:00
Księgarnia Książnicy Polskiej w Olsztynie (Pl. Jana Pawła II 2/3) gości w swojej Kawiarni Literackiej autora "Wędrującego świata", prof. Grzegorza W. Kołodko. Spotkanie odbywa się w formie wywiadu. Gość także odpowiada na pytania uczestników oraz wszystkich chętnym podpisuje swą najnowszą książkę.

Listopad 13, 2008, 10:30
Prof. Grzegorz W. Kołodko ponownie gości w Olsztynie - tym razem na zaproszenie Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Dyrektor TIGERa wygłasza wykład zatytułowany "Dokąd zmierza świat?".

Listopad 11, 2008
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w konferencji nt. "Economic and Social Development in the Central and East European Countries", którą organizują Demokraci Unii Europejskiej oraz Grupa PRESCOM. Demokraci UE (EUD) jest stowarzyszeniem partii, ruchów i organizacji politycznych działających na szczeblu europejskim jako ponadnarodowa partia i skupiającym członków zarówno z centrolewicy, jak i centroprawicy. PRESOM  (Privatization and the European Social Model is a Coordination Action, CA) jest wspierane w ramach 6-go Programu Ramowego Unii Europejskiej jako Priorytet 7-y: Obywatele i Zarządzanie w Społeczeństwie Opartym na Wiedzy. Prof. Kołodko prezentuje na konferencji referat zatytułowany "A Two-thirds of Success. Poland's Post-Communist Transformation 1989-2008". Konferencja odbywa się w Brukseli w siedzibie Parlamentu Europejskiego.
Program konferencji
Streszczenie referatu   

Wojciechowski

Listopad 9, 2008, godz. 11:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko na X Kongresie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dyrektor TIGERa przyjął zaproszenie i wystąpi jako gość specjalny na odbywającym się w Warszawie kongresie partii ludowej, mówiąc o uwarunkowaniach i perspektywach długookresowego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Odniesie się także do implikacji kryzysu finansowego oraz problemów ekologicznych współczesnego świata. Prof. Kołodko w latach 1994-97 i 2002-03 był wicepremierem ds. gospodarczych i ministrem finansów w czterech różnych rządach, w których PSL - obecnie partner koalicyjny współrządzący z Platformą Obywatelską - uczestniczył jako koalicjant. Na czele pierwszego z tych rządów - w latach 1994-95 - stał Premier Waldemar Pawlak, Prezes PSL i aktualnie wicepremier ds. gospodarczych w rządzie PO-PSL.
Media: "Kongres bez Tuska, ale będzie Kołodko"

001

Listopad 8-9, 2008
Koło Naukowe TYGRYSKI, które funkcjonuje przy Centrum Badawczym TIGER, organizuje dwudniową konferencję, w czasie której uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie: "Dokąd zmierza gospodarka światowa?". W odpowiedzi na to pytanie pomogą studentom prof. Grzegorz W. Kołodko, Dyrektor TIGERa, dr Jastrząb - historyk gospodarczy z Akademii Leona Koźmińskiego oraz dr Marcin Piątkowski z TIGERa.

001

Listopad 5, 2008, 17:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko spotkał się z Prezydentem Rzeczypospolitej, Panem Lechem Kaczyńskim. Podczas spotkania, które odbyło się z inicjatywy Pana Prezydenta, prof. Kołodko przedstawił uwarunkowania i perspektywy wprowadzenie Polski do obszaru wspólnej waluty Unii Europejskiej - euro. Dyrektor TIGERa przekonał Prezydenta co do korzyści, jakie przyniesie to na długą metę polskiej gospodarce i społeczeństwu, akcentując konieczność skoordynowanych między rządem i bankiem centralnym zabiegów na rzecz wprowadzenie euro przy właściwym kursie walutowym. Kurs ten musi sprzyjać konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu. Zdaniem prof. Kołodko powinien on kształtować się blisko 4 złotych za euro i wejście do obszaru euro z takim kursem wciąż jeszcze - pod warunkiem prowadzenia przez władze zgodnej polityki i twardych negocjacji z Komisją Europejską - jest możliwe nawet w roku 2012. Najważniejsze wszakże jest, by dokonać tego przy właściwym kursie, a dopiero stąd winien być wyprowadzony termin akcesji. Po spotkaniu, które odbiło się niezwykle szerokim echem, Kancelaria Prezydenta zorganizowała w Pałacu konferencję prasową z prof. Kołodko. Była ona na żywo transmitowana przez główne stacje telewizyjne.

001

Październik 2008
"Patrząc w przyszłość" to tytuł artykułu prof. Grzegorza W. Kołodko opublikowanego w dwumiesięczniku "Ekonomista", 2008, nr 4, s. 555-560.
Artykuł

Czerwiec - Październik 2008
Na rankingowej liście książek - hitów czytelniczych "Rzeczpospolitej" znalazło się najnowsze dzieło prof. Grzegorza W. Kołodko "Wędrujący świat". Pośród 13 największych bestsellerów ("najchętniej kupowanych książek o tematyce ekonomicznej w minionym półroczu", jak określa to gazeta) prof. Kołodko jest jedynym polskim autorem... Nareszcie coś z Polski wychodzi, a nie tylko jest do niej importowane! Przy tej okazji Aleksandra Fandrejewska, autorka recenzji publikowanej w "Rzeczpospolitej", stwierdza: "To opowieść naukowo-literacka. ...nadzwyczaj interesująca lektura... Udało się Grzegorzowi Kołodce pokazać, jak skomplikowane są zależności pomiędzy różnymi zjawiskami i miejscami i jak rzadko się nad tym zastanawiamy." ("Rzeczpospolita", 16 czerwca 2008 r., s. B8).

Plac Wilsona

Wrzesień, 28, 2008
30. Warszawski Maraton pokonany! To także był jubileuszowy, 30. maraton, który podczas minionych siedmiu lat przebiegł Dyrektor TIGERa, prof. Grzegorz W. Kołodko. Tym razem w czasie 4 godziny 37 minut i 57 sekund. To już czwarty maraton w tym roku i chyba do końca roku wystarczy...

maraton

Październik 29, 2008, godz. 15:20
Prof. Grzegorz W. Kołodko ponownie gości w Szkole Głównej Handlowej z wykładem dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Temat wykładu to "Dokąd zmierza światowa gospodarka?" Spotkanie odbywa się w auli A, w budynku A przy ul. Rakowieckiej 24.

