Aktualności

     

2010

2010
Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowana "Wędrujący świat" (s. 440). Wydawca anonsuje dzieło takimi słowy: "Kto powiedział, że ekonomia musi być nudna? Z pewnością nie profesor Grzegorz W. Kołodko, jeden z największych światowych autorytetów w tej dziedzinie, a zarazem doświadczony polityk, zapalony podróżnik i znakomity popularyzator wiedzy. "Wędrujący świat" to dzieło wielowątkowe i niezwykle barwne, zaskakujące rozmachem, a zarazem ujmujące żywym i przystępnym językiem, dzieło tyleż naukowe, co literackie. To fascynująca wędrówka, w której przekraczamy granice między dziedzinami nauki, kontynentami i pokoleniami. Wykraczamy także poza tradycyjny tekst, książkę bowiem uzupełnia powiązany z nią serwis internetowy www.wedrujacyswiat.pl. "Wędrujący świat" to frapujący przewodnik po współczesności i wskazówka na przyszłość, otwierająca oczy i umysły książka dla wszystkich ciekawych prawdy o świecie, w którym żyjemy." ZAPRASZAMY DO LEKTURY I DO DYSKUSJI!
Spis treści
O "Wędrującym świecie" powiedzieli...

WS okladka


Sierpień 2010 - Styczeń 2011
Dr Wojciech Przychodzeń przebywa na stażu badawczym w Millstein Center for Corporate Governance and Performance w Yale School of Management w ramach Postdoctoral Visiting Scholar Programme 2010/2011. Dr Przychodzeń prowadzi badania nad wyceną zrównoważonego wzrostu przedsiębiorstw w ramach cykli giełdowych w Stanach Zjednoczonych.

Yale

Grudzień 2010
Nakładem wydawnictwa MAGISTR ukazała się w Moskwie kolejna książka prof. Grzegorza W. Kołodko w języku rosyjskim. Książka zatytułowana jest "Głobalizacija, transformacija, krizis - czto dalsze?" ("Globalizacja, transformacja, kryzys - co dalej?"), a rozdział wprowadzający do niej napisał prof. Rusłan Grinberg, Dyrektor Instytutu Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk.
Spis treści (po rosyjsku)

Grudzień 31, 2010 - Styczeń 16, 2011
Z Krakowa do Zakopanego niedaleko, więc tutaj wpierw, po z górą miesięcznym pokazie w Krakowie, wędruje ekspozycja fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko. Wystawa zatytułowana "Sąsiedzi" gości w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława Hrabiego Zamoyskiego na Krupówkach 41. Wernisaż z udziałem autora, na który serdecznie zapraszamy, odbywa się w Sylwestra, o godz. 16:00.

Listopad 23 - Grudzień 27, 2010
"Sąsiedzi" to tytuł wystawy stu kilkunastu fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko. Po pierwszej ekspozycji w Warszawie fotografie goszczą przez ponad miesiąc w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 1. Wernisaż z udziałem autora odbywa się we wtorek, 23 listopada, o godz. 17:30. Przy tej okazji prof. Kołodko będzie także podpisywał książkę "Świat na wyciągnięcie myśli". Serdecznie zapraszamy!

Grudzień 21, 2010, godz. 15:00
Jeszcze jedna okazja - już chyba ostatnia przed świętami - aby zdobyć dwa światy profesora Kołodko, ten "Wędrujący..." i ten "...na wyciągnięcie myśli", z osobistą dedykacją autora i, obwiązawszy je ładną wstążką, sprezentować najbliższym pod choinkę. W sumie 760 stron fascynującej lektury to znakomity prezent na gwiazdkę! Prof. Kołodko spotyka się z czytelnikami i podpisuje książki w kawiarni Głównej Biblioteki Naukowej im. Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu 7. Zapraszamy!

Grudzień 16, 2010, godz. 13:00
Na zaproszenie Prezydenta Krajowej Izby Gospodarczej, KIG, Dr. Andrzeja Arendarskiego, Dyrektor TIGERa gości na ostatnim w tym roku posiedzeniu KIG. Prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład na temat "Świat i Polska: po czy przed kryzysem".

KIG
Po wykładzie, na spotkaniu wigilijnym, z Panem Andrzejem Arendarskim, Prezesem KIG
Fot. serwis KIG

Grudzień 15, 2010, godz. 16:00, sala B5
TIGER zaprasza na seminarium TIGERa. Naszym gościem jest Paweł Jarecki, Menedżer dr. Sprzedaży w PKO TFI, który mówi na temat "Rynek TFI w Polsce".

Grudzień 10, 2010
Dr Marcin Piątkowski, Adiunkt, wygłasza wykład pt. "The Coming Golden Age of New Europe" dla grupy studentów i wykładowców Wydziału Zarządzania uczelni ITU w Stambule, tureckim odpowiedniku amerykańskiego MIT.
Prezentacja

Grudzień 8, 2010, godz. 13:00
"Dokąd zmierza świat? W poszukiwaniu nowego paradygmatu ekonomii" to tytuł wykładu, który prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza na otwartym posiedzeniu Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Spotkanie, które odbywa się na Nowym Świecie 59 w Warszawie, prowadzi Profesor Bogusław Fiedor, Przewodniczący Rady Naukowej PTE.

