Marzec 15, 2019
I jeszcze jeden jubileusz! Prof. Kołodko przebieg swój 50-ty maraton! Tym razem trudną trasą, z licznymi podbiegami, w Jerozolimie. Tak oto za nim już 2110 km maratonów...

2019
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka pt. „Ekonomia i polityka. Wokół teorii Grzegorza W. Kołodko”. Jest to wyjątkowa praca zbiorowa, przygotowana pod redakcją prof. Elżbiety Mączyńskiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, której autorami jest grono 28 wybitnych polskich ekonomistów. Książka ukazuje się w związku z jubileuszem prof. Kołodko.

Spis treści książki

2019
Z okazji jubileuszu prof. Grzegorza W. Kołodko kwartalnik „Acta Oeconomica”, prestiżowy periodyk naukowy z impact factor, opublikował specjalne wydanie (Vol. 69, Special Issue 1). W poprzednich latach ukazały się jedynie trzy specjalne wydania poświęcone naukowym osiągnięciom takich wybitnych ekonomistów, jak John von Neumann, Nicholas Kaldor i Janos Kornai. W gronie 18 autorów opublikowanych artykułów znajduje się m. in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych, Edmund S. Phelps.

2019
Nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan ukazała się książka prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Whither the World: The Political Economy of the Future”. Praca została opublikowana w dwu tomach: Vol.I oraz Vol. II. To kolejne obcojęzyczne wydanie bestsellera "Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości". Dotychczas ukazały się także wydania chińskie, rosyjskie i rumuńskie. Warto nadmienić, że fotografie na okładkach obu tomów wydania w języku angielskim są także autorstwa Profesora.

Marzec 20, 2019, godz. 16:30
QUANT TANK, Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz, zaprasza na seminarium na temat "Rola państwa w gospodarce", do której wykład wiodący wygłasza prof. Grzegorz W. Kołodko. Debata odbywa się w warszawskiej SGH.

Marzec 28, 2019, godz. 9:50
Prof. Grzegorz W. Kołodko odbiera przyznany mu przez Uniwersytet Korwina w Budapeszcie w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych tytuł Doktora Honoris Causa. Przy tej okazji wygłasza wykład zatytułowany „Whither the World: Neoliberalism, New Nationalism or New Pragmatism?”

Maj 16, 2019, godz. 10:00
Konferencja na temat uwarunkowań i perspektyw rozwojowych polskiej gospodarki pt „Strategia dla Polski 25 lat później”. Pretekstem do organizacji konferencji jest 25. rocznica przygotowania programu Strategia dla Polski, który był kluczowym zestawem reform realizowanych w latach 1994-97. (więcej)

Za nami:

Marzec 15, 2019
Prof. Grzegorz W. Kołodko spotyka się w Jerozolimie z laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prof. Robertem Aumannem, dyrektorem Centrum Studiów nad Racjonalnością na Uniwersytecie Hebrajskim. Prof. Aumann gościł w Polsce na zaproszenie dyrektora TIGER-a w 2009 roku, wygłaszając w Akademii Leona Koźmińskiego specjalny wykład pt. "Game Engineering".

Styczeń 28-29, 2019

Pod auspicjami Akademii Leona Koźmińskiego, Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego zapraszamy na specjalną, jubileuszową, międzynarodową konferencję naukową "W Poszukiwaniu Lepszego Świata - Ekonomia i Polityka".
Pierwszego dnia (28 stycznia - World Day) ma miejsce cykl debat z udziałem wybitnych ekonomistów z kilkunastu krajów, współautorów specjalnego wydania ACTA OECONOMICA (Vol 69, Special Issue 1) "Grzegorz W. Kolodko turns 70". Dyskusje dotyczyć będą uwarunkowań i strategii rozwoju gospodarczego, dalszych losów globalizacji, polityki fiskalnej i monetarnej, metodologii współczesnej ekonomii oraz chińskiego modelu rozwoju. Główny wykład (keynote speech) wygłosi prof. Justin Yifu Lin, były Wiceprezydent ds. Rozwoju i Główny Ekonomista Banku Światowego. Szczegółowy Program dnia
Drugiego dnia (29 stycznia - Dzień Polski) w gronie czołowych polskich ekonomistów, współautorów opublikowanej przez Wydawnictwo PWN książki "Ekonomia i Polityka. Wokół teorii gospodarczej Grzegorza W. Kołodko", dyskutować będziemy o najważniejszych wyzwaniach współczesnej ekonomii i polityki, uwarunkowaniach i perspektywach gospodarki światowej, kondycji i ewolucji Unii Europejskiej oraz szansach i zagrożeniach stojących przed polską gospodarką.
Szczegółowy Program dnia
Chętnych do uczestnictwa w konferencji prosimy o uprzednią rejestrację. Formularz dostępny jest tutaj.

Zapraszamy także do zapoznania się z materiałami pokonferencyjnymi

Styczeń 25, 2019 godz. 12:10
Ponad 800 uczestników z Polski, Ukrainy, krajów UE i USA – przedstawiciele rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich – bierze udział w odbywającym się w Rzeszowie XII Forum Europa-Ukraina. Wśród uczestników jest także prof. Grzegorz W. Kołodko, który występuje na plenarnej sesji zatytułowanej „Czy można uchronić gospodarkę przed populizmem? Wyzwanie dla regiony i całego kontynentu”.

Styczeń 23-24, 2019
Jak corocznie o tej porze w alpejskim kurorcie Davos odbywa się Światowe Forum Gospodarcze. Rozmaitych napięć w globalnej gospodarce nie brakuje, tym bardziej więc ciekawie zapowiadają się debaty, w których także uczestniczy Dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko, który mówi o chińskich wyzwaniach wobec światowej gospodarki.