Październik 28, 2008, godz. 16:00
Odbyła się frapująca "debata na szczycie" na temat roli państwa we współczesnej gospodarce. "Ile państwa w państwie?" - to tytuł dyskusji pomiędzy dwoma uznanymi uczonymi reprezentującymi istotnie odmienne punkty widzenia. Dr David D. Friedman jest profesorem prawa na Santa Clara University, jezuickiej, katolickiej uczelni w Santa Clara w Kalifornii. Według Wikipedii "W swojej wydanej w 1973 roku książce pt. "The Machinery of Freedom" Friedman rozwinął formę anarcho-kapitalizmu, w którym wszystkie dobra i usługi, włącznie z prawem, mogą być dostarczane przez wolny rynek." Profesor Friedman jest synem laureata Nagrody Nobla w ekonomii, Miltona Friedmana. Profesor Grzegorz W. Kołodko, dyrektor Centrum Badawczego TIGER, były dwukrotny (1994-97 i 2002-03) wicepremier i minister finansów Rzeczypospolitej Polskiej, jest autorem wielu artykułów naukowych i książek opublikowanych w 24 językach w ponad 40 krajach. W ostatnio wydanym bestsellerze "Wędrujący świat" przedstawia nieortodoksyjną koincydencji teorię rozwoju gospodarczego oraz Nowy Pragmatyzm, propozycję alternatywnego wobec zarówno populizmu, jak i upadającego neoliberalizmu podejścia do polityki społeczno-ekonomicznej. Dyskusja odbywa się w auli Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 59. Wszystkich chętnych do debaty zapraszamy!

28

Październik 3-27, 2008
Wędrująca wystawa fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowana "Świat jaki jest..." postanowiła zawitać do Łodzi i jest eksponowana do 27 października w galerii PATIO - Centrum Sztuki w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej. Zapraszamy!

Październik 25, 2008, godz. 10:00
Wykładem zatytułowanym "Wędrujący świat. Szanse i zagrożenia długofalowego rozwoju" prof. Grzegorz W. Kołodko inauguruje zajęcia w nowym roku akademickim na Podyplomowym Studium Wartości Firmy Szkoły Głównej Handlowej.

Październik 23, 2008, godz. 12:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład inauguracyjny na uroczystości rozpoczęcia nowego roku akademickiego 2008/09 w Małopolskiej Szkole Wyższej w Brzesku. Temat wykładu to "Wędrujący świat. Szanse i zagrożenia długofalowego rozwoju".

Październik 22, 2008, godz. 16:00, sala B5
Prof. Grzegorz W. Kołodko zaprasza na seminarium TIGERa. Naszym gościem jest Dr Paweł Wojciechowski, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., który mówi na temat "Atrakcyjność inwestycyjna Polski i jej determinanty. Rola polityki podatkowej".
CV
Tezy

Wojciechowski

Październik 20, 2008, godz. 16:30
Na zaproszenie Pomorskiego Klubu Współczesnej Myśli Politycznej prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza w Gdańsku wykład zatytułowany "Dokąd zmierza świat i Polska?", a po wykładzie prowadzi dyskusję oraz podpisuje książkę "Wędrujący świat". Spotkanie odbywa się w audytorium Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku-Wrzeszczu, ul. Fiszera 14 (obok Politechniki Gdańskiej).

Październik 20, 2008, godz. 12:30
Prof. Grzegorz W. Kołodko ponownie gości w Trójmieście. Tym razem spotyka się z profesurą i studentami Wyższej Szkoły Bankowej, prezentując tezy swojej książki pt. "Wędrujący świat". Spotkanie odbywa się w siedzibie uczelni, w Gdańsku przy ul. Żabi Kruk 12.

Październik 18, 2008
Pod wymownym tytułem "Prawda w oczy" tygodnik "Przegląd" publikuje obszerny wywiad z prof. Grzegorzem W. Kołodko, w którym dyrektor TIGERa odpowiada redaktorowi Andrzejowi Dryszelowi na kilkanaście trudnych pytań na temat stanu światowej gospodarki, kryzysu gospodarczego, sposobów jego przezwyciężania, perspektyw na przyszłość oraz bestsellera "Wędrujący świat".  

Październik 18, 2008, godz. 11:00
Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie serdecznie zaprasza na wykład inauguracyjny zatytułowany "Wędrujący świat", który podczas ceremonii zapoczątkowania nowego roku akademickiego 2008/09 wygłosi Dyrektor Centrum Badawczego TIGER, prof. Grzegorz W. Kołodko.

Październik 14, 2008, godz. 11:00
"Dokąd zmierza świat i Polska?" to tytuł dyskusji wokół problematyki bestsellera prof. Grzegorza W. Kołodko. "Wędrujący świat", którą w Tarnowie organizuje Federacja Młodych Socjaldemokratów we współpracy z Państwową Wyższa Szkołą Zawodową oraz Małopolską Wyższą Szkołą Ekonomiczną.

Październik 13, 2008, godz. 18:15
Prof. Andrzej Białas i Polska Akademia Umiejętności organizują spotkanie zatytułowane "Wędrujący świat. Debata nad książką profesora Grzegorza W. Kołodko 'Wędrujący świat'". To rzadka okazja w tak doborowym gronie posłuchać i podyskutować interdyscyplinarnie o fundamentalnych problemach i perspektywach światowej gospodarki, ludzkości i cywilizacji. Spotkanie odbywa się w siedzibie PAU w Krakowie przy ul. Sławkowskiej 17.

Październik 13, 2008, godz. 12:00
Na zaproszenie prof. Michała Śliwy, Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (ul. Podchorążych 2) prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Zrozumieć świat, czyli dokąd zmierza człowiek i gospodarka?"

Październik 11, 2008, 16:00
I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tczewie, którego absolwentem jest prof. Grzegorz W. Kołodko, obchodzi swoje 60-lecie. Z tej okazji, podczas uroczystości rocznicowych, z uczniami szkoły i jej absolwentami spotyka się autor "Wędrującego świata".

tczew

Październik 10, 2008
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w odbywającej się na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Trento międzynarodowej konferencji pt. "Apparent Antithesis: Globalisation and Local Development", prezentując referat zatytułowany "20 Years of Poland's Great Transformation and the Lessons to Be Learnt". Organizatorem konferencji jest School on Local Development Uniwersytetu.