Grudzień 6, 2010, godz. 17:00
"Kryzys - i co dalej" to tytuł dyskusji organizowanej przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, OPZZ. Do dyskusji wystąpienie wprowadzające wygłasza prof. Grzegorz W. Kołodko. Spotkanie, podczas którego Dyrektor TIGERa będzie także podpisywał swoją najnowszą książkę "Świat na wyciągnięcie myśli", odbywa się w siedzibie OPZZ w Warszawie, przy ul. Kopernika 36/40.

Grudzień 4-5, 2010
W dniach 4-5.12.2010 w Białobrzegach w ośrodku konferencyjno-rekreacyjnym "Promenada" odbyła się IX konferencja wyjazdowa Studenckiego Koła Naukowego "Tygryski" pod tytułem: "Czy przedsiębiorczość jest kluczem do założenia własnego biznesu", w której udział weźmie 40 członków koła.

Białobrzegi

Listopad 25-30, 2010
Prof. Grzegorz W. Kołodko przebywa w Wietnamie na zaproszenie rządu tego kraju. Podczas wizyty w Hanoi odbywa serię spotkań z politykami oraz profesorami nauk społecznych, a także z mediami. Ponadto dyrektor TIGERa wygłasza kilka wykładów na temat globalizacji, transformacji, światowego kryzysu gospodarczego i koincydencji teorii rozwoju na czołowych wietnamskich uniwersytetach. Przypomnijmy, że niedawno ukazało się wietnamskie wydanie "Wędrującego świata" ("Thế giới đi về đâu?", czyli "Dokąd zmierza świat?"), które i w tym kraju wywołało duże zainteresowanie i dyskusję.

Listopad 24, 2010, godz. 10:00
W Akademii Leona Koźmińskiego, ALK, odbywa się konferencja zatytułowana "Raport o zarządzaniu. Lekcje z kryzysu". Współorganizatorami konferencji są ALK i Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk. Prof. Grzegorza W. Kołodko wygłasza wykład nt. "Zanim nadejdzie Jeszcze Większy Kryzys", który inauguruje konferencyjną debatę.
Program

Listopad 23, 2010, godz. 14:00
Na zaproszenie Profesora Karola Musioła, JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza publiczny wykład pt. "Dokąd zmierza świat i Polska". Spotkanie odbywa się na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ przy ul. Prof. Stanisława Łojasiewicza 4, sala 0.102. Goszcząc w Krakowie, Dyrektor TIGERa wygłasza również o godz. 11:00 wykład zatytułowany "Świat i Polska: przed czy po kryzysie?" na Uniwersytecie Ekonomicznym przy ul. Rakowickiej 27 (stara aula).

Listopad 18, 2010
Dr Marcin Piątkowski, Adiunkt, wygłasza wykład pt. "The Coming Golden Age of New Europe" na Trzecim GROW EAST CONGRESS "Restarting Growth in Central Europe and South-Eastern Europe" w Wiener Konzerthaus w Wiedniu.
Wiecej informacji: www.groweast.at
Wywiad z Wirtschaftsblatt (po niemiecku)

The Coming Golden Age of New Europe

Listopad 17, 2010, godz. 16:00, sala B5
Zapraszamy na seminarium TIGERa. Naszym gościem jest Dr Marek Rozkrut, Dyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki w Ministerstwie Finansów, który mówi na temat "W poszukiwaniu optymalnej reguły - wzmocnienie ram fiskalnych w Polsce".
Notka biograficzna

Marek Rozkrut

Październik 14 - Listopad 14, 2010
Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza na kolejną wystawę fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko. Tym razem - po ogromnym sukcesie pierwszej ekspozycji zatytułowanej "Świat jaki jest...", która była pokazywana w siedemnastu galeriach i salonach wystawowych w całym kraju, ostatnio w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - wystawa nosząca tytuł "Sąsiedzi" eksponuje ponad 100 fotografii wykonanych podczas ostatnich trzech lat w ponad trzydziestu krajach. Wernisaż, z udziałem autora, odbywa się w Atrium, w czwartek, 14 października, o godz. 18:00. Podczas wernisażu po raz pierwszy dostępna będzie najnowsza książka prof. Kołodko pt. "Świat na wyciągnięcie myśli". Znakomita okazja zdobycia autografu! Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie!

Listopad 12-13, 2010
Prof. Grzegorz W. Kolodko gości z wykładem na Uniwersytecie w Debreczynie na Węgrzech, którego Wydział Ekonomii obchodzi X-lecie. Prof. Kołodko jest Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu w Debreczynie.
Program konferencji

Listopad 9, 2010, godz. 13:30
Na zaproszenie JM Rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Profesora Bronisława Maciniaka, prof. Grzegorz W. Kołodko gości w Poznaniu i w ramach cyklu UAM Wykłady Otwarte wygłasza referat zatytułowany "Dokąd zmierza świat i Polska". Spotkanie odbywa się w Sala Lubrańskiego przy ul. Wieniawskiego 1. Podczas wizyty w Poznaniu Dyrektor TIGERa spotyka się także ze studentami i pracownikami Uniwersytetu Ekonomicznego, wygłaszając wykład pod takim samym tytułem: "Dokąd zmierza świat i Polska". Wykład, o godz. 11:00, ma miejsce w sali amfiteatralnej UEP przy al. Niepodległości 10.

Listopad, 4, 2010, godz. 18:00
W ramach serii naukowych spotkań organizowanych z inicjatywy Profesora Andrzeja Hermana, Dziekana Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład otwarty pt. "Po czy przed kryzysem?". Spotkanie odbywa się w SGH, sala 2A, gmach "C", al. Niepodległości 128 (róg Madalińskiego). Zapraszamy do udziału w dyskusji!

