Aktualności


     

20242024
Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Scholar oraz „Acta Oeconomica” publikują prace, w których uczeni z nauk społecznych piszą o pracach i dorobku naukowym prof. Grzegorza W. Kołodko:

„Ekonomia przyszłości. Wokół nowego pragmatyzmu Grzegorza W. Kołodko” 
„Ekonomia umiaru: realna perspektywa?  Nowy paradygmat Grzegorza W. Kołodko” 
„Grzegorz W. Kołodko i ćwierćwiecze transformacji”
„Ekonomia i polityka. Wokół teorii Grzegorza W. Kołodko” 
„Acta Oeconomica: Grzegorz W. Kolodko turns 70”
“Gospodarka – Polityka – Społeczeństwo. O praktycznej teorii Grzegorza W. Kołodko”Czerwiec 15-20, 2024
Prof. dr hab. Małgorzata Runiewicz-Wardyn bierze udział w międzynarodowej konferencji – „The 5th Symposium on Circular Economy and Sustainability, CESUST 2024”, zorganizowanej przez Uniwersytet Techniczny w Atenach, w Chanii. Temat jej wystąpienia to: “The role of digital platforms in the transition to the circular and smart communities”. Dodatkowo prof. Runiewicz-Wardyn weźmie udział w szkoleniu nauczycieli i wykładowców pt.: “Empowering Teachers to Promote Sustainability Goals: ‘Keen on Green’” (więcej na stronie https://5th.circulareconomy2050.eu).

Kwiecień 2024

Opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe PWN książka prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Wojna i pokój” jest teraz dostępna jako audiobook, jak również w wersji e-book: link


Kwiecień 26, 2024, godz. 9:00
Dyrektor TIGER-a prof. Grzegorz W. Kołodko został zaproszony do Pekinu w celu wygłoszenia wykładu pt. „Geopolitical Changes and Their Implications for Economic Development” podczas organizowanego przez Chińską Akademię Nauk Społecznych sympozjum na temat "China-EU Relations in a Changing World".Kwiecień 17, 2024
Ogarnął nas niewypowiedziany żal na wieść o nagłej śmierci Profesora Hu Bilianga, członka Rady Naukowej TIGER-a. Ten wybitny uczony i nauczyciel akademicki, ekonomista twórczo zaangażowany w studia nad problematyką rozwoju społeczno-gospodarczego, jakże przedwcześnie nas opuścił. To Jemu zawdzięczmy powstanie i skuteczne kierowanie Szkołą Pasa i Szlaku w renomowanym Beijing Normal University. Jego publikacje są znane licznym ekonomistom i politykom gospodarczym nie tylko w rodzimych Chinach, lecz także w szerokim świecie. To dzięki Jego staraniom w Szkole Pasa i Szlaku wykształciło się na międzynarodowym programie MBA wiele setek studentów ze wszystkich kontynentów. Profesor Hu, nieustannie bardzo zapracowany, stworzył network znaczących uczonych z wielu krajów świata zajmujących się badaniami nad inkluzyjną globalizacją, zrównoważonym rozwojem i pokojową współpracą międzynarodową. To również nasz przyjaciel i rzecznik pragmatycznego współdziałania Chin z Zachodem, w tym także z Unią Europejską i Polską w szczególności. Chociaż Jego publikacje naukowe i wychowankowie pozostają z nami, to Jego samego będzie nam bardzo brakowało.
Za nami:

Kwiecień 11, 2024, godz. 13:00
Prof. Kołodko weźmie udział w dyskusji w ramach spotkania z założycielem Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Andrzejem K. Koźmińskim oraz debaty o historii organizacji. Pretekstem do podjęcia tematu jest książka autobiograficzna prof. Andrzeja K. Koźmińskiego „Sen o szkole”. Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia 2024, o godz. 13:00 w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 59, Aula Leona Koźmińskiego.Marzec 18-24, 2024
Poczytny tygodnik „PRZEGLĄD” w numerze 12/2024 (s. 8-10) publikuje esej prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany „W oparach zimnej wojny”. To rzadki w czasach nieustannego podkręcania wojennej atmosfery rzeczowy głos rozsądku argumentujący przeciwko marnotrawnemu wyścigowi zbrojeń i za pokojowym rozwojem społeczno-gospodarczym.


Marzec 18, 2024

"Business Insider" oraz „Onet.pl” publikują rozmowę z prof. Grzegorzem W. Kołodko na najważniejsze tematy dotyczący stanu polskiej gospodarki i uwarunkowań jej dalszego rozwoju.  Były, czterokrotny wicepremier ds. gospodarczych i minister finansów podnosi m. in. kwestie konkurencyjności gospodarki, wydatków publicznych, wieku emerytalnego i euro. Wywiad przeprowadził redaktor Grzegorz Kowalczyk.

Wywiad


Marzec 9, 2024, godz. 14:30
Podczas odbywającej się w London School of Economics konferencji “35 Years of Growth: Navigating the Economic Transformation” Dyrektor TIGER-a prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w panelowej debacie na temat “Policy Crossroads: Rethinking Macroeconomic Strategies for Poland’s Sustained Economic Growth”.


Styczeń 2024
Prof. Małgorzata Runiewicz-Wardyn dołączyła do sieci międzynarodowych badaczy w ramach projektu „Współpraca, rozwój i transgraniczny transfer symbiozy przemysłowej pomiędzy przemysłem i interesariuszami (LIAISE) CA22110”, którego celem jest zwiększenie konkurencyjności UE i przyspieszenie przejścia do neutralności klimatycznej. Projekt jest koordynowany przez Technological Center for Furniture and Wood of the Region w Murcii (Hiszpanii) i finansowany przez UE Horyzont 2020 i Horyzont Europa (więcej na https://www.cost.eu/actions/CA22110).29-30 Styczeń 2024, godz. 10:00

Zapraszamy na Specjalną Jubileuszową Konferencję Naukową pt. „Zmiany geopolityczne i ich implikacje dla rozwoju gospodarczego”. To wydarzenie jakiego jeszcze nie było! Dwie dedykowane publikacje książkowe, trzech laureatów Nagrody Nobla, 57 uczonych i ekspertów, m. in. z USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Rosji i Węgier oraz wybitne osobistości nauk społecznych z czołowych ośrodków naukowych i analitycznych w Polsce. Od Pekinu po Stanford, od Londynu do Kijowa, od Krakowa do Gdańska, od mikro do makro, od teorii do praktyki, od ekonomii do polityki, od neoliberalizmu do społecznej gospodarki rynkowej, od przeszłości w przyszłość.

Program konferencji

Fotografie z konferencji

Nagrania:

Dzień 1 - https://www.youtube.com/watch?v=pkzqV2mtdmU
Dzień 2 - https://www.youtube.com/watch?v=SL_cfySb92c9 Styczeń 2024
Instytut Spraw Obywatelskich publikuje wywiad z prof. Kołodko pt. „Wojna i pokój, i Ukraina”. Profesor porusza zagadnienia toczącej się wojny na Ukrainie, zmian geopolitycznych oraz daleko idących za tym konsekwencji dla gospodarki światowej.