Treno

Październik 9, 2008, godz. 10:00
To jest to! Prawdziwa debata XV-lecia! Prof. Andrzej K. Koźmiński, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego zaprasza do udziału w interdyscyplinarnym seminarium "Dokąd zmierza świat? Debata nad książką profesora Grzegorza W. Kołodko 'Wędrujący świat'". Uczestniczą profesorowie: Janusz Czapiński, psycholog, Uniwersytet Warszawski, Witold M. Orłowski, ekonomista, NOBE - Niezależny Ośrodek Badań Ekonomicznych i Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, Edmund Wnuk-Lipiński, socjolog, Polska Akademia Nauk, Krzysztof Zamorski, historyk, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału! Debata odbywa się a auli Akademii Leona Koźmińskiego, ul. Jagiellońska 59.

9


Patronat medialny:

logo
logo
logo
logo
logo

Październik 8, 2008, godz. 16:00
Klub Polskiej Racji Stanu, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Klub Przyjaciół "Kontakt" oraz Klub Absolwentów Uczelni Zagranicznych zaprasza na spotkanie z prof. Grzegorzem W. Kołodko. Spotkanie, zatytułowane "Wędrujący świat", odbywa się w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 115 (wejście od ul. Przechodniej) w "Domu Przyjaźni", sala 109.

Październik 7, 2008, 13:00
Na zaproszenie prof. Stefana Forlicza, Rektora Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Wędrujący świat". Spotkanie odbywa się na Wydziale Ekonomicznym WSB w Opolu.

Październik 4, 2008, godz. 9:20
Prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład inauguracyjny zatytułowany "Wędrujący świat. Perspektywy długofalowego rozwoju" w ALMAMER - Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie. Uroczystość odbywa się w Teatrze Polskim przy ul. Karasia 2.

ALMAMER

Lipiec - Wrzesień 2008
Portal internetowy www.wedrujacyswiat.pl, związany z najnowszą książką prof. Grzegorza W. Kołodko "Wędrujący świat", w drugim kwartale br. odwiedziło aż 11205 gości z 40 krajów i 247 polskich miejscowości.

Swiat

Polska

Wrzesień 29, 2008, godz. 12:00
Akademia Leona Koźmińskiego obchodzi jubileusz XV-lecia! Gratulujemy! Tym bardziej uroczysty charakter ma tegoroczna inauguracja roku akademickiego 2008/09. Zapraszamy do udziału!

Wrzesień 25-26, 2008
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w konferencji naukowej na temat "Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy w kontekście uwarunkowań instytucjonalnych". Podczas konferencji, tradycyjnie już organizowanej przez kierowaną przez prof. Michała Gabriela Woźniaka Katedrę Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Dyrektor TIGERa wygłosi referat zatytułowany "Nierówności a rozwój społeczno-gospodarczy. Wartości, instytucje, polityka".
Program konferencji

Wrzesień 19-20, 2008
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w międzynarodowej konferencji poświęconej problematyce nierówności w podziale dochodów i majątku. Spotkanie pod hasłem "Inequality in the West and in the World: Evidence and Mechanisms" organizowane jest przez Wydział Ekonomii Uniwersytetu Rzymskiego 'La Sapienza', a Dyrektor TIGERa wystąpi w końcowym panelu odpowiadającym na pytanie: "Is inequality in advanced countries and all over the world the same phenomenon?"
Program konferencji

Wrzesień 11, 2008, godz. 9:00
W dniach 10-13 września w Krynicy-Zdroju odbywa się pod hasłem "Europejskie dylematy. Europa Środkowa - partner czy statysta?" XVIII Forum Ekonomiczne. Na głównym panelu dyskutującym stan i perspektywy gospodarki światowej wraz prof. Edmundem Phelpsem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w roku 2006, wystąpi Dyrektor TIGERa, prof. Grzegorz W. Kolodko. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do debaty na szczycie!

Polska

Wrzesień 10, 2008, godz. 19:00
Wernisaż wystawy fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko "Świat jaki jest..." w Galerii Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych w Krynicy-Zdroju przy ul. Piłsudskiego 19. Zdjęcia można oglądać w godzinach od 10:00 do 17:00 do dnia 26 września.

Wrzesień 10, 2008, godz. 16.15
Prof. Grzegorz W. Kołodko wystąpi w panelu pt. "Rozszerzenie Unii Europejskiej - Prawie 5 Lat Później", którego moderatorem będzie dr Marcin Piątkowski, Główny Ekonomista PKO BP i adiunkt w TIGER-rze. Celem panelu jest ocena wpływu rozszerzenia Unii na gospodarki starych i nowych członków Unii. Czy dzięki akcesji nowych członków gospodarki europejskie stały się bardziej konkurencyjne? Jaki jest bilans strat i zysków dla nowych i starych członków? Jakie nowe wyzwania przyniosło rozszerzenie? Czy z punktu widzenia rozwoju gospodarczego UE proces roszerzenia powinien być kontynuowany? Obok prof. Kołodko, w panelu wystąpi dr Christoph Rosenberg, Przedstawiciel MFW na Europę Środkowo-Wschodnią, dr Thomas Laursen, Główny Ekonomista na Europę Centralną i Kraje Bałtyckie, Bank Światowy oraz dr Ihor Mitiukov, Prezes Morgan Stanley Ukraina, były minister finansów Ukrainy.

Lipiec 15-Sierpień 31, 2008
I znów nadszedł czas wędrówki. Tym razem prof. Grzegorz W. Kołodko udaje się w samotną wyprawę do Ameryki Południowej i na Karaiby - od gór Kolumbii i dorzecza Orinoko w Wenezueli poprzez plaże na wyspach Trynidad i Tobago do dżungli Gujany i Surinamu. Czekamy na wrażenia. I na zdjęcia!

Ameryka Pol

Lipiec 2008
"Why Is This Financial Crisis Occurring? How to Respond to It?" to tytuł 113-go zeszytu z serii TIGER Working Paper Series. Autami są Daniel Daianu oraz Laurian Lungu.

twp

Czerwiec 1 - Lipiec 4, 2008
Wystawa fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko - "Świat jaki jest" - przenosi się na drugi kraniec Polski - ze Szczecina do Krakowa. Ekspozycję fotografii Dyrektora TIGERa organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna (ul. Rajska 2). Wernisaż, z udziałem Dyrektora TIGERa, odbywa się w niedzielę, 1 czerwca o godz. 17:00.