Styczeń - Październik 2010
Trwa Tour de Pologne prof. Grzegorza W. Kołodko, podczas którego autor "Wędrującego świata" wygłasza wykłady i spotyka się z czytelnikami. Dotychczas, od chwili ukazania się książki, odbyło się w 60 miejscowościach aż 250 takich spotkań, w których uczestniczyło ponad 30 tysięcy osób. Następne imprezy przed nami. Zapraszamy! Szczegółowy program spotkań poniżej (a także pod linkiem http://www.wedrujacyswiat.pl/Wyklady.php).
Spotkania autorskie prof. G. W. Kołodko w 2010

Październik 2010
Został powołany nowy zarząd Studenckiego Koła Naukowego "Tygryski" w składzie:

Karolina Dąbrowska - Przewodnicząca
Miłosz Stolarz - Zastępca
Katarzyna Fedko
Izabela Sepko
Marcin Nojszewski

Gratulujemy!

Karolina Dąbrowska

Październik 2010
TIGER ma dziesięć lat! To już cała dekada od czasu, kiedy z inicjatywy JM Rektora Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Andrzeja K. Koźmińskiego, oraz prof. Grzegorza W. Kołodko działalność podjęło Centrum Badawcze Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER. Przez cały ten okres Przewodniczącym Rady Naukowej TIGERa jest laureat Nagrody Nobla, Prof. Robert E. Mundell. Efekty dziesięcioletniej działalności TIGERa to między innymi 120 TIGER Working Papers, 80 seminariów, 20 ALK & TIGER Distinguished Lectures (w tym pięć z udziałem laureatów Nagrody Nobla), 18 książek i monografii (w tym osiem po angielsku) oraz 14 międzynarodowych konferencji naukowych.

Październik 27, 2010, godz. 10:15, sala B17
"Globalizacja, kryzys i co dalej?" to tytuł specjalnej konferencji organizowanej w ramach obchodów X-lecia działalności naukowej Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER. W konferencji bierze udział grono znakomitych polskich ekonomistów, którzy podczas czterech paneli dyskutują zagadnienia związane z systemowymi uwarunkowaniami, źródłami i mechanizmami, przebiegiem oraz doraźnymi i długofalowymi skutkami kryzysu, a także sposobami zapobiegania podobnym zaburzeniom w przyszłości. W ramach przygotowań do konferencji, do udziału w której wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy, została przygotowana książka zatytułowana "Globalizacja, kryzys i co dalej?" pod redakcją naukową prof. Grzegorza W. Kołodko, która będzie dostępna na konferencji.
Program konferencji
Spis treści

Świat na wyciągnięcie myśli

Październik 26, 2010, godz. 19:00
Klub na Rozbrat zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem W. Kołodko. Spotkanie, które odbywa się w Warszawie przy ul. Rozbrat 44a, prowadzi Jacek Żakowski z tygodnika "Polityka". Świetna okazja do zdobycia dedykacji w książce "Świat na wyciągnięcie myśli"!

Rozbrat

Październik 21, 2010, godz. 18:00
Prószyński i S-ka, wydawca najnowszej książki prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowanej "Świat na wyciągnięcie myśli", serdecznie zaprasza na spotkanie z autorem, które poprowadzi Redaktor Krzysztof Mroziewicz z tygodnika "Polityka". Spotkanie, które jest świetną okazją uzyskania osobistej dedykacji autora, odbywa się w EMPIK Junior przy ul. Marszałkowskiej 116/122.

Październik 20, 2010, godz. 16:00
Prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, PTE, zaprasza na spotkanie z prof. Grzegorzem W. Kołodko, członkiem Rady Naukowej PTE, podczas którego zaprezentowana zostanie jego najnowsza książka zatytułowana "Świat na wyciągnięcie myśli". Po wykładzie wprowadzającym komentarze wygłoszą recenzenci książki, prof. Paweł Kozłowski z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, oraz prof. Ryszard Michalski z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Spotkanie, choć w środę, odbywa się w ramach cyklu "Czwartki u ekonomistów", w siedzibie PTE w Warszawie, przy ul. Nowy Świat 49.
Zaproszenie

Październik 15, 2010
Z dniem w 15 października 2010 w Centrum Badawczym TIGER została zatrudniona mgr Sylwia Para.

Sylwia Para

Październik 13, 2010, godz. 14:15
Koło Naukowe TYGRYSKI, działające przy Centrum Badawczym TIGER, zaprasza wszystkich zainteresowanych problematyka rozwoju, światowej gospodarki, transformacji i integracji, zwłaszcza studentów I roku, na spotkanie z prof. Grzegorzem W. Kołodko zatytułowane "Świat na wyciągnięcie myśli". Po spotkaniu będzie można zapisać się do Koło Naukowego, do udziału w pracach którego serdecznie zapraszamy!

Październik 11, 2010, godz. 15:00
W paryskiej siedzibie OECD, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Room MB1122 , OECD Conference Centre, 2 rue André Pascal, 75016 Paris), na zaproszenie Dyrektora Development Center, Pana Mario Pezziniego, gości z wykładem na temat "Globalization, Crisis and What Next?" prof. Grzegorz W. Kołodko. Przypomnijmy, że to właśnie prof. Kołodko, pełniąc funkcje wicepremiera i ministra finansów RP, 11 lipca 1996 roku podpisał w Paryżu historyczny akt przystąpienia Polski do OECD.


Z ambasadorem Polski przy OECD, dr. Pawłem Wojciechowskim.