Czerwiec 2008
"Structural Change without Trust: Reform Cycles in Hungary and Slovakia" to tytuł 112-go zeszytu z serii TIGER Working Paper Series. Autorem jest Dóra Győrffy.

twp

Kwiecień 7 - Czerwiec 28, 2008
To dopiero jest maraton! W ciągu dwu miesięcy ponad 70 specjalnych wykładów w 25 miastach, na wszystkich uniwersytetach i akademiach ekonomicznych, na głównych politechnikach, a także w kilkunastu innych większych uczelniach! Prof. Grzegorz W. Kołodko realizuje swój Tour de Pologne - cykl spotkań autorskich związanych z promocją jego fascynującej książki "Wędrujący świat". Na tej mapie znaleźć można dokładną informację o wykładach Dyrektor TIGERa i sprawdzić, gdzie i kiedy można mu zadać trudne pytania na temat światowej gospodarki i naszej przyszłości. Na pewno z chęcią odpowie. ZAPRASZAMY!

WS okladka

Czerwiec 28, 2008, godz. 12:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom studiów MBA WSPiZ im. Leona Koźmińskiego. Warto pamiętać, że to właśnie nasza uczelnia była pionierem we wprowadzaniu kwalifikacji MBA w Polsce.

Czerwiec 27, 2008, godz. 14:00
Koniec wieńczy dzieło. Kończy się także kolejny rok akademicki. Na uroczystości wręczenie dyplomów absolwentom prawa WSPiZ im. Leona Koźmińskiego prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład na temat "Wędrujący świat". Absolwenci otrzymają nie tylko dyplomy, ale także egzemplarz najnowszej książki Dyrektora TIGERa z osobistą dedykacją i autografem!

Czerwiec 21-22, 2008
Już trzeci maraton w tym roku (a dokładniej podczas czterech ostatnich miesięcy) przebiegł prof. Grzegorz W. Kołodko. Tym razem pokonał dystans 42 km 195 m na III Nocnym Maratonie Świętojańskim w Gdyni w czasie 4 godz. 29 min. 35 sek.

Wider

Czerwiec 20, 2008, godz. 12:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w uroczystym zakończeniu kształcenia w Akademii Zarządzania WSPiZ im. Leona Koźmińskiego. To znakomita okazja, aby zdobyć egzemplarz najnowszej książki Dyrektora TIGERa z osobistą dedykacją i oryginalnym autografem autora!

Wider

Czerwiec 16 - 18, 2008
Dr Jacek Tomkiewicz bierze udział w międzynarodowym seminarium pt. Social and Political Dimensions of Inequality, które jest organizowane przez UNRISD - instytut ONZ zajmujący się problematyką rozwoju społecznego.

Wider

Czerwiec 13-14, 2008
WIDER, World Institute for Development Economics Research World Institute for Development Economics Research, działający w ramach Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych, organizuje międzynarodową konferencję na temat "Country Role Models for Development Success". Do udziału w konferencji, która odbywa się w Helsinkach, został zaproszony m. in. prof. Grzegorz W. Kołodko, który przedstawia referat na temat wniosków płynących z polskiej transformacji dla krajów rozwijających się. Dyrektor TIGERa jest związany z WIDER-em od roku 1988. W tym czasie opublikował w wydawnictwach instytutu pięć opracowań naukowych i ostatnio rozdział zatytułowany "Institutions, Policies and Economic Development" w książce "Advancing Development. Core Themes in Global Economics". WIDER gościł go także jako Distinguished Sasakawa Chair and Research Professor in Development Policy w latach 1997-98, kiedy to napisał książkę pt. "From Shock to Therapy. The Political Economy of Postsocialist Transformation", opublikowaną później, w roku 2000, przez Oxford University Press, i następnie w pięciu innych językach.

Wider

Czerwiec 11, 2008, godz. 13:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko zaprasza na seminarium TIGERa, w ramach którego Profesor Ping Chen z China Center for Economic Research na Uniwersytecie w Pekinie wygłasza wystąpienie pt. "Polityka gospodarcza w Chinach".

Czerwiec 5-11, 2008
Profesor Ping Chen z China Center for Economic Research na Uniwersytecie w Pekinie gości w Centrum Badawczym TIGER. Profesor Chen odbywa serię konsultacji na temat polskiej transformacji systemowej oraz wygłasza wystąpienie pt. "Polityka gospodarcza w Chinach".

Czerwiec 2-3, 2008
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w międzynarodowym seminarium zatytułowanym "Poland's Long-term Perspectives". First Warimpex Business Summit odbywa się w Krakowie, w Hotelu Andel's, ul. Pawia 3, a Dyrektor TIGERa przedstawi swoją opinię na temat uwarunkowań i perspektyw długofalowego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski w pierwszym dniu spotkania, w panelu "General and Macroeconomic Considerations" (godz. 15:00 - 19:00).
Program konferencji

Maj 2008
Rosyjski kwartalnik "Ekonomiczeskaja Politika", No. 2/2008, s. 75-88, publikuje artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany "Uspiech na dwie treti. Sistemnaja transformacija w Polsze i uroki na buduszcze" ("Sukces w dwóch trzecich. Transformacja ustrojowa w Polsce i wnioski na przyszłość").
Artykuł (po rosyjsku)

Maj 2008
Członek Rady Naukowej TIGERa, prof. Justin Yifu Lin, Dyrektor China Center for Economic Research na Uniwersytecie Pekińskim, zostaje powołany na stanowisko Wiceprezydenta ds. Rozwoju i Głównego Ekonomisty Banku Światowego. Profesor Lin od wielu lat współpracuje z Dyrektorem TIGERa, prof. Grzegorzem W. Kołodko nad zagadnieniami transformacji systemowej i rozwoju gospodarczego, a ostatnio gościł u nas w grudniu 2005 roku z wykładem zatytułowanym "Lessons of China's Transition from a Planned Economy to a Market Economy" w ramach serii Distinguished Lectures.

lin

Maj 29, 2008, godz. 17:00
Prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu CZWARTKI U EKONOMISTÓW. XVII Konwersatorium "Czwartki u ekonomistów" poświęcone jest debacie nad najnowszą książką prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowaną "Wędrujący świat". Zapraszamy do dyskusji, do której wprowadzenie wygłosi autor.

Maj 28, 2008, godz. 16:00, sala B5
Prof. Grzegorz W. Kołodko zaprasza na seminarium TIGERa, w ramach którego Ciro Eduardo Ferreira, goszczący w TIGERze stażysta z Brazylii, wygłosi wykład pt. "Russia's Accession to the World Trade Organization".
Streszczenie (w jęz. angielskim)
CV

Ciro

Maj 12 - 28, 2008
Wystawa fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko - "Świat jaki jest" - wędruje do Szczecina, gdzie ponad 200 zdjęć wykonanych w wielu miejscach świata eksponuje Biuro Wystaw Artystycznych w Sali Świętoborzyców na Zamku Książąt Pomorskich. Wernisaż z udziałem autora odbywa się w poniedziałek, 12-go maja o godz. 15:00.