Październik 9, 2010, godz. 16:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko przebywa z jednodniową roboczą wizytą w Pekinie, gdzie na Vth China Beijing International Cultural and Creative Industry Expo (ICCIE) wygłasza specjalny wykład na temat związków kultury i rozwoju podczas sesji zatytułowanej "Market, the Mechanism of Cultural Industries Development".
Program konferencji

Październik 4-6, 2010
Dr Małgorzata Runiewicz-Wardyn uczestniczy w warsztatach pt. "Nowe podejście do innowacji poprzez europejską politykę regionalną" organizowanych w ramach ósmej edycji DNI OTWARTYCH 2010 - Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli. Tegoroczna impreza, organizowana jak co roku przez Komisję Europejską i Komitet Regionów UE, ma być poświęcona m.in. wymianie doświadczeń miast i regionów w realizacji unijnych programów rozwojowych.

Lipiec - Wrzesień 2010
Kolejne zagraniczne wydanie bestsellera prof. Grzegorza W. Kołodko "Wędrujący świat". Tym razem w Hanoi, nakładem wydawnictwa Nhà xuất bản Thế giới (Wydawnictwo Świat), ukazuje się wietnamskie wydanie pod tytułem "Thế giới đi về đâu?" ("Dokąd zmierza świat?"). Książka (stron 624) została przetłumaczona przez Panią Nguyen Thi Thanh Thu.

Czerwiec - Wrzesień 2010
Książka prof. Grzegorz W. Kołodko "Wędrujący świat" przyciąga nieustające zainteresowanie w kraju i na świecie. Wskazują na to także liczne wizyty na specjalnym portalu internetowym, w NAWIGATORZE - www.wedrujacyswiat.pl. Dotychczas, od ukazania się książki w kwietniu 2008 roku, do NAWIGATORA zaglądano aż 72.627 razy, a wizyty były z 92 krajów (w tym w Polsce ze 728 miejscowości).Wrzesień 1, 2010, godz. 14:30
Goszczący w Bhutanie prof. Grzegorz W. Kołodko odbył szereg spotkań i konsultacji merytorycznych, głównie na temat metodologicznych aspektów szacowania tzw. Gross National Happiness (GNH). Dyrektor TIGERa na zaproszenia UNDP, Programu Rozwoju ONZ, oraz lokalnego biura Banku Światowego, wygłosił w stolicy kraju Thimphu wykład zatytułowany "Systemic Transformation in East Central Europe. Lessons for Developing Countries".

Thimphu

Sierpień 27, 2010, godz. 14:30
"Systemic Transformation in East Central Europe. Lessons for Developing Countries" to tytuł wykładu zaprezentowanego przez prof. Grzegorza W. Kołodko w Katmandu, stolicy Nepalu. Gospodarzem wykładu były the Public Administration Association of Nepal oraz lokalne przedstawicielstwo Banku Światowego. Podczas pobytu w Katmandu prof. Kołodko spotkał się także z politykami, dziennikarzami i przedsiębiorcami.

Kathamndu

Sierpień 23, 2010, godz. 13:30
Podczas krótkiego, roboczego pobytu w New Delhi prof. Grzegorz W. Kołodko spotkał się ze studentami i doktorantami India Institute of Finance (IIF) i wygłosił IIF Emitent Lecture pt. "Neoliberalism, Global Crisis - and What Next?". Prof. Kołodko jest Honorowym Profesorem IIF.

India Institute of Finance

Sierpień 15, 2010
Zwycięstwo! Maraton "Solidarności" w Gdańsku pokonany! To już 34-ty maraton przebiegnięty przez prof. Grzegorza W. Kołodko podczas ostatnich dziewięciu lat, tym razem w czasie 4 godziny, 45 minut i 19 sekund. Gratulujemy!

Maraton

Lipiec 23 - Sierpień 15, 2010
Prof. Grzegorz W. Kołodko zawędrował do jaskini lwa... A raczej zawędrowała tam - bo do samej warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - wystawa jego fotografii "Świat jaki jest...". Wernisaż z udziałem autora odbywa się w Auli ASP przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w piątek, 23 lipca, o godz. 18:00. Zapraszamy!
Elżbieta Dzikowska o wystawie

Lipiec 11-18, 2010
"Globalization, Transformation and Development" to temat 12-godzinnego wykładu, który prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza w School of Advanced International and Area Studies na East China Normal University w Szanghaju dla słuchaczy 2010 Summer School nt. "Transition Studies in the Context of Multidisciplinary Approach".

Szanghaj

Lipiec 3, 2010, godz. 12:00
"Trjochugolnik razwitija: cennosti, instituty, politika" ("Trójkąt rozwoju: wartości, instytucje, polityka") - to tytuł wygłaszanego po rosyjsku wykładu prof. Grzegorza W. Kołodko podczas "International Summer: Academy - 2010 Seminar" na moskiewskim Uniwersytecie Finansów. Główny temat seminarium to "Crisis-Proof Business Regulation as an Indispensable Condition of the Development of Economy". Prof. Kołodko jest Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Finansów.

Moskwa_UF

Czerwiec - Lipiec 2010
Chiński kwartalnik naukowy "Russian Studies" (No. 2 (162), 2010, kwiecień, s. 3-11) publikuje tekst prof. Grzegorza W. Kolodko pt. "Dwie dekady transformacji", a inny kwartalnik, "BIJIAO" (No. 3, 2010, s. 111-118) artykuł pt. "Neoliberalizm, globalny kryzys i drogi jego przezwyciężania".
"Dwie dekady transformacji" (po chińsku)
"Neoliberalism, the Global Crisis, and the Ways Out" (po chińsku)

Czerwiec 2010
UNU-WIDER, Światowy Instytut Badawczy Ekonomii Rozwoju Uniwersytetu ONZ w swojej serii "Working Paper" publikuje (No. 2010/40) opracowanie prof. Grzegorza W. Kołodko pt. "The Great Transformation 1989-2029. Could It Have Been Better? Will It Be Better?".

Czerwiec 2010
Publikujemy dwa kolejne opracowania z serii TIGER Working Papers autorstwa prof. László Muraközy z Uniwersytetu w Debreczynie oraz Prof. Ryszarda Michalskiego, dyrektora Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktury. Teksty pt. "The Centrally Planned 'Invisible Hand' - The Case of Hungary" oraz "Towards a New Bretton Woods", podejmują problematykę zmian instytucjonalnych w gospodarkach posocjalistycznej transformacji oraz zmiany zachodzące w światowej architekturze finansowej. Zachęcamy do lektury!!!

Czerwiec 2010
Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że jest już dostępny tekst wykładu laureata Nagrody Nobla - prof. Edwarda C. Prescotta. Prof. Prescott gościł na Akademii Leona Koźmińskiego w rama cyklu Distinguished Lectures. Zachęcamy do lektury tekstu pt. "The Depressed U.S. Economy and its Consequences for the Polish Economy", który prezentuje oryginalne spojrzenie na obecny kryzys finansowy.

ECPrescott
Dyrektor TIGERa, prof. Grzegorz W. Kołodko, z prof. Edwardem C. Prescottem

Czerwiec 10-21, 2010
Dr Wojciech Przychodzeń, adiunkt w TIGERze, przebywa na konsultacjach naukowych w Instytucie Ekonomii i Nauk Politycznych Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. Celem wizyty jest zebranie danych i informacji w ramach badań nad problematyką instytucjonalnych i kulturowych aspektów wzrostu gospodarczego w Rosji.

Czerwiec 17, 2010, godz. 12:00
Dyrektor TIGERa w Zielonej Górze. Na zakończenie roku akademickiego prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza wykład zatytułowany "Euro: sukces czy porażka? Lekcje dla Polski" dla absolwentów Podyplomowego Studium Mechanizmów Funkcjonowania Strefy Euro Uniwersytetu Zielonogórskiego. Impreza odbywa się na Wydziale Ekonomii i Zarządzania przy ul. Podgórnej 50.

Czerwiec 13, 2010, godz. 15:00
Tym razem prof. Grzegorz W. Kołodko, autor "Wędrującego świata", spotyka się z czytelnikami i podpisuje książkę w rodzimej gminie podczas "Dnia Artystycznego" Dni Gminy Lesznowola. Impreza odbywa się na terenie przed Urzędem Gminy między ul. GRN a ul. Słoneczną. Zapraszamy!

Czerwiec 4, 2010
Każdego roku w Trento ma miejsce "Festival dell'Economia". Tym razem wydarzenie to, organizowane przez Universita degli studio di Trento, odbywa się w dniach od 3-go do 6-go czerwca. Temat tegorocznej imprezy to "Information, Choices and Development". Więcej na ten temat pod linkiem http://www.festivaleconomia.it/. Festiwal to otwarta impreza przyciągająca duże zainteresowanie we Włoszech, z masowym udziałem ludności i mediów. Uczestniczy w nim wielu ekonomistów o światowej renomie. Prof. Grzegorz W. Kołodko bierze udział w debacie okrągłego stołu na temat "1989-2010. Due decenni di trasformazione nella nuova Europa: scelte e traiettorie di sviluppo" ("1989-2010. Dwie dekady transformacji w Nowej Europie: Dylematy i Trajektorie").

Czerwiec 2, 2010
W siedzibie Club University Foundation w Brukseli odbywa się konferencja w ramach projektu pt "AUGUR - Challenges for Europe in the world of 2030", którego TIGER jest jednym z wykonawców. TIGER będzie reprezentowany przez Prof. Grzegorza W. Kołodko, który jest jednym z mówców w czasie konferencji
Program konferencji

Maj 2010
Rosyjski periodyk naukowy "Mirowaja Ekonomika i Mieżdunarodnyje Otnoszenija" ("Gospodarka światowa i stosunki międzynarodowe") publikuje w numerze 4/2010 artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko pt. "Wielikaja transformacija. Mogło li być łuczsze? Budjet li łuczsze?" ("Wielka transformacja. Czy mogło być lepiej? Czy lepiej będzie?").
Artykuł (po rosyjsku)

Maj 26, 2010, godz. 16:00, sala B5
Zapraszamy na kolejne spotkanie w comiesięcznym cyklu seminariów TIGERa. Tym razem naszym gościem jest dr Maciej Bukowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych, wykładowca SGH i konsultant Banku Światowego. Tytuł seminarium: "Ekonomiczne skutki polityki ograniczania emisji gazów cieplarnianych".
Biografia

Maj 20, 2010, godz. 10:00
Dr Marcin Piątkowski bierze udział w panelu pt. "Makroekonomiczna pozycja Polski - prognozy na przyszłość" w czasie IV Ogólnopolskiego Forum Zarządów Spółek Giełdowych. W dyskusji panelowej uczestniczyć też będzie Waldemar Pawlak, Wicepremier i Minister Gospodarki, Prof. Jerzy Hausner, Członek RPP, oraz Prof. Mirosław Gronicki, były minister finansów.
Program konferencji

Maj 19, 2010
Prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w odbywającym się w Brukseli posiedzeniu Rady Naukowej Fundacji Postępowych Studiów Europejskich, FEPS. Rada Naukowa, której Dyrektor TIGERa jest członkiem, ma odgrywać decydującą rolę w przygotowywaniu politycznych refleksji Fundacji. Przedmiotem dyskusji są aktualne przemiany zachodzące w świecie, w szczególności podstawowe megatrendy decydujące o kierunkach zmian. Debata koncentruje się także na kwestii kształtowania postępowego modelu rozwoju społeczeństw Europy.