Maj 17, 2008, godz. 14:00
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbywają się (w dniach 15 - 18 maja) 53 Międzynarodowe Targi Książki. Przy stoisku Wydawnictwa Prószyński i S-ka prof. Grzegorz W. Kołodko podpisuje swoją najnowszą książkę "Wędrujący świat". To znakomita okazja, aby zdobyć egzemplarz z osobistą dedykacją i oryginalnym autografem autora! Zapraszamy!

WS okladka

Maj 16, 2008, godz. 12:00
Wielki Tour de Pologne prof. Grzegorza W. Kołodko trwa! Wykład pt. "Zrozumieć świat" na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (ul. Dewajtis 5, Aula im. Jana Pawła II)  to już 50-te podczas ostatnich 6 tygodni spotkanie z autorem bestselleru "Wędrujący świat". W dotychczasowych spotkaniach udział wzięło ponad 8 tysięcy osób. Przed nami, w ciągu najbliższego miesiąca, jeszcze 20 dalszych wykładów, spotkań autorskich i debat, na które wszystkich zainteresowanych zapraszamy!

Wider

Z Księdzem Profesorem Ryszardem Rumiankiem - Rektorem UKSW

Maj 14, 2008, godz. 16:00
Prof. Andrzej K. Koźmiński, Rektor WSPiZ im. Leona Koźmińskiego, i prof. Grzegorz W. Kołodko, Dyrektor TIGERa, serdecznie zapraszają na kolejny, 20-ty już wykład z cyklu TIGER & WSPiZ Distinguished Lectures. Tym razem naszym gościem jest Profesor Robert J. Aumann z Center for the Study of Rationality na Hebrew University w Jerozolimie. Profesor Aumann otrzymał - wraz z prof. Thomasem C. Schellingiem - Nagrodę Nobla w Ekonomii w 2005 roku za "poszerzenie poprzez analizę teorii gier naszego zrozumienia kwestii konfliktu i współpracy". Temat specjalnego wykładu Laureata Nagrody Nobla to "Game Engineering".
Autobiografia Prof. R. J. Aumanna
Wykład wygłoszony z okazji Nagrody Nobla

Diploma

Maj 8, 2008
Dr Małgorzata Runiewicz-Wardyn wzięła udział w spotkaniu z Panią Profesor Vairą Vike-Freiberga, byłą prezydent Republiki Łotwy, obecnie wizytującej profesor w Institute of Politics, Harvard University. Tematem spotkania był "Sukces Łotwy na drodze z ZSRR do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO".

Runiewicz

Kwiecień 23 - Maj 7, 2008
Wystawę fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko "Świat jaki jest" oglądać można w Galerii PBG SA w Poznaniu. Wernisaż z udziałem autora odbywa się w środę, 23-go kwietnia o godz. 18:00. Wystawa organizowana jest przy współudziale Biura Obsługi Imprez INTEGRA.

Kwiecień 2008
"China's Urban Unemployment Challenge" to tytuł 111-go zeszytu z serii TIGER Working Paper Series. Autorem jest Wei Ge.

twp

Kwiecień 7 - 21, 2008
Wystawa fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko - "Świat jaki jest" - przenosi się do Poznania. 230 fotografii Dyrektora TIGERa eksponuje Galeria 2piR w Rotundzie Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Wernisaż z udziałem autora odbywa się w poniedziałek, 7-go kwietnia o godz. 19:00. Wystawa organizowana jest przy współudziale Biura Obsługi Imprez INTEGRA. Warto dodać, że to bardzo sprawne biuro!

Kwiecień 13, 2008
Zwycięstwooooo!!! 28-my maraton pokonany! Tym razem prof. Grzegorz W. Kołodko biegł wraz z tysiącem innych zawodników w 35 Maratonie w Dębnie. Znakomita organizacja, piękna pogoda, śliczna trasa i 4 godziny 12 minut 29 sekund.

WS okladka

Kwiecień 1, 2008
"El Watan", największy niezależny dziennik algierski, publikuje wywiad z prof. Grzegorzem W. Kołodko, w którym dyrektor TIGERa odpowiada na pytania dotyczące sukcesów polskiej transformacji i pożądane kierunki przemian w gospodarce Algierii. W tych dniach w prasie algierskiej (m.in. w takich tytułach jak "Le Courrier", "L'Expression", "Liberte" i wydawany w języku arabskim "El Khabar") ukazały się komentarze relacjonujące wizytę profesora i jego propozycje co do zmian systemowych i polityki rozwoju.
Wywiad (po francusku)

algieria

Marzec 30, 2008
Przebywający w Algierze prof. Grzegorz W. Kołodko spotkał się z Panem Karimem Djoudi, ministrem finansów Algierii. Przedmiotem roboczej rozmowy były doświadczenia z polskiej transformacji i nich przydatność dla przekształceń systemowych w innych krajach, a także stan i perspektywy rozwojowe gospodarki algierskiej, zwłaszcza kwestie reform sprzyjających dywersyfikacji struktury gospodarki tego kraju, w zbyt dużej mierze opartej na wydobyciu i eksporcie ropy naftowej i gazu.

Algieria

Marzec 27 - Kwiecień 1, 2008
Na zaproszenie Karima Mahmoudi, Prezydenta Confédération des Cadres de la Finance et de la Comptabilité, prof. Grzegorz W. Kołodko przebywa z roboczą wizytą w Algierii. Celem wizyty jest seria konsultacji z ministrami rządu i ekspertami na tematy reform strukturalnych, budowy instytucji i rozwoju gospodarczego oraz udział w specjalnym seminarium dla kierowniczej kadry, podczas którego Dyrektor TIGERa przedstawia wykład na temat "Les politiques de transitions I'économie de marché: expérience polonaise".

Algieria

Marzec 2008
"Polska z globalizacją w tle. Instytucjonalne i polityczne aspekty rozwoju gospodarczego" to tytuł nowej książki prof. Grzegorza W. Kołodko. Wydawcą monografii (213 stron) jest "Dom Organizatora" TNOiK - Towarzystwo Organizacji i Kierownictwa, Toruń. Książka została przygotowana w ramach projektu badawczego pt. "Rozwój i zastój gospodarczy w warunkach globalizacji i transformacji. Aspekty instytucjonalne i polityczne" sfinansowanego ze środków budżetowych na naukę (grant Nr 1 H02C 033 30).
Spis treści
Recenzje
Kupuj przez Internet

PzGwT_Okladka

Luty 25 - Marzec 29, 2008
Wystawa fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko - "Świat jaki jest" - przenosi się do Wrocławia. Ponad 200 fotografii Dyrektora TIGERa eksponuje Dolnośląskie Centrum Fotografii - Domek Romański. Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu (Pl. bpa Nankiera 8) zaprasza! Wernisaż z udziałem autora odbywa się w poniedziałek, 25-go lutego o godz. 17:00.