Prof. Grzegorz W. Kołodko

Maj 18, 2010
"Wzrost gospodarczy w Polsce w okresie transformacji systemowej - uwarunkowania, czynniki, potencjał" to tytuł rozprawy doktorskiej Wojciecha Przychodzenia obronionej przed Komisją ds. Przewodów Doktorskich Akademii Leona Koźmińskiego. Rozprawa dr Przychodzenia została przygotowana pod kierunkiem prof. Grzegorza W. Kołodko. Recenzentami byli profesorowie Włodzimierz Siwiński (Akademia Leona Koźmińskiego) i Wiesław Łuczyński (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu).

Maj 15, 2010, 10:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko "Świat po kryzysie a perspektywy rozwoju Unii Europejskiej" - to temat wykładu prof. Grzegorza W. Kołodko na konferencji zatytułowanej "Przetrwają najsilniejsi? Unia Europejska w ogniu globalnego kryzysu". Konferencje, której organizatorem jest Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, odbywa się w Auli dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, BUW, przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 (campus główny).
Program konferencji

Maj 14, 2010, 17:00
To jedyny przypadek, kiedy Wydawnictwo Prószyński i S-ka, jeden z największych polskich wydawców książek, może poszczycić się sprzedażą ponad 50 tysięcy egzemplarzy dzieła polskiego autora! W takim, jak dotychczas, nakładzie rozszedł się bestseller prof. Grzegorza W. Kołodko pt. "Wędrujący świat". Z tej okazji, w kuluarach odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) Warszawskich Targach Książki, wydawca organizuje imprezę, podczas której autorowi wręczany jest specjalny dyplom. Prof. Kołodko wygłasza także wykład zatytułowany "Świat na wyciągnięcie myśli" i - rzecz zrozumiała - podpisuje swą książkę. Na uroczystość, która odbywa się w sali Mickiewicza PKiN, serdecznie zapraszamy!

Warszawskie Targi Książki

Maj 1-14, 2010
"CAM World Model" to tytuł szkolenia odbywającego się w Muak Lek (Tajlandia), które jest realizowane w ramach międzynarodowego projektu badawczego AUGUR. TIGER jest reprezentowany przez mgra Wojciecha Przychodzenia i dra Jacka Tomkiewicza.

Tajlandia

Maj 13, 2010, godz. 11.00
Dr Marcin Piątkowski bierze udział w panelu w czasie konferencji pt. "Kondycja sektora małych i średnich przedsiębiorstw jako czynnik wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki" organizowanej przez bank HSBC (Hotel InterContinental, sala Aida). W dyskusji panelowej uczestniczyć też będzie m.in. prof. Andrzej K. Koźmiński, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego oraz Alan Keir, dyrektor zarządzający Pionem Bankowości Komercyjnej HSBC na Europę i Amerykę Północną.

Maj 10, 2010, godz. 17:00
W warszawskim Domu Ekonomisty na Nowym Świecie 49 odbywa się zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne dyskusja związana z prezentacją nowej książki pt. "Idee ordo i społeczna gospodarka rynkowa". Książka, przygotowana pod redakcją naukową prof. Elżbiety Mączyńskiej i prof. Piotra Pysza, zawiera m.in. rozdział prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany "Społeczna gospodarka rynkowa - Konstytucja i rzeczywistość". W panelowej dyskusji uczestniczą ponadto profesorowie Zdzisław Sadowski i Andrzej Szplit, a dyskusję prowadzi prof. Paweł Kozłowski z Instytutu Nauk Ekonimcznych Polskiej Akadamii Nauk.
Spis treści książki

Maj 5, 2010
Rektor Akademii Leona Koźmińskiego wręczył nagrody za osiągnięcia naukowe. Wśród osób nagromadzonych znalazło się grono młodych pracowników naukowych TIGERa: dr Jacek Tomkiewicz, dr Marcin Piątkowski oraz mgr Wojciech Przychodzeń, którzy zostali wyróżnieni za wartościowe prace opublikowane w ubiegłym roku.

Kwiecień 2010
Dwumiesięcznik "Ekonomista", nr 1/2010, str. 117-125, publikuje artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany "Neoliberalizm i światowy kryzys gospodarczy".
Artykuł

Kwiecień 2010
Książka prof. Grzegorz W. Kołodko "Wędrujący świat" przyciąga nieustające zainteresowanie w kraju i na świecie. Wskazują na to także liczne wizyty na specjalnym portalu internetowym, w NAWIGATORZE - www.wedrujacyswiat.pl. W pierwszym kwartale 2010 roku do NAWIGATORA zaglądano aż 2.138 razy, a wizyty były z 25 krajów (w tym w Polsce ze 116 miejscowości). Dodać warto, że wkrótce zaktualizowanych zostanie ponad 70 tabel i wykresów oraz map poglądowych umieszczonych w dynamicznym aneksie statystycznym, który - obok blogu www.wedrujacyswiat.pl/blog/ - stanowi trzon NAWIGATORA. Tak więc zamieszczone tam dane prezentują najświeższe dostępne informacje.