Marzec 28, 2008, godz. 13:00, sala B17
Prof. Andrzej K. Koźmiński, Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, oraz prof. Grzegorz W. Kołodko, Dyrektor TIGERa, a także Centrum Badań nad Ładem Korporacyjnym zapraszają na wykład prof. Shyama Sundera z Yale University pt. "Better Corporate Governance: What, Why and How?". Wykład odbywa się w ramach naszego cyklu "Distinguished Lecture Series".
CV

Marzec 19-25, 2008
Podobnie jak w latach ubiegłych, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza w Moskwie dla studentów Moskiewskiej Szkoły Ekonomii przy Państwowym Uniwersytecie im. Łomonosowa 20-godzinny cykl wykładów, tym razem na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem w warunkach globalizacji. Podczas minionych kilku lat opublikowano po rosyjsku cztery książki Dyrektora TIGERa: "Polsza 2000. Nowaja ekonomiczeskaja strategija" , Poltext, Warszawa 1996, s. 160, "Polskaja altiernatiwa. Staryje mity, riealnyje fakty i nowaja strategija w processie uspiesznoj transformacji polskoj ekonomiki" (współautor D. Mario Nuti), Rosyjska Akademia Nauk, Moskwa 1997, s. 86, "Ot szoka k terapii. Politiczeskaja ekonomija postsocjalisteczeskich prieobrazowanij", ZAO Żurnał Expert, Moskwa 2000, s. 392 i "Globalizacja i perspektiwy razvitia post-socjalisticzeskich stran", Jewropejskij Gumanitarnij Uniwersitet, Mińsk 2002, s. 200 oraz kilka wiele artykułów w naukowych periodykach rosyjskich, m. in. w "Woprosy Ekonomiki" i "Mir Pieremien". Kilkanaście publikacji prof. Kołodko w języku rosyjskim dostępne jest pod http://www.tiger.edu.pl/kolodko/artykuly.htm#po_rosyjsku.

MSE2

Marzec 19, 2008, godz. 16:00, sala B5
Prof. Grzegorz W. Kołodko zaprasza na comiesięczne seminarium TIGERa. Tym razem naszym gościem jest dr Andrzej Dulka, Prezez ALCATEL-LUCENT Polska. Temat wystąpienia i dyskusji to "Połączenie ALCATEL i LUCENT na polskim rynku. Implikacje dla strategii rozwoju firmy".
Streszczenie
Życiorys

Dulka

Marzec 12, 2008, godz. 15:30
"Na Świętego Grzegorza idzie zima do morza!" Choć to imieniny prof. Grzegorza W. Kołodko, rano cotygodniowy wykład u Koźmińskiego, a popołudniu jeszcze jedno spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w SGH. Tym razem na temat "Wędrujący świat", a więc o globalizacji, rozwoju, ideach i polityce, a także o lekcajch z historii na bliższą i dalszą przyszłość. Zapraszamy!

Marzec 11, 2008, godz. 9:00 - 12:15
Jak co roku, WSPiZ im. Leona Koźmińskiego gości 30-osobową grupę studentów MBA z EADA Business School w Hiszpanii. Tym razem prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza dla nich specjalny wykład zatytułowany "Globalization and Poland's Successful Transition to Market Economy".

Marzec 10, 2008, godz. 10:00
Dr Jacek Tomkiewicz - adiunkt w TIGERa - przedstawi dla studentów MBA z EADA Business School z Hiszpanii wykład pt. "Poland in the Contemporary World".

Marzec 5, 2008, godz. 15:30
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie organizuje specjalny cykl wykładów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do wygłoszenia publicznego wykładu zaproszony został także Dyrektor TIGERa. Temat wykładu prof. Grzegorza W. Kołodko to "Polska transformacja: sukces czy porażka?". Wykład odbywa się w Auli B, gmach główny SGH, al. Niepodległości 162.

Luty 2008
Nakładem profesjonalnego wydawnictwa Markaz é Tahghighat é Estrategik w Iranie ukazała się książka (s. 156) prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowana "Jahani Shodan va ham sat-h Shodan ba digaran dar Eghtesadé gozar", co oznacza w języku farsi (współczesny perski) "Globalizacja i odrabianie zaległości rozwojowych w krajach transformacji". Jest to juz jedenasty język, w którym ukazuje się ta bestsellerowa pozycja.

okl

Luty 2008
Nakładem Wydawnictw Akademickich i Profesjonalnych ukazała się książka zatytułowana "Knowledge-based economy as factor of competitiveness and economic growth" (w języku angielskim) pod redakcją dr Malgorzata Runiewicz-Wardyn.
Spis treści (po angielsku)

MRW

Luty 2008
Adiunkt TIGERa - dr Małgorzata Runiewicz-Wardyn - przebywa do sierpnia na stażu badawczym w Center for European Studies of Harvard University w Cambridge w ramach Harvard University Postdoctoral Visting Scholar Programme 2008. Dr Runiewicz-Wardyn prowadzi badania naukowe nad czynnikami wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności międzynarodowej regionów.

harvard

Luty 27, 2008, godz. 16:00, sala B5
W nowym semestrze pierwszym naszym gościem na comiesięcznym seminarium TIGERa jest Pani Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Przedmiot jej wystąpienia i dyskusji, do której prof. Grzegorz W. Kołodko serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych studentów i wykładowców, to "Film i kino - sztuka czy biznes?"
CV
Streszczenie

Agnieszka Odorowicz

Luty 26, 2008, godz. 12:00
W Akademii Ekonomicznej w Poznaniu odbywa się wyjazdowe posiedzenie Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Główny punkt obrad tego dostojnego gremium to dyskusja nad referatem prof. Grzegorza W. Kołodko na temat "Rozwój i zastój w gospodarce światowej. Historia i przyszłość".