Kwiecień 28, 2010, godz. 16:00, sala B5
Zapraszamy na kolejne spotkanie w comiesięcznym cyklu seminariów TIGERa. Tym razem naszym gościem jest dr Jarosław Neneman, były wiceminister finansów RP ds. polityki podatkowej, wykładowca w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Łazarskiego w Warszawie, adiunkt w Instytucie Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego oraz zastępca kierownika Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych w Łodzi. Tytuł seminarium: "Dobry system podatkowy dla Polski". Biografia

Kwiecień 22-23, 2010
Moskiewska Akademia Finansów organizuje Pierwszą Narodową Studencką Konferencję Naukową pt. "Rynki finansowe w przyszłości". Podczas konferencji Dyrektor TIGERa, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza specjalny wykład na temat uwarunkowań i konsekwencji globalnego kryzysu ekonomicznego oraz uczestniczy w panelowej dyskusji na temat pokryzysowych perspektyw gospodarki światowej. Prof. Kołodko jest Doktorem Honoris Causa Akademii.


Fot. Alexander Kamshukov

Kwiecień 19-23, 2010
Dr Jacek Tomkiewicz wygłasza serię wykładów na Uniwersytecie w Granadzie w Hiszpanii. Tematyką wykładów jest polityka gospodarcza w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego.

Kwiecień 21, 2010, godz. 16:00, sala B5
Zapraszamy na kolejne spotkanie w comiesięcznym cyklu seminariów TIGERa. Tym razem naszym gościem jest dr Jarosław Neneman, były wiceminister finansów RP ds. polityki podatkowej, wykładowca w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Łazarskiego w Warszawie, adiunkt w Instytucie Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego oraz zastępca kierownika Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych w Łodzi. Tytuł seminarium: "Dobry system podatkowy dla Polski".
Biografia

Kwiecień 15-16, 2010
Prof. Grzegorz W. Kołodko w Szwajcarii. "Globalization, crisis and what next?" to tytuł głównego wykładu wprowadzającego do dyskusji podczas 26-go Progress International Seminar organizowanego w Montreux przez International Association for the Study of Insurance Economics.
Program seminarium

Marzec 11 - Kwiecień 10, 2010
I jeszcze jedna ekspozycja fotografii Dyrektora TIGERa. Tym razem zdjęcia prof. Grzegorza W. Kołodko są wystawiane w DWSPiT - Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki - w Polkowicach, ul. Skalników 6. Wernisaż, z udziałem autora, odbywa się 11 marca o godz. 15:00, a wystawę "Świat jaki jest..." oglądać można do końca miesiąca.
Elżbieta Dzikowska o wystawie

Marzec 15, 2010
W Brukseli odbywa się specjalna konferencja dla dziennikarzy zajmujących się problematyką polityki gospodarczej w Europie. Temat konferencji to "Exiting the Crisis. Europe 2020". Strategia dla "Europy 2020" oraz określenie kierunków polityki Unii Europejskiej na następną dekadę to główne wątki konferencji. Informacje o tym wydarzeniu znaleźć można pod linkiem www.ejc.net/europe2020. Prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza główny, wprowadzający do dyskusji, wykład zatytułowany "Globalization, Crisis - and What Next?" Dyskusji przysłuchuje się około 75 dziennikarzy.
Program konferencji

Marzec 12, 2010
Dzień swoich imienin prof. Grzegorz W. Kołodko spędza w Moskwie. A okazja ku temu specjalna. Dyrektor TIGERa odbiera nadaną mu przez Rosyjski Państwowy Uniwersytet Ekonomiczno-Handlowy (RGTEU) prestiżową Nagrodę im. A. I. Rykowa w dziedzinie ekonomii za osiągnięcia naukowe przyznawane zagranicznym uczonym.

Marzec 10, 2010, godz. 16:00, sala B6
W ramach cyklu comiesięcznych seminariów TIGERa tym razem naszym gościem jest prof. Cezary Wójcik, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej i Polskiej Akademii Nauk, Dyrektor Biura Integracji ze Strefę Euro w NBP w latach 2007-08. Temat seminarium, które odbywa się w języku angielskim, to "How to Build a Good Society: Some Remarks for Poland". Zapraszamy wszystkich studentów, szczególnie zagranicznych, oraz kadrę uczelni.

Marzec 8-9, 2010
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie organizuje konferencję pt. "Nowe zarządzanie finansami publicznymi w warunkach kryzysu". Jednym z referentów jest dr Jacek Tomkiewicz, który przestawia referat pt. "Reakcja państwa na kryzys finansowy - podstawowe dylematy".

Marzec 1-7, 2010
Mgr Wojciech Przychodzeń odwiedza Łotwę. Na zaproszenie Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji w Rydze prowadzi serię wykładów zatytułowanych "International Capital Markets and Investments".

Marzec 2010
Rosyjski periodyk naukowy "Woprosy Ekonomiki" w numerze 3/2010 (s. 56-64) publikuje artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany "Neoliberalizm i mirowoj ekonomiczeskij krizis" ("Neoliberalizm i światowy kryzys gospodarczy").
Artykuł (po rosyjsku)

Luty 2010
Dyrektor TIGERa, prof. Grzegorz W. Kołodko został powołany w skład afiliowanej przy UNESCO Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury (Academie Europeenne des Sciences des Arts et des Lettres). To elitarne gremium uczonych i artystów skupia około 600 członków, w tym 60 laureatów Nagrody Nobla, z 54 krajów.