Luty 21, 2008, godz. 17:00
Na zaproszenie prof. Andrzeja Hermana, Dziekana Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład publiczny zatytułowany "Wędrujący świat". Zmieniają się mechanizmy funkcjonowania globalnej gospodarki oraz funkcjonowania światowej społeczności. Jak to się dzieje, że świat jest tak zróżnicowany ekonomicznie i społecznie? Jaką rolę w tej materii odgrywają uwarunkowania kulturowe, a jaką polityka? I czego można się spodziewać w bliższej i dalszej przyszłości? To tylko niektóre z pytań, na które można spodziewać się odpowiedzi podczas tego interesującego wykładu. Zapraszamy o godz. 17:00 do budynku przy ul. Batorego 8, sala nr 23.

Styczeń 24 - Luty 19, 2008
Na zaproszenie prof. Bruna Dallago Dyrektor TIGERa przebywa na Uniwersytecie w Trento. Podczas pobytu we Włoszech prof. Grzegorz W. Kołodko kontynuuje badania z zakresu rozwoju gospodarczego oraz wygłasza cykl wykładów i prowadzi seminaria dla studentów i doktorantów oraz profesury Wydziału Ekonomii na tematy wzrostu gospodarczego i jego związków z przemianami kulturowymi w epoce globalizacji.

Treno

Luty 17, 2008
Zwycięstwo! Siracusa City Marathon (Sycylia) pokonany! I to w 3 godziny 57 minut i 30 sekund! Jest to najlepszy wynik uzyskany przez prof. Grzegorza W. Kołodko od z górą pięciu lat, od czasu New York Marathon w listopadzie 2002 roku.

Siracusa

Luty 11, 2008, godz. 15:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko prowadzi kolejne zajęcia dla magistrantów i doktorantów Graduate School on Local Development na Uniwersytecie w Trento (Univerista degli Studi di Trento). Tym razem temat seminarium to "The Role of Local Government in Development Policy". Zajęcia odbywają się w sali konferencyjnej Facolta di Economia, Via Inama 5.

Trento

Luty 9, 2008
Włoski dziennik "Trentino", w sekcji "Cultura & Societa" ("Kultura i społeczeństwo"), publikuje wywiad z prof. Grzegorzem W. Kołodko zatytułowany "Globalizzazione processo positivo solo se ben governato".
Wywiad (po włosku)

Luty 7, 2008, godz. 15:00
Goszczący we Włoszech, na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Trento, prof. Grzegorz W. Kołodko prowadzi seminarium dla słuchaczy studiów magisterskich i doktorantów Graduate School on Local Development. Temat wykładu i seminarium to "Wither Globalization?". Seminarium odbywa się w sali konferencyjnej Facolta di Economia, Via Inama 5.

7lutego

Styczeń 2008
"How Not to Implement: Hungarian Pension Reforms in an Institutionalist Perspective" to tytuł 110-go zeszytu z serii TIGER Working Paper Series. Autorem jest Igor Guardiancich.

twp

Styczeń 2008
Ukazał się kolejny numer dwumiesięcznika WSPiZ "Master of Business Administration" (6/2007), który na s. 38-43 publikuje artykuł mgra Wojciecha Przychodzenia zatytułowany "GPW w latach 1991-2007 - rozwój i jego główne czynniki"

Styczeń 2008
Wydawany przez Rosyjską Akademię Nauk miesięcznik "Woprosy Ekonomiki" w numerze 11/2007 na s. 44-54 publikuje artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany "Etika w biznesie, ekonomikie i politikie".

Styczeń 2008
Wydawany przez Nova Science amerykański kwartalnik "Current Politics and Economics of Russia, Eastern and Central Europe" publikuje (2007, Vol. 22, No. 5/6, s. 621-662) artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany "Globalization and Catching-up in Emerging Markets".

Styczeń 2008
Ukazał się kolejny numer dwumiesięcznika "Ekonomista" (6/2007), który na s. 799-836 publikuje artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany "Sukces na dwie trzecie. Polska transformacja ustrojowa i lekcje na przyszłość".
Streszczenie

Styczeń 2008
"Mirowoje chozjajstwo i postsocjalisticzeskije preobrazowanija" ("Światowa gospodarka i posocjalistyczne przekształcenia") to tytuł opublikowanego po rosyjsku artykułu prof. Grzegorza W. Kołodko. Tekst ukazał się w kwartalniku "EPOS - Ekonomika, Predprinimatielstwo, Okrużajuszczaja Sreda", No. 4 (32)/2007, s. 94-103.

ros

Styczeń 20, 2008
"Filipino Panorama" - wydawany w języku filipińskim dodatek do gazety "Kuwait Times" - publikuje wywiad z prof. Grzegorzem W. Kołodko zatytułowany "Mayroong pag-asa ang Pinoy!". Dyrektor TIGERa odpowiada na pytania dotyczące reform strukturalnych i polityki rozwoju oraz formułuje swoje sugestie co do kierunków pożądanych zmian instytucjonalnych prowadzących do zróżnicowania gospodarki i zmniejszenia zakresu jej uzależnienia od ropy naftowej.
Wywiad (po filipińsku)

Wrzesień 20, 2007 - Styczeń 20, 2008
Uniwersytet Stanford jest czołową instytucją naukową świata. W ramach tej znakomitej amerykańskiej uczelni funkcjonuje Instytut Hoovera prowadzący badania nad problemami współczesnej gospodarki. W trakcie semestru jesiennego 2007/08 dr Jacek Tomkiewicz, adiunkt TIGERa, prowadzi tam studia na temat dynamiki i struktury dochodów w gospodarkach posocjalistycznych.

Tomkiewicz

Styczeń 18, 2008, godz. 9.00
Z udziałem prof. Grzegorza W. Kołodko, Dyrektora TIGERa, odbywa się międzynarodowa konferencja pt. "Gospodarka oparta na wiedzy jako czynnik konkurencyjnosci oraz wzrostu gospodarczego". Celem konferencji jest zaprezentowanie wyników badań oraz wywołanie dyskusji na temat roli wiedzy jako czynnika wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności gospodarek. Miejscem konferencji jest siedziba Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Aula B17.
Program konferencji (w jez. angielskim)

Styczeń 15, 2008
Kuwejcka prasa komentuje wizytę prof. Grzegorza W. Kołodko w regionie Zatoki. Agencja Prasowa KUNA opublikowała obszerne komentarze po wykładzie Dyrektora TIGERa na American University of Kuwait. "The Daily Star" na pierwszej stronie publikuje wywiad zatytułowany "Globalization: a tool for restructuring, diversifying Kuwaiti Economy". Z kolei "Kuwait Times" zatytułował tekst rozmowy z profesorem "How can Kuwait diversify?"