Styczeń 27 - Luty 28, 2010
I jeszcze jedna okazja do obejrzenia wystawy fotografii "Świat jaki jest...". Tym razem prof. Grzegorz W. Kołodko gości w stołecznym Klubie PODRÓŻNIK przy ul. Chłodnej 39/9. Spotkanie z autorem "Wędrującego świata" i wernisaż odbywa się w środę, 27 stycznia o godz. 19:00.
Elżbieta Dzikowska o wystawie

Luty 24, 16:30, sala B6
Na kolejnym seminarium TIGERa dyskutować będziemy o tym, jak kryzys finansowy wpłynął na międzynarodowy system walutowy. Wprowadzeniem do dyskusji będzie referat pt. "Kryzys a przemiany w międzynarodowym systemie gospodarczym i walutowym - Implikacje dla strefy euro i Polski", który przedstawi dr Grzegorz Tchorek - pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego i Narodowego Banku Polskiego.
Tezy wystąpienia

Luty 11-12, 2010
Dr Jacek Tomkiewicz bierze udział w seminarium, które organizuje Wiedeński Instytut Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Seminarium odbywa się w ramach projektu badawczego pt. "Świat i Europa w roku 2025", które realizuje Centrum Badawcze TIGER wraz z kilkoma europejskimi ośrodkami naukowymi.

Styczeń 31, 2010
21eme Edition du Marathon International de Marrakech pokonany! To już 33-ci maraton przebiegnięty przez prof. Grzegorza W. Kołodko, tym razem w Maroko w czasie 4 godziny 20 minut i 42 sekundy. Tak trzymać!

Styczeń 2010
Książka prof. Grzegorz W. Kołodko "Wędrujący świat" przyciąga nieustające zainteresowanie w kraju i na świecie. Wskazują na to także liczne wizyty na specjalnym portalu internetowym, w NAWIGATORZE - www.wedrujacyswiat.pl. W 2009 roku do NAWIGATORA zaglądano aż 27.381 razy, a wizyty były z 73 krajów (w tym w Polsce z 292 miejscowości). Dodać warto, że ostatnio zaktualizowanych zostało ponad 50 tabel i wykresów oraz map poglądowych umieszczonych w dynamicznym aneksie statystycznym, który - obok blogu www.wedrujacyswiat.pl/blog/ - stanowi trzon NAWIGATORA. Tak więc zamieszczone tam dane prezentują najświeższe dostępne informacje

Styczeń 2010
Publikujemy dwa kolejne opracowania z serii TIGER Working Papers autorstwa prof. D. Mario Nuti - członka Rady Naukowej TIGERa. Teksty pt. "The Former Soviet Union after Dis-integration and Transition" oraz "Exit Strategies", są ważnym głosem w debacie o ocenie posocjalistycznej transformacji oraz przebiegu obecnego kryzysu finansowego. Zachęcamy do lektury.

Styczeń 2010
Styczniowy numer chorwackiego miesięcznika "Banka" drukuje (s. 25-27) wywiad z prof. Grzegorzem W. Kołodko. Rozmowa, w której na te same pytania odpowiada także prof. Tomasz Mickiewicz z University of London, jest zatytułowana "Zid(ni)ke Pao" ("Mur (nie)upadł").
Wywiad

Styczeń 2010
Dyrektor TIGERa, prof. Grzegorz W. Kołodko wszedł w skład Rady Naukowej Fundacji Postępowych Studiów Europejskich, FEPS. Prezydentem FEPS jest duński polityk Poul Nyrup Rasmussen, a przewodniczącym Rady Naukowej Henri Nallet, francuski uczony i dyplomata. Prof. Kołodko został zaproszony do Rady Naukowej FEPS jako "well-known politician, who re-set the Polish economy twice as Poland's Deputy Prime Minister, a highly appreciated economist and professor and author of several significant publications". Fundacja została utworzona na mocy decyzji Rady Europy i Parlamentu Europejskiego w grudniu 2007 roku. FEPS tworzy intelektualną płaszczyznę poszukującą nowatorskich sposobów przenikania się idei socjaldemokratycznych i wynikających z nich działań oraz procesu integracji europejskiej. Jako platforma nowatorskiej myśli FEPS współdziała z innymi postępowymi organizacjami na polu podejmowania wyzwań, przed którymi stoi Europa.

Styczeń 8-26, 2010
A wystawa fotografii "Świat jaki jest..." prof. Grzegorza W. Kołodko wędruje i wędruje. Podczas minionych dwu lat gościła już w 15 miejscowościach. Teraz czas na ekspozycję w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Lesznowoli w podwarszawskich Łazach koło Magdalenki (ul. Przyszłości 8). Wernisaż z udziałem autora odbywa się w piątek, 8 stycznia, o godz. 18:00. Zapraszamy!
Elżbieta Dzikowska o wystawie

Styczeń 19, 2010, godz. 18:00
Zapraszamy na spotkanie Klubu Absolwentów MBA, podczas którego wykład i dyskusję zatytułowaną "Transformacja, kryzys - i co dalej?" prowadzi prof. Grzegorz W. Kołodko. Spotkanie, które odbywa się na uczelni w sali D200, jest transmitowane na żywo na stronie www.bankier.pl oraz GoldenLine.
Wykład:
o globalizacji
o kryzysie i neoliberalizmie
o polityce i kryzysie gospodarczym w Polsce