KuwejtKuwejt2

Grudzień 14, 2007 - Styczeń 18, 2008
Rektor WSPiZ, prof. Andrzej K. Koźmiński zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej "Świat jaki jest...". To niecodziennie wydarzenie, tym bardziej, że autorem eksponowanych fotogramów jest Dyrektor Centrum Badawczego TIGER prof. Grzegorz W. Kołodko, który spenetrował prawie 130 krajów! Komentarz wprowadzający wygłosiła Elżbieta Dzikowska.
Elżbieta Dzikowska o wystawie

okl

Styczeń 14, 2008, godz. 17:00
Na zaproszenie American University of Kuwait w Kuwait City przebywa prof. Grzegorz W. Kołodko, który dla profesury i studentów Wydziału Biznesu i Ekonomii wygłasza wykład zatytułowany "Wither Globalization?"

Kuwait

Styczeń 9-14, 2008
Dyrektor TIGERa przebywa w krajach Zatoki Perskiej. Podczas wizyt w Katarze, Bahrajnie i Kuwejcie prof. Grzegorz W. Kołodko odbywa w kręgach naukowych, politycznych, dyplomatycznych i biznesowych szereg konsultacji merytorycznych na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem i globalizacją.

Persian

Styczeń 11, 2008
Ukazująca się w Doha w języku angielskim gazeta "Qatar Tribune" na pierwszej stronie publikuje wywiad z prof. Grzegorzem W. Kołodko. Rozmowa dotyczy rozwoju regionalnego w warunkach globalizacji oraz perspektyw utworzenia wspólnej waluty krajów skupionych w ugrupowaniu Gulf Economic Council (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Jemen, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie).

KatarKatar2

Styczeń 11, 2008
W trakcie pobytu w Manama, stolicy Bahrajnu, prof. Grzegorz W. Kołodko spotyka się ze studentami College of Business Administration University of Bahrain. Przedmiotem wymiany poglądów są m. in. zagadnienia dotyczące uwarunkowań ekspansji przedsiębiorczości w krajach wyłaniających się rynków, polityka konkurencji w epoce globalizacji oraz profesjonalne kształcenia kadr menedżerskich. Ciekawe, że dokładnie w tym samym czasie wizytę w Bahrajnie składał prezydent USA, George W. Bush.

Manama

Styczeń 10, 2008
Uwarunkowania i perspektywy rozwoju gospodarczego oraz proces regionalnej integracji to przedmiot merytorycznych konsultacji prof. Grzegorza W. Kołodko w Center for International and Regional Studies (CRIS) w Doha. CRIS prowadzi prace badawcze w ramach School of Foreign Service in Qatar waszyngtońskiego Georgetown University. Dyrektor TIGERa spotkał się m. in. z Dyrektorem CRIS - dr. Mehranem Kamrava - oraz z grupą naukowców goszczących w centrum.

Qatar

Styczeń 10, 2008
Podczas roboczego pobytu w Doha, stolicy Kataru, prof. Grzegorz W. Kołodko spotyka się z dr. Husseinem Yusu Kamalem, Ministrem Finansów i Gospodarki. Przedmiotem kosnultacji są problemy integracji regionalnej w ramach ugrupowania Gulf Economic Council, a w szczególności perspektywy utworzenia po 2010 roku obszaru wspólnej waluty w regionie Półwyspu Arabskiego.

Doha

Styczeń 10, 2008
W Teheranie "Iran News", wychodząca po angielsku opiniotwórcza gazeta, publikuje na pierwszej stronie wykład z prof. Grzegorzem W. Kołodko zatytułowany "Iran Must Undertake Economic Reforms".

wywwyw2

Styczeń 8, 2008, godz. 20:30
"Wschód słońca" to romantyczna nazwa cotygodniowej audycji emitowanej przez irańską telewizję - IRIB. Jednakże dyskusja, w której wraz z dr. Mohammadem Nahavandian, Prezydentem Irańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, wystapił Dyrektor TIGERa, dotyczyła niby prozaicznych, ale jakże ważkich problemów wpływu globalizacji na wzrost gospodarczy. W szczególności pytania kierowane do prof. Grzegorza W. Kołodko dotyczyły doświadczeń z polskiej transformacji gospodarki i włączania się do światowej gry ekonomicznej.

IRIB

Styczeń 6-8, 2008
W Teheranie odbywa się międzynarodowa konferencja na temat "Globalization, Privatization and Economic Justice", której organizatorami są National Center for Globalization Studies (NCGS), Iran Chamber of Commerce, Industries and Mines (ICCIM) oraz Iranian Privatization Organization (IPO). W konferencji uczestniczy grupa renomowanych ekspertów, w tym prof. Grzegorz W. Kołodko, który przedstawia na sesji plenarnej referat na temat "The Great Post-Communist Change and Uncertain Future of the World". Trzy równoległe sesje ("Access to Foreign Investment & Finance", "Institution Building for SMEs and the Enhancement of their Market Access" oraz "Privatization in Iran: Institution, Strategies and International Experiences Towards Economic Justice") odbywają się w ostatnim dniu konferencji.
Lista tematów

Iran

Styczeń 7, 2008
Przebywający w Teheranie prof. Grzegorz W. Kołodko spotkał sie z Ministrem Finansów Islamskiej Republiki Iranu - dr. Davoudem Danesh Jafari. Przedmiotem rozmowy były sposoby przeciwdziałania inflacji, która w Iranie utrzymuje się na wysokim poziomie (w 2007 roku według danych oficjalnych ok. 19 procent). Minister Jafari interesował sie skutecznością polityki antyinflacyjnej w latach 2002-03, kiedy to prof. Kołodko jako Minister Finansów RP sprowadził poziom inflacji do zaledwie 0,3 procent (w połowie 2003 roku). Prof. Kołodko przekazał także swoje uwagi i rady co do uwarunkowań skutecznej denominacji riala, irańskiej waluty, której kurs oscyluje obecnie wokół 13,5 tysiąca za jedno euro.

Teheran

Styczeń 4, 2008
W Centrum Badawczym TIGER odbywa staż naukowy Ciro Eduardo Ferreira, student Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Brazylijskiego (Universidade de Brasília). C. E. Ferreira jest uczestnikiem wymiany międzynarodowej z Uniwersytetem Warszawskim, Wydziałem Dziennikarstwa i Nauk Politycznych od października 2007 do czerwca 2008 roku. Zainteresowania naukowo-badawcze C.E. Ferreiry dotyczą procesu transformacji w Polsce oraz akcesji Rosji do Światowej Organizacji Handlu.